Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox, Multiroom i sieć LAN

ROZWIĄZANE

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 16
  • 0

Funbox, Multiroom i sieć LAN

Cześć wszystkim,

 

Planuję sieć domową i zastanawiam się jak podłączyć urządzenia. Załączam schemat jak obecnie to u mnie wygląda i co mam dostępne w mieszkaniu. W niebieskich polach napisałem co domyślnie byłoby podłączane.

1) Rozumiem, że FTTH (światłowód) musi wejść w Funboxa 3.0, czy następnie powinienem do niego podłączyć router który kupię i do niego RJtki45 z poszczególnych pokoi?

2) Jak podłączyć po jednej RJ45 Multiroom i jakiegoś "siewce wi-fi" typu router? Switchem? Chciałbym tam mieć jakiś access point żeby mieć zasięg dla urządzeń mobilnych.

3) To samo pytanie co 2 tylko dla trzech urządzeń, TV (ze względu na SmartTV) też bym chciał po kablu połączyć.

 

Załączyłem również koncepcje o jakiej pomyślałem, tylko nie jestem pewien, czy poprzez switch'e dekodery multiroom bedą poprawnie działać (oczywiście w domu ma być telewizja internetowa).

 

Z góry dziękuję za pomoc.


PLAN_SIECI_OBECNIE.png


PLAN_SIECI_KONCEPCJA.png

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 612

Funbox, Multiroom i sieć LAN

@exoverGrubość przewodu nie ma znaczenia. Ja podałem dokładnie taki opis jak jest na kablu używanym przez O. Co to daje? To, że operator nie będzie miał powodów do nieuznania ewentualnych reklamacji i problemów z siecią, której nie układał...

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

22 ODPOW. 22

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52632
  • 707

Funbox, Multiroom i sieć LAN

@exover jeżeli w przyszłości planujesz jeszcze bardziej rozbudować sieć, to należało by wykonać sieć według fotki drugiej, że switchami. Jeżeli na dłuższy czas bez modernizacji, to wystarczy układ z pierwszej fotki. Jest optymalny i zapewni najmniejsze opóźnienia wewnątrz sieci.

Ad1) Sam FunBox zapewni 4 wyjścia RJ45, nie ma potrzeby wstawiania dodatkowego routera. Lepiej minimalizować opóźnienia.

Ad2) Jak ustawisz Access Point-a, to wszystkie ustawienia będą przekazywane z FunBox-a. Połączenie najlepiej kabelkowe do TV i Multiroom. Kup router z AP + 4 wyjścia LAN i 1 wejście WAN. Spełni Twoje wymagania do podłączenia po kabelku i jako punkt WiFi.

Ad3) Jak w punkcie 2.

 

Oczywiście dobieraj urządzenia 1Gbit/s

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 612

Funbox, Multiroom i sieć LAN

@exoverCześć,

Zasadnicze pytanie: czy ta sieć jest ułożona z możliwością adaptacji, czy to wersja ostateczna? Masz rurki w podłodze czy to są kable ułożone na stałe? Jak rozwiązałeś problem wejście z kablem światłowodowym? Czy możesz go bez problemu podciągnąć do salonu na dole po lewej stronie planu?

Dlaczego pytam? To umiejscowienie modemu rozwiązałoby wiele problemów z siecią. Od razu ze switcha routera mógłbyś podłączyć TV, dekoder, PS i miałbyś dobre wifi na ten obszar. Sygnał do drugiego pokoju można wtedy wstecznie puścić po eth i tam założyć switch, dekoder i wifi. Pominąłbym drugi router, bo jest niepotrzebny (dodatkowy NAT). Jeśli myślisz o własnym routerze zamiast FB3 warto założyć dodatkowy ONT (podpowiemy jak wnioskować), ale będziesz miał troszkę problemów z IPTV i multiroomem (oczywiście wszystko można zrobić-kwestia wiedzy i kosztów). W pokoju nr 1 założyłbym SWB od Orange, bo umożliwi to użycie funkcji SMART przy wifi, zapewni switch do dekodera IPTV i da dobry zasięg w jednej sieci SSID na oba sąsiadujące pokoje. Musisz pamiętać o tym,że dekodery i dodatkowa transmisja www w sieci na jednym kablu eth i na switchach może powodować pixelozę, co jest trudne do wyeliminowania. Możliwości jest wiele. Opisz dokładnie jak masz zrobiona sieć to coś wymyślimy (głównie rurki peszla w podłodze pomiędzy pokojami)


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 16
  • 0

Funbox, Multiroom i sieć LAN

Cześć @agat13 @ketrasaArtur,

 

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Już tłumaczę, RJ45 oraz skrzynka do której dochodzi światłowód są 'defaultowo' założone i nie mam możliwości ich przeniesienia/zmodyfikowania (mieszkanie świeżo po odbiorze). Taki stan otrzymałem. Słyszałem, że dekoder do TV internetowej może nie działać poprzez switcha. Najlepiej byłoby dostarczyć jeszcze jeden kabel do Salonu, ale niestety to byłyby spore koszta.

W załączniku jak wygląda skrzynka rozdzielcza. Jeszcze detale: umowę z Orange chciałbym podpisać pod koniec listopada, Internet 1Gbs + TV z multiroomem. @agat13  czy SWB od Orange jest must havem, czy można to zastąpić innym urządzeniem, pytam dlatego, że wolałbym samemu to zakupić na własność, a może coś spoza Orange miałoby lepsze parametry lub byłoby bardziej przydatne i uniwersalne.

