Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

IPTV WIFI na własnym routerze

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 33
  • 34
  • 0

IPTV WIFI na własnym routerze

Witam.

 

Uruchomiłem IPTV  (WHD80) po LAN na ASUS DSL AC56U na łączu VDSL.

 

Zauważyłem że gdy dekoder działa po LAN, sieć WIFI zwalnia drastycznie. Ustawiłem IGMP Snoofing, sprawdzałem laptopem na innych interfejsach LAN i nie ma żadnych problemów. Jedynie występuje spowolnienie po WIFI.

 

1. W czym może być problem?

 

 

Z czego to czytałem na angielskim forum, zalecane jest podpiecię Access Pointa w port LAN na którym ustawiony jest IPTV tryb mostu WAN-LAN z vlan 35, 839,840 i skonfigurowanie go w tryb mosta bezprzewodowego. Do dekodera podłączamy drugi punkt bezprzewodowy który ustawiamy także w tryb mostu bezprzewodowego. Powinno to zadziałać, ale chciałbym nie kupować kolejnych urządzeń.

 

 

2. Czy ktoś wie w jaki sposób połączyć dekoder Sagemcom WHD80 po WIFI z własnym routerem bez używania osobnych punktów bezprzewodowych?

 

3. Na jakiej zasadzie działa komunikacja po wifi między funbox2/3 z dekoderami (WHD80-VDSL/ICU 100 FTTH)? 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 22
  • 25
  • 3

IPTV WIFI na własnym routerze

1. Wygląda na to że pakiety multicastu od TV są rozgłaszane przez Wi-Fi i z tego powodu sieć bezprzewodowa zwalnia, ponieważ standardowo wszystkie urządzenia które są podłączone do access pointa odbierają pakiety multicastu, nawet jeśli ich nie potrzebują. Niektóre routery mają opcję "Multicast to unicast", dzięki czemu tylko urządzenia które zgłosiły chęć otrzymywania danych pakietów multicast je otrzymują.

 

2. Orange używa nastepujących vlanów (dla VDSL/FTTH, dla ADSL w nawiasie podane jest vpi/vci):

- vlan 838 (8/38) - wewnętrzny intranet Orange, w którym jest m.in serwer DHCP, DNS, NTP i inne usługi których potrzebuje dekoder; używany przez starsze modemy Orange w których jest "żółty port", w nowszych jest nieużywany.

- vlan 839 (8/39) - kanały TV (multicast)

- vlan 840 (8/40) - VoD? (nie wiem dokładnie co tu jest, nie jest potrzebny do działania TV)

- vlan 35 (0/35) - na tym vlanie nawiązywana jest sesja PPPoE aby uzyskać dostęp do Internetu.

 

Najprostszą opcją jest zrobienie mostu pomiędzy jednym portem Ethernet routera a vlanem 838 i vlanem 839 oraz włączyć dla niego IGMP snooping. Dekoder wtedy podłączasz do tego portu Ethernet.

 

Drugą opcją jest stworzenie sieci bezprzewodowej o innym SSID tylko dla dekodera i zrobić z niej most z vlanem 838 i vlanem 839. Dodatkowo musi być włączony IGMP Snooping oraz dla sieci bezprzewodowej musi być włączony WPS aby można było się połączyć z dekoderem. Sieć bezprzewodowa może być zarówno w paśmie 2,4GHz jak i 5GHz. W rezultacie powinieneś mieć dwie sieci Wi-Fi: jedna "normalna" w której są komputery i inne urządzenia oraz druga tylko dla dekodera.

 

3. Dekoder z Funboxem komunikują się po Wi-Fi tak samo jak reszta urządzeń. Funbox 2/3 jest skonfigurowany tak że ma most pomiędzy siecią LAN i vlanem 839 oraz włączony IGMP snooping i musticast to unicast. Zaś starsze modemy mają most pomiędzy "żółtym portem" a vlanem 838 i vlanem 839.

 

Ja konfigurowałem to tylko na urządzeniach z OpenWrt, więc niestety nie wiem jak dokładnie wygląda konfiguracja tego w twoim routerze, ale wydaje mi się że nie powinno być z tym problemu. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

12 ODPOW. 12
Anonim

Nie dotyczy

IPTV WIFI na własnym routerze

@pawelc27  na VDSL to szybkiego łącza nie masz, więc w ciemno zgadnę że dekoder sporo z tego torta zjada, resztki zostają na wi-fi, inna sprawa że budżetowe routery nie grzeszą wydajnością, jak korzystasz intensywnie z nich to transfer spada, wi-fi nie dość że to kiepski nośnik dla danych to podatny na zakłócenia, więcej można pisać jak wrzucisz jakieś zrzuty, bo obecnie to skromnie jest, zgadywanie w ciemno jak tam u ciebie z transferem po wi-fi czy lan, to chybił trafił obecnie 😉


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 33
  • 34
  • 0

IPTV WIFI na własnym routerze

Mam prędkość synchronizacja na maksa pobieranie 85 Mb/s i wysyłanie 8 Mbp/s. Gdy oglądam kanał HD w statystykach routera widać, że IPTV zjada do 8 Mbp/s.  Gdy robię speedtest po LAN na laptopie wychodzi około 74-78 Mbp/s

Anonim

Nie dotyczy

IPTV WIFI na własnym routerze

Aktualizowałeś router? Jak nie to tu masz aktualny.

