Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

ROZWIĄZANE

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@agat13  odpowiadając, nie na tym rzecz polega aby stosować w swoim zakresie jakieś elementy chłodzące. Niestety konstrukcja routerów "leżących" operatorskich nie jest doskonała, mało otworów wentylacyjnych, zawarta konstrukcja, słabe radiatory i podzespoły elektroniczne niskiej jakości (przez to wydzielające dużo ciepła). Zauważyłem że FB 6 jest  już o wiele lepiej wykonany pod tym względem, mam go prawie pół roku, działa non stop i prawie się nie grzeje (oczywiście ma na to wpływ pionowa orientacja, większe otwory wentylacyjne i sporych rozmiarów radiatory) więc widać postęp w nowych konstrukcjach.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21to tak jak sugeruje kolega @agat13 ; na 100% warto te kabelki którymi leci do ciebie internet i ich gniazdka sprawdzić. Splitter lepiej odłączyć bo skoro telefon jest podpięty do FunBoxa a nie do linii to spliter niczego dobrego nie robi.

Nie przejmuj się aż tak bardzo tą stabilizacją, ważniejsze jest żebyś miał najpierw optymalnie instalację połączoną, potem będziesz się martwił stabilizacją której re-konfigurację idzie na operatorze w razie potrzeby wymusić.

Zapewne wcześniej czy później ktoś tu zapyta o aktualne parametry linii widziane przez Funboxa więc możesz się tam rozejrzeć i zobaczyć na jakim poziomie linia się zapina.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

Sytuacja jeśli idzie o rozłączanie na razie się uspokoiła. Wydaje mi się, że raz to musiało mi po prostu na chwilę odciąć zasilanie prądu w mieszkaniu, wszystko na to wskazuje. Inny problem chyba był z kablem lub okolicami gniazdka, tak jak radziliście sprawdziłem kable przy gniazdku, poprawiłem docisnąłem. Od tego momentu, czyli już ponad 30h nie odłączyło mnie ani razu.

Jeśli chodzi o parametry linii, to rozumiem, że chodzi o te dane ze strony 192...? Tam jak tak sobie obserwuję od paru dni, to błędów odkąd mi nic nie przerywa, to jest ich do chwili obecnej 145 - czyli te 32h (wcześniej gdy pojawił się problem z tym 2-3krotnym chwilowym odłączeniem, to błędów było więcej (pojawiły się także błędy ses), ale to tez pewnie spowodowane tym, że gdzieś tam ruszałem, poprawiałem ten kabel, a u mnie poruszanie kabla w okolicach gniazdka powoduje zakłócenia (tak samo było na poprzednim sprzęcie, gdzie poruszanie przy kablu powodowało zrywanie obrazu tv). Nie wiem czy tyle błędów es powinno niepokoić? Pisaliśmy wcześniej odnośnie kabla, tak jak wspominałem mam stary kabel, który miałem w planie wymieniać, ale ostatnie tygodnie jakoś sprawiły, że zapomniałem o tym i nie zmieniłem go przed wymianą sprzętu. Ktoś wspominał też, że kabel telefoniczny płaski dłuższy niż 1metr nie jest zbyt dobrym pomysłem, a u mnie właśnie jest taki płaski 10metrowy kabel, więc pewnie to on może być przyczyną tych błędów es (czy możliwe, że ten kabel reaguje na zgaszenie światła w łazience :), bo to już mam od dawien dawna, że czasem zdarza się zakłócenie obrazu tv ktoś wychodzi z łazienki gasząc światło - gniazdko jest zaraz obok łazienki) Teraz zastanawiam się czy skoro nic nie zrywa połączenia i wszystko na razie idzie (a wygląda, że faktycznie poprawa kabla ustabilizowała działanie, wczoraj przed tą stabilizacja zerwało mi połączenie 2razy rano w ciągu 4h), to zostawić to przez te kilka dni bez ruszania, tak jak to miałem zrobić i kabel wymienić już powiedzmy za ten tydzień?I pytanie jaki to ma być w końcu kabel, rozumiem, że nie płaski telefoniczny, a okrągły z końcówkami rj11, ale nie widzę nigdzie po jakichś sklepach internetowych elektronicznych takich kabli 10metrowych, w zestawie do funboxa jest, ale to chyba z 3metry może.

