Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 2.0 + własny router z DHCP i serwerami DNS


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 53
  • 0

Funbox 2.0 + własny router z DHCP i serwerami DNS

Cześć wszystkim,

jako że w Funbox'ie 2.0 nie można zmienić serwerów DNS na własne (z Adguard Home) to pomyślałem, że podłączę do FB router Asus RT-AX88U i przez niego będę zarządzał całą siecią (włączony DHCP, zmienione DNS na własne, sieć WIFI itp). I tutaj przychodzę z pytaniem czy taka opcja będzie działać i jeśli tak to w jaki sposób mogę to zrobić?

Domyślam się, że musiałbym podłączyć router do portu LAN (a może WAN?) w FB, ale przed tym wyłączyć serwer DHCP w FB i mieć go włączonego w routerze. Dobrze kombinuję? Jeśli tak to jak poustawiać adresy IP, bramki itp? Czy może wcześniej muszę przypisać statyczne IP w FB dla routera Asus? Może przełączyć prace FB w jakiś konkretny tryb, jeśli jest taka opcja?

Będę wdzięczny za rady, dopiero poznaję te tematy 🙂

7 ODPOW. 7

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12922
  • 53103
  • 612

Funbox 2.0 + własny router z DHCP i serwerami DNS

@Zeuskk  do switcha FB dołącz WAN routera i nie zapomnij, aby adresy IP na obu urządzeniach miały inna klasę. Ustaw w drogiej sieci co tylko chcesz i już ..

To jednak będzie kaskada routowania, więc spodziewaj się opóźnień.

Najlepiej postawić własny router z wejściem ADSL lub VDSL  ( zależy jaką masz usługę) i wtedy będzie bez problemów 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 53
  • 0

Funbox 2.0 + własny router z DHCP i serwerami DNS

@agat13a o jak dużych opóźnieniach mówimy? W codziennym użytkowaniu będzie to odczuwalne (mam też serwer NAS i dużo pobieram) czy dopiero np. w grach sieciowych?

Niestety mam usługę na VDSL i nie mam takiego wejścia w tym routerze, a nie mogę już sobie pozwolić na  zmianę 😞

Jeśli dobrze rozumiem to nie muszę wyłączać DHCP na FB tylko wcześniej muszę ustawić na routerze IP bramy na np 192.168.2.1? Czy jednak wyłączać DHCP w FB?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12922
  • 53103
  • 612

Funbox 2.0 + własny router z DHCP i serwerami DNS

@Zeuskk  opóźnienia widoczne w grach. W normalnym użytkowaniu nie..

Na FB zostaw DHCP. Tylko na tplinku zmień zakres adresowy inny Niżna FB

Będziesz się łączył z tym dyskiem z zewnątrz? Jeśli tak, to będzie skomplikowane,.

Takie IP ustaw na LAN tplinka, a WAN daj na DHCP pobierane z FB, tak prosciej


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 53
  • 0

Funbox 2.0 + własny router z DHCP i serwerami DNS

@agat13tak będę się łączył z serwerem z zewnątrz, mam też otwarte kilka portów które są mi niezbędne. Będzie to duży problem? Nie ma na to jakiegoś innego rozwiązania? Czy nie lepiej też może wyłączyć DHCP na FB, a włączyć na Asusie i dać mu zarządzać przyznawaniem IP?

W sumie pomyślałem teraz tak czy by np w FB zostawić podpięty w LAN tylko serwer NAS z przypisanym statycznym IP, więc porty który mam dla niego otwarte zostaną bez zmian i nie będzie problemów z łączeniem się z nim z zewnątrz, a rouer ASUSa podpiąć tak jak mówisz i do niego wszystkie urządzenia w domu (LAN i Wifi)? Dzięki zmianie DNS w Asusie na te z Adguard będę mógł blokować reklamy itp dla tych właśnie urządzeń domowych. Serwer NAS nie potrzebuje blokady reklam, ważne by miał bezproblemowy dostęp z zewnątrz. Ma to prawo działać i bez problemów?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 53
  • 0

