Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 37
  • 81
  • 0

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

Dzień Dobry.

Przymierzam się do Światłowodu Orange, ale widzę że instalowane urządzenia nie maja portów ethernetowych.

Dowiedziałem się że adres IP jest publiczny, więc można się do sieci dostawać z zewnątrz, a to mi właśnie jest potrzebne.

Nie wiem czy można dostać się do konfiguracji routera dostarczanego przez Orange i tam przekierować porty potrzebne do aplikacji, które używam i czy taką funkcjonalność dostarczany router wogóle ma.

Pomyślałem sobie że za routerem można podpiąć następny router i tam zrobić przekierowania, ale czy nie zahamuje tego router dostępowy??

Żona ma działalność gospodarczą i potrzebujemy coś wystawiać na zewnątrz. Jak do tego podejść.

Przedtem ozywałem Neostrady, teraz Orange LTE dla firm i tu można robić co się chce, zresztą mam własny punkt dostępowy Mikroitic.

 

Może można dostać inny routert, lub zrezygnować z tego od Orange i wziąć własny?? Jaka jest praktyka?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

@Aimeiz Standardowy 12V 1A z tego, co pamiętam

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

@Aimeiz przy podpisywaniu umowy poproś o zewnętrzny ONT. Umotywuj, że router będzie w innym miejscu niż światłowód. Przy zewnętrznym ONT będzie można podłączyć router taki, jak Tobie potrzeba, aby tylko obsługiwał VLAN. Oczywiście konfigurację będziesz musiał już sam przeprowadzić. W przypadku FunBox-a konfiguracja odbywa się automatycznie i już po około pięciu minutach można korzystać z internetu.

Podłączenia kolejnego routera za FunBox-em nie polecam, bo to dodatkowe opóźnienia. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

@ketrasaArtur nie do końca masz rację

@Aimeiz pisze, że urządzenie nie ma portów ETH a do tego wrzucił tag huawei, zatem zakładam, że w obszarze gdzie mieszka są usługi Orange BSA (na łączach innnego ISP) i ten zakłada ONT Huawei 🙂 
@Aimeiz jeśli jest tak jak mówię, to masz problem z głowy, bo od razu dostajesz ONT zewnętrzny a VLAN-y i service porty są dostosowane do łącza Orange więc możesz działać 😄 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 37
  • 81
  • 0

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

Sąsiadka ma ten typowy router, wiec takie instalują a nie ONT.

Inny sąsiad stara się o ONT, bo ma te same potrzeby i Orange stawia jakieś opory.

Światłowody wieszał Orange. Pytałem się tych co instalowali infrastrukturę.

 

Zakładając niedobry scenariusz, że nie dostanę ONT. Czy można grzebać w konfiguracji routera dostarczonego przez Orange?

Czy można router z Orange schować do szafki i założyć własny z wejściem światłowodowym?

Czy jeśli nie będzie innej możliwości i mimo dodatkowych opóźnień wstawię swój router za tym od Orange, to czy punkt dostępowy i router od Orange przepuści mi ruch z zewnątrz i porty które potrzebuję.

Podobno adres IP jest publiczny, choć nie stały, więc można wejść z zewnątrz.

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

@Aimeiz tak, możesz we własnym zakresie konfigurować router dostarczony od Orange.

Co do ONT, to postaraj się dobrze udokumentować, że masz już pociągniętą sieć LAN w domu i że światłowód będzie w innym miejscu niż router. Jak dobrze udokumentujesz, to dostaniesz zewnętrzny ONT z routerem. Będziesz mógł router Orange odłożyć na półkę, a podłączyć swój.

Adres IP jest przyznawany dynamicznie i co jakiś czas jest zmieniany, ale publiczny. 

 

Nie wiem jak jest z internetem na firmę, ale przy umowie biznesowej możesz dostać stały IP. Jako klient indywidualny takiej opcji nie masz.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 37
  • 81
  • 0

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

Dzięki.

Stałego adresu nie potrzebuję, wystarczy że jest zmienny, ale publiczny (rutowalny).

Rozumiem że hasło do wejścia do routera Orange jest dostępne i mogę wejść i tam przekierować porty?

Router ma taką funkcjonalność?? Dziwił bym się żeby nie miał, bo chyba takich bez tego już nikt nie produkuje.

Szkoda że niema ethernetu, bo u mnie w domu trzeba trzech punktów dostępowych wifi, aby pokryć zasięg we wszystkich pomieszczeniach, a dom mam okablowany skrętką.

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

FunBox 3.0:

- ma możliwość przekierowywania portów > filmik. Nawigacja po menu FunBoxa od 2:38.

- ma 4 porty ETH. Wszystkie dostępne jeśli WAN jest doprowadzony światłowodem do wbudowanego ONT, jeśli WAN jest doprowadzony przez Ethernet, to zarezerwowany na to jest port ETH1.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

@Aimeiz Koledzy odpowiedzieli dokładnie o możliwościach Funboxa3 (o przekierowaniu portów, wbudowanego switcha gigabitowego 4-portowego -w przypadku zastosowania wewnętrznego ONT i 3-portowego przy zewnętrznym ONT) . Ja bym się "uparł" na twoim miejscu i już przy umawianiu instalacji wnioskował o zewnętrznego ONT-a. Inne nie będą działały, bez względu na to czy są wbudowane w router czy nie - wynika to z szeregu warunków technicznych dotyczących podłączania "obcego" sprzętu do sieci Orange. Uzasadnienie dodatkowego ONT są proste-masz w domu sieć LAN z której chcesz/musisz korzystać aby połączyć gniazdo optyczne z miejscem w którym planujesz umiejscowienie routera. Tylko tyle. Ważne, abyś był na 200% pewny jakości tej sieci LAN, bo to będzie determinować prawidłowość działania usługi. Ważne, abyś przeanalizował topologie sieci. Wejście do domu kabla FTTH i gniazdo optyczne, ONT-zasilanie i kabel eth do węzła LAN . Rozkład kabli pod kątem TV (ewentualnie) i Access Pointów, kamer czy automatyki domowej.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 37
  • 81
  • 0

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

Dzięki za podpowiedź.

Jak już uporam się z możliwością zainstalowania u mnie światłowodu, to właśnie poproszę o zewnętrzne ONT.

Sieć w domu mam gigabitową. Powinno być dobrze.

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Jak podłaczyć obecnie stosowane routery Orange Światłowód, aby móc zrobić przekierowanie portów?

@Aimeiz od razu przy podpisywaniu umowy zaznacz, że chcesz zewnętrzny ONT i oczywiście dobrze uzasadnij. Później może być trudniej, ale też jest możliwe.