 

Co do innych parametrów, to prędkość synchronizacji DSL w górę 8566kb/s, w dół 66997kb/s, margines szumu 9,1dB.

 

Nie wiem trochę jak z tym splitterem vdsl? Wiem, że dawniej był potrzebny w przypadku internetu w prędkościach 20-80mb/s. Teraz to się zmieniło? Telefon faktycznie jest podłączony do Funboxa, ale sam Funbox właśnie do tego splittera, a potem do gniazdka. Tak było to rozrysowane na instrukcji mojego poprzedniego Funboxa, na instrukcji Funboxa 2.0, Funbox jest podłączony bezpośrednio z gniazdkiem, ale może to w sytuacji gdy ma się światlowód? 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21Przede wszystkim dobrze że widać jakieś efekty. Parametry linii wyglądają IMHO bardzo przyzwoicie, ale to pewnie zaraz lepiej się znający skomentują.

Co do splittera: na 100% jest niepotrzebny jeśli telefon jest wpięty do FB a na linii nic więcej poza modemem nie wisi. Może jakoś specjalnie nie przeszkadza ale nie pomaga też a i zaszkodzić może bo to zawsze jeden element więcej który może nie kontaktować. Choć jak to mówią lepsze jest wrogiem dobrego...

Co do kabla to generalnie najlepiej byłoby pewnie przenieść gniazdko bliżej modemu albo modem bliżej gniazdka. 🙂 Latający 10m kabelek z wtyczkami RJ11 na obu końcach to taki średni pomysł. W sumie trochę zależy od tego jak to wszystko masz pospinane, czasem może wystarczyć rearanżacja sprzętu i połaczeń. Ten płaski 10m kabel na pewno nie pomaga. To powinna być skrętka, nie kabel płaski.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21  zawsze uważam, że najpierw trzeba sprawdzić własne podwórko, a później reklamować... Nawet jak się nie znasz na technice, to trwałość i poprawność styku od razu widać... Poruszasz- nie działa... 

Płaskim kablem nie wierzę jak psom... 

Działają jak antena ściągając zakłócenia jak magnes... Mastersplitter używany był tylko do telefonu z centrali, a nie z modemu, więc jest zbędnym dodatkiem. 

Zastosowanie skrętki komputerowej do wykonania instalacji uważam za bardzo dobry pomysł.. Ważne, zbyt styk w gniazdku był dobry, gniazdo RJ 11 nowe, a kabel prawidłowo sparowany wedle kolorów. Synchronizacją extra

Parametry linii masz super. SNR ok. A błędy zależą od czasu w jakim wystąpiły... Warto dopracować szczegoły  i będziesz miał stabilny i szybki net

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@j131Mam trochę problem by jakoś to lepiej porozmieszczać. Modem bliżej gniazdka może i by się dało przesunąć, ale to i tak nadal będzie gdzieś pewnie z 4-5metrów, jednak takie przeniesienie spowoduje, że będę musiał kupić pewnie z 5metrowy kabel łączący modem z dekoderem tv i wydłużyć kabel podpięty do komputera stacjonarnego, który jest w drugim pokoju. Przeniesienie gniazdka nie wiem na ile byłoby realne, co prawda nie mam gniazdka w ścianie, tylko na kablu doprowadzonym do mieszkania, ale nie wiem czy dałoby się to jakoś wydłużyć. 

