Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Instalacja światłowodu


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 23
  • 0

Instalacja światłowodu

Witam,

 

w najbliższym czasie planuje instalację w technologii FTTH i powoli rozglądam się w tym temacie. Mam w zawiązku z tym kilka pytań, które chciałbym tu zadać, z nadzieję, że znajdę na nie odpowiedzi 🙂

 

orientacyjne urządzenia w sieci to:

  • 3 laptopy
  • 2 Serwery NAS
  • 2 kamery do monitoringu
  • Sieciowe urządzenie wielofunkcyjne
  • TV + kino domowe + odtwarzacz sieciowy (parter)
  • TV (piętro) Multiroom???

Rozprowadzenie przewodów to trochę osobny temat, ale gdzieś poniżej pojawi się w pytaniach. 

Pytanie 1:

Funbox czy własny router? – Czytałem, ze to możliwe, ale posty miały trochę miesięcy a wszystko się zmienia…  Jeśli własny router to, co polecacie, żeby było kompatybilne jako zamiennik FB i nie miało problemów z wydajnością.

 

Pytanie 2:

Czy do każdego z portów LAN czy to w FB czy własnym routerze wykonalne będzie podpięcie zarządzanego przełącznika tj. po jednym przełączniku na gniazdo LAN? – tak, wiem pytanie wydaje się idiotyczne, ale nie ma głupich pytań J

 

Pytanie 3:

Jeśli tak, to jeden zarządzany przełącznik planuję przeznaczyć na obsługę TV (najlepiej obu, na parterze + kino domowe + odtwarzacz sieciowy i na piętrze – sam TV). Czytałem że TV idzie po odrębnym VLAN? Czy zatem „spięcie” tego wszystkiego do jednego przełącznika zarządzanego jest możliwe?

 

Pozdrawiam

G.

12 ODPOW. 12

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52606
  • 600

Instalacja światłowodu

@grzegorz38 Ja radzę zostawić Funboxa. I tak musisz wynająć, bo tak jest skonstruowana usługa. IPTV na niezależnym routerze to wyzwanie. czasami się nie udaje. Podpinasz oba dekodery do dwóch portów LAN w routerze, a resztę urządzeń grupujesz na dwóch switchach powinno działać. Koniecznie po kablach Ethernet. Zaplanuj też instalację pod kamery lub rejestrator i Access pointy. 

A, dopiszę..jeśli planujesz jednak bawić się we własny router to koniecznie przy zamawianiu usługi i umówieniu monterów zaznacz z całą siłą, że chcesz przy instalacji otrzymać zewnętrzny ONT. Uprzedzę pytanie- inaczej nie zadziała


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 23
  • 0

Instalacja światłowodu

Ethernet będzie tu priorytetem, dlatego zapytałem i IPTV 🙂 Bo doczytałem, że wcale to takie proste nie będzie, szczególnie gdybym się "uparł" na własny router (ale mnie kusi...) Twoje rozwiązanie ma niestety ten minus, że musiałbym rozdzielić TV od Internetu a nie ukrywam, że w pomieszczeniu chcę mieć po dwa przewodowy (jeden na zapas, przezorność taka 🙂 ) 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52606
  • 600

Instalacja światłowodu

@grzegorz38 nie widzę przeciwwskazań aby na jednym chodził dekoder , a na drugim net..widzę natomiast plusy. Z doświadczenia wiem, że czasem na jednym switchu IPTV i zwykły net powodują pikselozę tv.

Zawsze zatem sugeruje to zaplanować i oddzielić, aby uniknąć kłopotów w przyszłości. Dwa eth w jedno miejsce, to dobry pomysł


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 23
  • 0

Instalacja światłowodu

Właśnie planuję, a co wiele głów to nie jedna 🙂

A wchodzi w grę takie rozwiązanie:

FB ->Switch a w nim lan1 dla TV na parterze, lan2 (ten sam switch) dla TV na piętrze + lan3 i lan4 jako backupy dla lan1 i lan2 przełączane w razie fakapów?

 

______________

Wpis poddany edycji - Rafał


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52606
  • 600

Instalacja światłowodu

@grzegorz38 to niezgodne z moją religią, ale możliwe do wykonania, pod warunkiem zastosowania switcha o lepszej wydajności. Niedawno na forum właśnie był omawiany problem dwóch dekoderów podłączonych do jednego switcha i on niestety nie wyrabiał...a jak dołożysz jeszcze backup dla netu..jak nic kłopoty...


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 23
  • 0

Instalacja światłowodu

@agat13 Pamiętasz może co to za switch?

Obecnie na kablówce użytkuje DGS-1100-08

 

Ten backup to dla IPTV a nie dla netu.

Switch (4 porty) podpięty pod pierwsze gniazdo lan w FB

lan1 - TV parter

lan2 - TV piętro

lan3 - TV parter - przepinany tylko w sytuacji padu przewodu - czyli mam nadzieje - NIGDY

lan4 - TV piętro - przepinany tylko w sytuacji padu przewodu - czyli mam nadzieje - NIGDY

Dla netu byłby oddzielny switch podpięty do drugiego gniazda lan w FB

________________
* Scalenie postów – moderator Kinga


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 23
  • 0

Instalacja światłowodu

Solidna dawka wiedzy 🙂

Idę ją przetrawić 🙂

Jak coś się mi wyklaruje, to narysuje schemat sieci


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52606
  • 600

Instalacja światłowodu

@grzegorz38 E, aż tak nie szalej,..jak ułożysz kable wystarczy. Jak zrobisz to estetycznie, na gniazdach modułowych podwójnych to później patchcord tylko przepniesz i już. Kabla który jest rozszyty na gniazdku nie uszkodzisz, bo jest na stałe zamontowany...a patchcord zawsze nowy dokupisz...

Dzięki, @slav72 .....bo jakoś załatany jestem i nie miałem czasu szukać..

@grzegorz38 pamiętaj, że dobre planowanie to podstawa...mniej później bluźnisz. Pomyśl o szafie na ten bałagan...