Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1952
  • 9504
  • 79

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?


@ketrasaArturnapisał(-a)

@kiezmarski1 podziel więc tak stanowiska, aby były równomiernie ibciążone, 5 na jeden switch, 5 na drugi.


Można podłączyć zewnętrzny switch do FB więcej niż jednym przewodem, utworzyć VLANy dla każdego takiego połączenia i z poziomu switcha (nawet zdalnie) przepinać porty tak aby było równomierne obciążenie. Pomysł @agat13 z kolorami też jest ciekawy.

PS. Tak jak się domyślałem, można automatycznie przydzielać porty do VLANów https://www.arubanetworks.com/techdocs/AOS-CX/10.12/HTML/security_4100i-6000-6100/Content/Chp_Port_a...


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 25
  • 0

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Szczerze dziękuję Wam wszystkim za rady ale rada o jakiś kolorach itp, to piszę jeszcze raz z całym szacunkiem dla pomysłu, w firmie jest niewykonalna, nikt nie ma czasu żeby codziennie rano robić jakieś przepinki itp. Bardzo chętnie poniosę dodatkowe koszty w orange, w sprzęcie, zatrudnię informatyka itp ale proszę o konkretne rady. Btw właśnie mój wpis zaczął sie od rozmowy z informatykiem, który przyszedł podłączyć mi i skonfigurować switch, ale nie był rozeznany w usługach orange. Podłączenie switcha dwoma kablami czyli tzw. agregacja portów jest zdaniem mojego informatyka niewykonalna bo fb nie da się do tego skonfigurować i może się tam coś zapętlać. Co to są te Vlany to nie wiem, przekażę informatykowi. 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2198
  • 8185
  • 33

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Najlepiej zostaw tak jak jest i kombinuj dopiero jak będą narzekania. Narzekania, znaczy się, dotyczące normalnej pracy, a nie wpatrywania się w speedtest.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1952
  • 9504
  • 79

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@kiezmarski1 Pamiętasz może jaki to model przełącznika?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 25
  • 0

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Podejrzewam, że to jest to:

TP-LINK - Przełącznik zarządzalny L2+ JetStream, 48 portów gigabitowych PoE+, 4 sloty SFP+ 10GE

w poniedziałek sprawdzę dokładnie.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1952
  • 9504
  • 79

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@kiezmarski1 VLANy bez problemu. Ich dynamiczna konfiguracja - nie wiem, nie znalazłem manuala. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13810
  • 56807
  • 684

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@Samotnick  tworząc VLAN-Y chyba też dzieli się na użytkowników, a więc znów podział...może się mylę...


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 25
  • 0

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

instrukcja jest na stronie producenta, nie znalazłem nic o dynamicznych vlan, ale sprawdzę w pn czy na pewno mam ten model switch-a i potem jeszcze raz przejrzę instrukcję.

Na razie chyba najbardziej obiecujący jest pomysł z dodatkowym ruterem dual wan ponieważ wątpię czy jakiś powszechnie dostępny przęłącznik ma dynamiczny vlan poza tym pewnie by to stworzyło nowe problemy z adresowaniem drukarek, nas itp.

A jeśli nie to to czekamy na nowego fb.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1952
  • 9504
  • 79

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?


@agat13napisał(-a)

@Samotnick  tworząc VLAN-Y chyba też dzieli się na użytkowników, a więc znów podział...może się mylę...


Dzieli, ale w tym wypadku podział będzie tylko na dużym switchu. W praktyce będzie to wyglądało jak dwa osobne przełączniki wpięte do FB.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1952
  • 9504
  • 79

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@kiezmarski1 Problemów z adresowaniem nie będzie. W warstwie trzeciej to ta sama podsieć. W przypadku dodatkowego routera trzeba się upewnić czy można ustawić drugi interfejs WAN na tę samą podsieć. Czy load balancer łyknie taką konfigurację. Do tego drugi NAT.