Ok, więc już wiem, że kabel płaski muszę na 100% wymienić. A ta skrętka to co to jest konkretnie? Jak patrzę po zdjęciach, to wygląda to jak kable ethernet, to coś w tym stylu, tylko że ma mieć końcówki rj11, a nie te 45? To trzeba po prostu iść do jakiegoś sklepu elektrycznego i żeby specjalnie na taki kabel zacisnęli takie końcówki czy gdzieś można znaleźć taki kabel o różnych długościach z takimi końcówkami  już w pełni gotowy, bo jakoś nie znajduję w sklepach, ale może coś przeoczyłem? I co mam konkretnie brać, bo jestem totalnym laikiem, na zdjęciach widzę, że niektóre takie kable mają 4kolory w środku, inne dwa itp?

 

@agat13U mnie to wygląda, że raczej jeśli jakieś problemy się pojawiają, to kwestia albo kabla, albo gniazdka, przynajmniej tak to na dzisiaj wygląda, na pewno jak coś to od tego kabla trzeba zacząć, zresztą tak jak piszesz - "poruszasz - nie działa", i u mnie przy tak to było przy poprzednim sprzęcie, że poruszało się kabel w okolicach gniazdka i rwało obraz w telewizji, tak samo było parę dni temu, gdy potem zaczęło mi zrywać połączenie, wcześniej trochę ruszyłem kabel, więc być może coś zakłóciłem. Więc na pewno się za niego wezmę, tylko teraz nie wiem czy mam poczekać te parę dni na stabilizację łącza o której było pisane na początku tematu, czy mam ruszać to teraz, bo przez ten kabel mi się to łącze nie ustabilizuje poprawnie (zresztą pewnie i tak zanim kupię ten kabel to miną z 2-3dni, więc to w sumie zaraz wyjdzie ten tydzień)? Odkąd poprawiłem kabel, to już 56h idzie bez żadnego rozłączenia, więc myślę że może już lepiej poczekać? 

Co do błędów, to teraz było coś bodajże 275 błędów es na 56h odkąd funbox chodzi bez żadnego rozłączenia. Duże prawdopodobieństwo jest, że te błędy to przyczyna tego płaskiego kabla? 

 

Z tym splitterem to mnie ciekawi to co piszecie. Tutaj coś się zmieniło w Orange? Dawniej ten splitter vdsl z tego co wiem był konieczny przy internecie 20-80mb/s, bo bez niego internet tych 20mb/s by nie przekroczył. Jeśli ktoś miał do 20mb/s to wtedy go nie potrzebował, albo dostawał ten z dwoma wejściami na internet i telefon stacjonarny.

 

A ciekawi mnie jeszcze kwestia stabilności internetu, na jakiej zasadzie się to odbywa, tzn. pisaliście, że trwa to te 7dni, by w tym czasie nie wyłączać sprzętu, rozumiem, że po tym czasie internet będzie działał na parametrach, które teraz przez te kilka dni się ustabilizują? I wtedy jak się np. wyłączy sprzęt, to po włączeniu wskakuje na te parametry? A jeśli się nie ustabilizuje, to mogą występować różne wahania w prędkości? I jak to rozpoznać, że łącze się ustabilizowało? Czy źle to rozumiem? Jestem totalnym laikiem, więc pytam z ciekawości.

 

 

 

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 15
  • 0

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

Czy dekoder telewizora posiada łącze WiFi? Komputer pewnie nie posiada WiFi, ale można do niego podłączyć router posiadający takie łącze. Modem też takie posiada, więc można to wszystko pospinać bez kabli. Trzeba tylko wprowadzić odpowiednie ustawienia konfiguracyjne: hasło w modemie, którym urządzenia będą się do niego zgłaszały, a do dekodera i ewentualnie routera nazwę modemu i hasło do zgłoszenia się do niego. Ja tak mam i nie mam żadnego problemu. Dodatkowo korzystam z usługi  multiroom na 3 dekodery w ramach telewizji satelitarnej i dwa z nich muszą łączyć się z dekoderem głównym w celu transmisji uprawnień. Mam zatem router dla umożliwienia kontakty między dekoderami i jednocześnie router ten łączy się z modemem, umożliwiając wszystkim dekoderom połączenie z internetem.