Funbox 2.0 + własny router z DHCP i serwerami DNS

W sumie trafiłem gdzieś jeszcze na takie rozwiązanie, żeby w wejście LAN FB podłączyć router (wejście WAN), ustawić w FB dla niego stałe IP i w DMZ FB ustawić jego IP. Wyłączenie DHCP i WIFI w FB i otrzymujemy takie jakby 'bridge mode'. Nie ma problemu z podwójnym NAT, routowaniem, opóźnieniami, przekierowaniem portów itp. Wszystkim się już zajmuje router Asus. Tak przynajmniej ja to rozumiem, więc poprawcie mnie jeśli się mylę albo jeśli to jest zły pomysł.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2052
  • 11589
  • 52

Funbox 2.0 + własny router z DHCP i serwerami DNS


@Zeuskknapisał(-a)

W sumie trafiłem gdzieś jeszcze na takie rozwiązanie, żeby w wejście LAN FB podłączyć router (wejście WAN), ustawić w FB dla niego stałe IP i w DMZ FB ustawić jego IP. Wyłączenie DHCP i WIFI w FB i otrzymujemy takie jakby 'bridge mode'. Nie ma problemu z podwójnym NAT, routowaniem, opóźnieniami, przekierowaniem portów itp. Wszystkim się już zajmuje router Asus. Tak przynajmniej ja to rozumiem, więc poprawcie mnie jeśli się mylę albo jeśli to jest zły pomysł.


Niestety nie jest to prawdą, NAT nadal będzie działać na FunBox, można zaporę ustawić na niski w FunBox i drugi router ASUS zajmnie się wszystkim, ale wtedy 2 sieci będą jednak, choć to nie jest takie złe, opóżnienia są marginalne, mniejsze niż u graczy co z wi-fi korzystają, bo takich sporo, na Laptopie grają po wi-fi.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5469
  • 22031
  • 179

Funbox 2.0 + własny router z DHCP i serwerami DNS

@Zeuskk 

Teoretycznie powinno się to dać zrobić w prosty sposób. Co do okablowania to wszystko co ma być w LAN należy podłączyć do portu LAN FB. Asus powinien być skonfigurowany w trybie AP, na statycznym adresie IP ale z włączonym DHCP. W trybie AP wszystkie porty powinny być równocenne, ale dla pewności do połączenia z FB można użyć portu WAN. Co do adresacji to w tej konfiguracji powinna być ona płaska - wszystko jedno z jakiego zakresu prywatnego, byle był obsługiwany przez FB. Adres IP FB musi być podany jako gateway. To teoretycznie powinno działać, ale prawdę mówiąc zdziwiłbym się gdyby tak było. A to dlatego, że FB nawet przy wyłączonym serwerze DHCP może utrudniać działanie innego serwera DHCP w tej samej sieci.

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/funbox-6-problemy-z-zapytaniami-arp/td-p/342653

To trzeba sprawdzić w praktyce, ale jeśli tak by było, to radą byłoby wpięcie prostego przełącznika (switch) pomiędzy FB a resztę LAN. Ewentualnie po prostu zrezygnować z innych portów FB i wszystko łączyć za pośrednictwem Asusa. W takiej konfiguracji sprzętowej, i przy założeniu że Asus da się skonfigurować jako AP z funkcją DHCP (co wcale nie jest takie pewne), wszystko powinno działać. Mam tylko wątpliwości co do przekierowywań portów na FB: nie wiem czy da się tam wpisać adresy "w ciemno", jeśli FB nie ma włączonej funkcji DHCP.

Przy wymogu otwierania portów i dostępu zdalnego do LAN konfiguracja z zagnieżdżoną siecią Asusa w innej adresacji (która jest nieco w gruncie rzeczy prostsza do zrealizowania) byłaby co najmniej niepraktyczna, nie podjąłbym się konfiguracji takiej sieci. Byłoby zupełnie inaczej gdyby FB obsługiwał trasy statyczne, ale niestety żaden z FB tego nie robi.

W kwestii opóźnień, to wprowadzane przez dodatkowy ruter w LAN opóźnienia są sub-milisekundowe, całkowicie bez znaczenia. Natomiast jeśli da się użyć funkcji QoS dodatkowego rutera, to jest szansa na zmniejszenie, a nie zwiększenie opóźnień.