Tak szczerze to powinno być w miarę szybko u ciebie, bo chwalą ten router, ale za mało danych udostępniasz by konkretnie pomóc.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

IPTV WIFI na własnym routerze

Orange nie ma oddzielnego pasma na tv w technologii kablowej. Jeśli oglądasz kanał w HD, to normalne że Ci internet zwalnia. Pasmo jest wspólne na wszystkie usługi (tv, ew multiroom, internet, ew. voip).

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 22
  • 25
  • 3

IPTV WIFI na własnym routerze

1. Wygląda na to że pakiety multicastu od TV są rozgłaszane przez Wi-Fi i z tego powodu sieć bezprzewodowa zwalnia, ponieważ standardowo wszystkie urządzenia które są podłączone do access pointa odbierają pakiety multicastu, nawet jeśli ich nie potrzebują. Niektóre routery mają opcję "Multicast to unicast", dzięki czemu tylko urządzenia które zgłosiły chęć otrzymywania danych pakietów multicast je otrzymują.

 

2. Orange używa nastepujących vlanów (dla VDSL/FTTH, dla ADSL w nawiasie podane jest vpi/vci):

- vlan 838 (8/38) - wewnętrzny intranet Orange, w którym jest m.in serwer DHCP, DNS, NTP i inne usługi których potrzebuje dekoder; używany przez starsze modemy Orange w których jest "żółty port", w nowszych jest nieużywany.

- vlan 839 (8/39) - kanały TV (multicast)

- vlan 840 (8/40) - VoD? (nie wiem dokładnie co tu jest, nie jest potrzebny do działania TV)

- vlan 35 (0/35) - na tym vlanie nawiązywana jest sesja PPPoE aby uzyskać dostęp do Internetu.

 

Najprostszą opcją jest zrobienie mostu pomiędzy jednym portem Ethernet routera a vlanem 838 i vlanem 839 oraz włączyć dla niego IGMP snooping. Dekoder wtedy podłączasz do tego portu Ethernet.

 

Drugą opcją jest stworzenie sieci bezprzewodowej o innym SSID tylko dla dekodera i zrobić z niej most z vlanem 838 i vlanem 839. Dodatkowo musi być włączony IGMP Snooping oraz dla sieci bezprzewodowej musi być włączony WPS aby można było się połączyć z dekoderem. Sieć bezprzewodowa może być zarówno w paśmie 2,4GHz jak i 5GHz. W rezultacie powinieneś mieć dwie sieci Wi-Fi: jedna "normalna" w której są komputery i inne urządzenia oraz druga tylko dla dekodera.

 

3. Dekoder z Funboxem komunikują się po Wi-Fi tak samo jak reszta urządzeń. Funbox 2/3 jest skonfigurowany tak że ma most pomiędzy siecią LAN i vlanem 839 oraz włączony IGMP snooping i musticast to unicast. Zaś starsze modemy mają most pomiędzy "żółtym portem" a vlanem 838 i vlanem 839.

 

Ja konfigurowałem to tylko na urządzeniach z OpenWrt, więc niestety nie wiem jak dokładnie wygląda konfiguracja tego w twoim routerze, ale wydaje mi się że nie powinno być z tym problemu. 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 33
  • 34
  • 0

IPTV WIFI na własnym routerze

iptv lan.jpg

 

Wyłączyłem IGMP Proxy w routingu pakietów multicast i sieć WIFI działa już dobrze. Dzięki za pomocwan bridge.jpg


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 33
  • 34
  • 0

IPTV WIFI na własnym routerze

Podaje link do symulatora routera ASUS AC 66U https://event.asus.com/2012/nw/dummy_ui/en/index.html.

Router nie ma modemu VDSL, tylko interfejs WAN Ethernet. Ale ustawienia ma prawie takie same.

 

Możecie nakierować jak uruchomić IPTV po WIFI bez użycia dwóch osobnych access pointów przestawionych w tryb wireless bridge, gdzie jeden jest podłączony do portu LAN na który przekierowana jest transmisja IPTV VLAN, a drugi podłączony do dekodera.

 

Widziałem że w zakładce Wireless Professional istnieją opcję związane z transmisją multicast:

- Multicast rate,

- Wireless Multicast forwarding,

- Enable WMM APSD

 

 

W ustawieniach mojego routera mogę ustawić VLAN bridge tylko na porty LAN, co w przypadku WIFI?

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 81
  • 82
  • 0

IPTV WIFI na własnym routerze


@Piotrekk85napisał(-a)
Orange nie ma oddzielnego pasma na tv w technologii kablowej. Jeśli oglądasz kanał w HD, to normalne że Ci internet zwalnia. Pasmo jest wspólne na wszystkie usługi (tv, ew multiroom, internet, ew. voip).

W takim wypadku tym bardziej wypadało by polepszyć jakość Orange IPTV: https://nasz.orange.pl/t5/Pomys%C5%82y/IPTV-polepszenie-jako%C5%9Bci-obrazu-dla-klient%C3%B3w-%C5%9B...


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

IPTV WIFI na własnym routerze

@rspl  Zapomniałeś o VLANie 35 - to tym kanałem dekoder otrzymuje uprawnienia do kanałów. Bez tego VLANu kanały zaczną po pewnym czasie wygasać.

 

@Piotrekk85  Na miedzi owszem, ponieważ dostępny kanał(prędkość synchronizacji) jest za wąski, na FTTH każda końcówka w gałęzi jest zapięta na 2,5 Gb down/ 1,25Gb up, więc TV prędkości internetu nie obniża.