 

Pozdrawiam


skrzynka_rozdzielcza.jpg

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 612

Funbox, Multiroom i sieć LAN

@exoverPogratulować dewelopera...I jeszcze dorzucił gniazdo elektryczne...5 kabli kat6 ...

Od razu powiem: rozbieraj to żelaztwo i sprawdzaj jak kable wchodzą w podłogę. Taka jakośc swiadczy o tym, że na 99% sa rurki. Nie zamykaj tedy FB3 w tej skrzynce (i tak luksus, że schrack i plastikowa), a postaraj sie dociągnąć włókno do salonu (ja bym nawet spróbował zamienić ten istniejący kabel na włókno i 2 eth wciągając po nim te nowe). Dlaczego? Już pisałem, że FB w salonie to mniej kłopotów, a 2 kable do skrzynki z salonu po to, aby po jednym puścić TV (bezpiecznie dla pikselozy), a po drugim www do pok 1 i 2. Ostatecznie w tej skrzynce załóż switch Gbeth i też powinno działać (martwi mnie transmisja strumieniowa i www na jednej skrętce i na jednym switchu)

Nie są żadne koszta, dlatego, że przy instalacji możesz zamówić dołożenie kabla eth u monterów Orange. maja to w pakiecie usług (chyba do 25, czy 30mb)

SWB jest najlepszym rozwiązaniem dla FB3. Jedna sieć, SMART, przełączanie płynne pomiędzy nadajnikami wifi i dośc dobry zasięg. Automatyczne wybieranie najlepszych kanałów i wymiana info z FB3. Zepsuje się, wymieniasz na nowy. Wbudowany switch na 2 gniazda RJ45..Tryb pracy AP...Ja bym sie zastanowił. Bardziej sprzężonego z modemem/routerem nie znajdziesz...

Pytaj dalej.. 🙂


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 16
  • 0

Funbox, Multiroom i sieć LAN

Masz rację, są tam rurki peszla, znalazłem zdjęcia z budowy gdzie są widocznie pociągnięte przy ścianach do gniazd w każdym z pokoi. Poprzez dodatkowe koszta miałem na myśli, że monterzy po prostu mi rzucą kabel eth i będę go musiał jakoś poukrywać, a chciałem mieć wszystko poukrywane pod posadzką tak jak w tym momencie. Czyli najlepiej by było wpiąć kabel światłowodowy w tą skrzynkę, przeciągnąć go do salonu + dodać jedną RJ45 do salonu żeby tam dwie była. Wyglądałoby to tak jak na załączniku.


Salon.png

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 612

Funbox, Multiroom i sieć LAN

@exoverSą rurki, jest zabawa...to dobrze. Tak właśnie myślałem, aby zrobić. Monterzy z Orange nie rzucą kabla po podłodze (światłowodu tym bardziej). Wykonają pracę zgodnie z normą, czyli jeśli są rurki będą się starać je wykorzystać.Uczestniczyłem w kilku takich instalacjach stąd wiem...Jedynym problemem będzie ich drożność, ale to się okaże podczas instalacji. Sam możesz to sprawdzić  nadciągając kabel od strony salonu-sprawdź czy się ruszy, ale ostrożnie i z wyczuciem, byś nie wyciągnął końcówki z rurki w szafce kablowej-zawiąż supeł, niech ktoś drugi mocno trzyma...Jak sie poruszy w rurce, znaczy że jest drożna i nie zagięta pod podłogą. Tylko ostrożnie to rób i z wyczuciem, nie siłowo...Monterzy są wprawieni i albo po nim wciągną ftth i kolejne 2 eth, bądź zrobią to takim specjalnym włóknem


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 16
  • 0

Funbox, Multiroom i sieć LAN

Rozmawiałem ze swoim fachowcem od wykończenia, pociągnie mi dodatkowego peszla do salonu i wrzuci mi w niego RJ kat 7 bo została mu z poprzedniej budowy. Zostawi też sonde na światłowód (pytanie, czy da radę przeciągnąć światłowód jak są zakręty około 90*? Policzyłem, że będą z trzy zakręty na rogach ścian).

Do weryfikacji, światłowód ze skrzynki pójdzie bezpośrednio do FB3 w salonie, z FB3 podłaczymy dekoder TV internetowej(multiroom), Smart TV i jakieś PS powiedzmy. Dwie RJtki idą wstecznie do switcha w rozdzielni (jedna "niesie TV" druga internet). Switch rozdziela nam Internet na PC i pokoj 2, a TV na tego SWB do którego podłączymy kolejny multiroom i powiedzmy jakiś Smart TV.

Profesjonalny plan w załączniku 😉


PLAN_SIECI_KONCEPCJA2.png

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2075
  • 7629
  • 30

Funbox, Multiroom i sieć LAN

A może niech kolega przeciągnie odcinek włókna zawczasu? Wtedy instalacja będzie miodzio. Forum na pewno podpowie jaki kabel dobrać.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 16
  • 0

Funbox, Multiroom i sieć LAN

Jestem za, jeżeli tylko mi Panowie pomożecie odpowiednie dobrać, to fachowiec odrazu mi z RJtką wrzuci w peszel włókno.