Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12995
  • 53361
  • 620

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@kiezmarski1  usługa zakłada, że sumarycznie w jednym momencie na na przykład dwóch komputerach wpiętych oo kablu do gotowego switcha FB uzyskasz speedtest rzędu 1Gb/sek.

Czyli sumarycznie na WAN tego routera masz 2Gb/sek. Każdy z tych dwóch ma jakby swoją prędkość wynikająca z max prędkości switcha w FB

Tego nie przeskoczysz. Podłączysz więcej, każdy z nich otrzyma max 1Gb/sek, ale kosztem innych. Wszystkie razem będą miały do dyspozycji łącznie 2Gb/sek, ale żaden nie więcej niż 1

Takie zasady..

Jeśli masz środki, możesz wyszukać routera 2WAN-owego ze switchem 2,5Gb/sek i mającego możliwość łączenia transmisji na WAN ( czyli 2xLAN z FB)  na wyjściu z niego nigdy nie osiągniesz 2Gb/sek ale zabawa jest

Pytanie dodatkowe, czy wszystkie komputery mają karty sieciowe większe niż Gigabitethernet? Czy switch sieciowy również??? 

Tylko po co to robić? Jeden komp wysyci pasmo😁 , a reszta się oblize, resztkami i będzie ledwo działać? To już lepiej rozsądnie zarządzić ta siecią i poczekać na nowy modem do 10Gb/sek z jednym portem 10-kowym. Kupić na bogato switch i na jednym kompie mieć speedtest rzędu 8Gb/sek.

Sam widziałem ten sprzęt w testach w salonie, a więc za niedługo premiera 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2083
  • 7664
  • 31

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?


@kiezmarski1napisał(-a)

mam w sieci 20 komputerów, 8 ruterów, 3 drukarki


i nie potrzebujesz do tego wszystkiego aż 2Gb. A zwłaszcza dla drukarek. A te "routery" to wifi, prawda?


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1646
  • 8158
  • 64

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?


@kiezmarski1napisał(-a)

mam w sieci 20 komputerów, 8 ruterów, 3 drukarki, płacę dodatkowo za stały adres IP i nic mi Orange nie pomoże, czy to jest pewna wiadomość?


Podłącz do FB więcej niż jeden switch lub wykorzystaj dodatkową przepustowość na potrzeby sieci bezprzewodowej.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Nie ma znaczenia jak jest traktowany switch. Jest to urządzenie(a nie żaden rozdzielacz), Funbox ma porty 1Gb więc więcej nie wydusisz na pojedynczym połączeniu. Są switche z funkcją agregacji portów LACP, ale czy to zadziała? Spróbuj i podziel się na forum 🙂


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 25
  • 0

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Oki rozumiem, w takim razie czy można zastosować inny modem zamiast fb6.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18432
  • 52697
  • 710

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@kiezmarski1 można, pod warunkiem, że masz ONT od operatora, ale nie koniecznie uda się osiągnąć 2 Gbit/s.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12995
  • 53361
  • 620

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@kiezmarski1W Twoim przypadku nie i jest to odpowiedź ostateczna ze względów technicznych. To musi być funbox podłączony przez gniazdo optyczne

@ketrasaArturSprostuję- nie dla opcji 2Gb/sek. Orange nie ma ONT-ów z portami 2,5Gb/sek


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18432
  • 52697
  • 710

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@agat13 dzięki za sprostowanie. 

@kiezmarski1 czyli nawet z ONT od operatora nie osiągniesz 2 Gbit/s ze względu na brak portu 2 Gbit/s w ONT.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12995
  • 53361
  • 620

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@BORAXCiekawy pomysł, ale czy na switchu, na wejściu sygnał podany z tego samego switcha FB nie spowoduje konfliktu na 2 portach wejściowych? Czy jest tam na tyle separacja, aby połączyć równolegle 2 porty z jednego routera DHCP? Podpowiedz co sądzisz?

Router 2-WAN-owy chyba będzie pewniejszy...


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 12
  • 0

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Jest bardzo proste rozwiązanie.

 

Każdy z czterech portów routera FunBox 6 ma swoją maksymalną przepustowość 1 GBit/s. Należy podłączyć po jednym switchu do każdego portu, a do switchy kolejne urządzenia. Prędkości na każdym switchu to maksymalnie 1Gbit/s, ale jak będziemy mieli trzy switche podłączone do różnych portów, to możliwa jest kombinacja 1GBit/s plus 1Gbit/s plus 0.5Gbit/s.

 

U siebie w domu mam rozwiązane tak, że do dwóch portów mam dwa oddzielne switche 1Gbit/s.

Do każdego switcha podłączona jedna kostka (router AP) Router Mercusys Halo H80X.

Routery AP rozsyłają sygnał WiFi6 mając oddzielnie po 1Gbit/s transferu.

WiFi  FunBox6 wyłączone.

 

A do switchy mam podłączone komputer i laptop (każdy do oddzielnego switcha) i jak zapuszczę równocześnie na obu urządzeniach speedtest.net, to na obu komputerach, w tym samym czasie, mam 950Mbit/s download i 310Mbit/s upload, czyli łącznie 1900MBit/s download i 620Mbit/s upload.

 

Sieć jest tak skonfigurowana, że np. telewizor i konsola jest na jednym switchu a komputery na innym switchu. Ściąganie gry na konsolę czy oglądanie streamingu na telewizorze nie zakłóca łącza na komputerach. Każdy sprzęt ma "swoje" 1GBit/s z oddzielnego portu w FunBox 6.