Konfiguracja nie jest trudna. Jak już wymyślisz, jak to wszystko ma działać, to kup router, przeczytaj instrukcje dekoderów i ewentualnego routera, wprowadź do nich odpowiednią konfigurację i jedź bez przewodów. W razie problemów napisz do mnie na priv. Spróbuję pomóc zdalnie.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21  troszkę dołożę swoje "pięć groszy" co do splittera to faktycznie jest nie potrzebny (do usunięcia), jeśli chodzi o samo gniazdko, jeżeli jest natynkowe i do tego stare wymień na nowe i na koniec kabel, to tak jak piszesz idź do sklepu elektrotechnicznego i powiedz że potrzebujesz 10 metrów kabla ethernet z końcówkami/wtykami RJ 11 (podejrzewam że "gotowców" nie będą mieli, ale zarobią Ci taki na miejscu i fachowo). Tak więc zacznij jak to powiedział kolega @agat13  "od własnego podwórka" i zrób najpierw to co wyżej, a później można (gdyby nadal było coś nie tak) zastanawiać się co dalej.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 15
  • 0

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

Jeszcze jedno. Po siedmiu dniach spokojnie możesz wyłączyć sprzęt. Chodzi o dokładne zsynchronizowanie z serwerem DNS w Orange. Informacje uzyskane w tym czasie przez modem i serwer są w nich zapisywane. Potem one z tego korzystają przy każdym łączeniu. Z drugiej jednak strony wygodniej jest nie wyłączać modemów i routerów. Wówczas sieć jest cały czas gotowa, a te urządzenia w czasie bezczynności zużywają bardzo niewiele energii.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21Na Twoim miejscu pewnie przeniósłbym to gniazdko w taki sposób że od istniejącego gniazdka poprowadziłbym kabelek do docelowego miejsca gdzie chciałbym mieć to nowe gnizadko. Gniazdko RJ11 można kupić za pare złotych. Nie zarabiałbym żadnych wtyczek na kablach tylko rozkręcił gniazdka i połaczył kabelki - w gniazdkach zawsze są przewidziane sposoby podłączenia kabelków. Co do samego kabelka to może być kabel telefoniczny ale ze skręconymi przewodami (np. YTKSY-2X2X0.5, choć wystarczą dwa przewody), albo normalna skrętka komputerowa (ethernet) z której wykorzystasz też tylko dwa przewody z ośmiu. Podłączasz dwa przewody z jednej pary do starego gniazdka i te same do nowego i tyle. Oczywście kabel trzebaby położyć "na stałe" - najlepiej schowac pod listwą.

Jeślibyś się zdecydował to jestem pewny że możesz tu liczyc na pomoc co do detali typu co z czym połączyć, ale oczywiście jeśli nie czujesz się na siłach to lepiej się za to nie bierz.

 

Skoro masz (bardzo słusznie) połączenia ethernet między FB dekoderem i komputerem stacjonarnym to trochę szkoda to przerabiać skoro działa. Kableki do tych połączeń kupiłeś gotowe?

 

Co do splittera to podtrzymuję to co napisałem poprzednio. Nie jest potrzebny jeśli modem jest jedynym urządzeniem podłaczonym do sieci. Przy ADSL (czyli do 20Mbps) był potrzebny inny splitter, do ADSL najczęściej nie dawali telefonu VOIP tylko normalny więc tam najczęściej był potrzebny splitter (choc inny). Przy VDSL też mogłoby być coś innego podłączne - np. telefon analogowy i wtedy ten specjalny splitter do VDSL byłby potrzebny. Jak nie wierzysz to sprawdź, zawsze mozesz połączyć ponownie.

 

Stabilizacją linii bym się nie przejmował, pozazdrościć takich parametrów.

 

PS. Sugestie przejścia na WiFi IMHO lepiej zignoruj. Tak jak masz jest lepiej.