Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 pływające wi fi

ROZWIĄZANE

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6129
  • 25073
  • 211

Funbox 6 pływające wi fi

@Maverick799 

Słusznie. Na WiFi zostaw to co na nim być musi i czemu takie osiagi jak masz wystarczą. Bardziej krytyczne elementy po kablu.I będzie dobrze.

Jak widzisz teoria z praktyką się często rozmija. Za dużo tu zmiennych żeby mogły się zawsze zgadzać. Na słabszą propagację 2,4GHz mogą mieć wpływ zakłócenia i obecność innych nadajników w zasięgu. To zupełnie normalne. Zakłócać to pasmo może wiele rzeczy, od mikrofalówek i radarów po porty USB i bezprzewodowe akcesoria komputerowe, termometry czy telefony. Nie da się tego zupełnie wyeliminować.

BTW: coś pisałeś o TV, że jest OK na WiFi. Jeśli to prawda, i Orange IPTV chodzi ci płynnie i bez zakłóceń na tym WiFi to nie masz co narzekać, to najlepszy test stabilności. Osobiście TV nie zostawiał bym na WiFi, ale oczywiście zrobisz jak ci będzie pasowało.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 36
  • 0

Funbox 6 pływające wi fi

Oczywiście jak może wiesz starsze tv być może nowsze też mają stare karty 100 mb. Dlatego 315 po wi fi przy pingu 8 10 jest az nadto. Drugi starszy tv w sypialni około 200. Czy ustawić szyfrowanie wpa2/wpa3 czy to nie ma znaczenia? Cześć urządzeń i tak będzie w momencie korzystania podłączone pod wpa2. Drugie pytanie czy z zostawić te sieci rozdzielone 2.4 i 5. Raczej jak pisałem i tak żaden tv tel nie powinem się łączyć z tą siecią 2.4 A tak mam niepotrzebnie widoczne 2 sieci. Chyba że 2.4 ukryje. 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2122
  • 10201
  • 84

Funbox 6 pływające wi fi

@Maverick799 Sieci się nie ukrywa mimo, że jest taka możliwość. Jak nie jest potrzebna to ją po prostu wyłącz. WPA2 ma dwadzieścia lat na karku. U mnie tylko urządzenia w sieci gościnnej i IoT mogą korzystać z WPA2. 


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 36
  • 0

Funbox 6 pływające wi fi

Jest potrzebna. Musi być wpa2 lub wpa2/wpa3 inczej nie łącza się tv. 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2122
  • 10201
  • 84

Funbox 6 pływające wi fi

@Maverick799 Jeżeli jest potrzebna to przy takiej samej nazwie (i haśle) urządzenie będzie podejmowało decyzję jakiej częstotliwości używać dla danego SSID, dodatkowo system SMART w FB może chcieć wymusić przełączenie na drugą częstotliwość w zależności od swojego algorytmu. Oba mechanizmy będą skutkować chwilowymi przerwami w łączności.

Jeżeli mieszkasz w domu to możesz obniżyć wymagania co do poziomu szyfrowania.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6129
  • 25073
  • 211

Funbox 6 pływające wi fi

@Maverick799 

Pisałem o IPTV od Orange, nie o telewizorach. I nie sugerowałem że streaming potrzebuje więcej pasma, tylko wiem na 100% że IPTV od Orange potrafi po WiFi chodzić niestabilnie (długo by pisać dlaczego - jest osobny dział na NO o tym). Jak tego nie masz, to masz jeden problem mniej.

Co do szyfrowania. Piszesz trochę tak jakbyś uważał, że to jest ustawienie używane tylko w czasie autoryzacji, kiedy się hasło podaje. Ale tak nie jest, komunikacja WiFi jest cały czas szyfrowana (jeśli jakieś szyfrowanie jest wymuszone przez AP). Jeśli nie ma wielkiego ryzyka że ktoś niepowołany ją przechwyci i rozszyfruje, to szyfrowanie może być WPA2. Więc jeśli masz urządzenia które nie wiedzą co to WPA3 to nie masz wyboru, musisz zostawić WPA2, przynajmniej na tej sieci do której chcesz je wpuścić. Dopuszczenie obu protokołów daje taki efekt, że WPA2 będzie używany tylko przez urządzenia które nie znają WPA3. Czyli jest to ustawienie statystycznie bezpieczniejsze. Ale jeśli nie widzisz w okolicy żadnych innych sieci w paśmie 5GHz, to przecież praktycznie równie dobrze mógłbyś szyfrowanie tego pasma zupełnie wyłączyć (mimo wszystko nie radzę). No może odrobinę przesadzam, ale nie aż tak bardzo: w końcu urządzenia podłączone kabelkami nie stosują (w tej warstwie) szyfrowania ani nawet żadnej autoryzacji i jakoś nie słyszymy o spektakularnych włamaniach tym spowodowanych.

Nie za bardzo rozumiem w czym jest problem z "niepotrzebną widocznością dwóch sieci". No przecież właśnie o to chodziło żeby były dwie do wyboru. Te urządzenia które chcesz żeby łączyły się do sieci wolniejszej na 2,4GGHz konfigurujesz tak, żeby tylko do tej sieci się podłączały (np. podajesz im tylko hasło do tej sieci), a te które chcesz żeby łączyły się wyłącznie na 5GHz konfigurujesz tak, żeby nie wiedziały jakie jest hasło do tej wolniejszej, a za to znały hasło do tej szybszej. Jeśli sieci mają różne SSID, łatwiej jest się zorientować co konfigurujesz, ale dla urządzeń sprawa jest jasna i niczego nie należy przed nimi ukrywać, bo to tylko zwiększałoby ryzyko włamania do twojego telefonu kiedy przebywasz poza domem.

Jeśli po testach nie stwierdziłeś jakichś zasadniczych zmian zasięgu czy ewidentnej poprawy stabilności tam, gdzie jej oczekiwałeś, to ja bym na twoim miejscu wrócił do konfiguracji domyślnej. Ale jeśli uważasz że coś się istotnie poprawiło, to ustaw sobie parametry obu sieci tak jak Ci wygodniej, skonfiguruj odpowiednio wszystkie klienty i tyle.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 36
  • 0

Funbox 6 pływające wi fi

Co masz na myśli konfiguracji domyślnej? Mam ustwiona dwie sieci 2.4 i 5ghz inne nazwy ale hasło to same pisałeś że może być to samo. Szyfrowanie zmieniłem na wpa2 /wpa3 wsztstko chodzi. Kanały mam w auto na 5ghz i 2.4.Narazie mysi być tak. Tv mają około 300 mb po wi fi konsola 450 500 po wi fi tel od 500 do 750.Na górze mniejszy zasięg ale komputer i laptop syna ma około 350 po wi fi w pokoju córki najmniej od 60 do 200 w zależność gdzie sędzi. Ale na filmu itp wystarczy. Mogę dokupić kabel i ruter tp ax23. Postawić w pokoju syna podłączyć kablem. Bo on chce wykorzystać potencjał po kablu 1gb.Wtedy u córki będzie też większy zasięg po wi fi i to wszystko. Zauważyłem też pewna zależność . Jak ustawie kanał 36 44 to np w tel gdzie jest napis prędkość sieci dostaje ale tylko na dole 1.2 gb i tel zamyka się na 800 nawet 900 mb. Ale za to góry spada zasięg i transfer. Dlatego mogę lub nie dokupić ten ruter i kabel. Wtedy ustawić ręcznie kanały i powino być jescze lepiej na dole i u góry. I to tyle. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6129
  • 25073
  • 211

Funbox 6 pływające wi fi

@Maverick799

"Konfiguracja domyślna" to taka, jaką ma urządzenie po pierwszym włączeniu.

Kabel to świetny pomysł.

Drugi ruter AX23  to już pomysł taki sobie. Musiałbyś go odpowiednio skonfigurować. W szczególności powinien on być w trybie AP, a nie rutera. Po drugie dwa niezależna AP WiFi (jeden z FB6 drugi z tego AX23) trzeba będzie tak ustawić, żeby sobie nie wchodziły w drogę. Znacznie więcej testów i więcej możliwości że coś pójdzie nie tak.

Dużo lepiej byłoby zastąpić taki łatany system WiFi jednym, spójnym. Jeśli to dom, bez dużej liczby aktywnych sieci WiFi w okolicy, to najlepiej sprawdziłby się system mesh, jeden punkt dostępowy na kondygnację, połączone kabelkiem i miałbyś idealny zasięg wszędzie. Ale takie rozwiązanie jest relatywnie drogie. Natomiast, i piszę to na podstawie własnych doświadczeń, są to dobrze wydane pieniądze. Różnica komfortu i niezawodności w stosunku do FB6 samego czy łatanego jakimiś budżetowymi rutero-AP jest ogromna, i warta każdych pieniędzy.

Ale oczywiście jeśli wszystko działa zadowalająco, to tylko się cieszyć i życzyć aby to się nie zmieniło.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 36
  • 0

Funbox 6 pływające wi fi

Fb6 po kablu do ax23 jako ap. Od niego kable do laptopa i komputera. Ax 23 będzie też miał włączone wi fi co w 2 pokoju zwiększy zasięg. Wczesnej tak miałem na wolnym internecie 15 mb i było ok. Może myślałeś że fb6 i ax23 po wi fi chciałem podłączyć. 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2122
  • 10201
  • 84

Funbox 6 pływające wi fi

@Maverick799 Fajny AP z tego TP-Linka. Zadbaj aby był na innych kanałach niż FB6.