Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

ROZWIĄZANE

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21  stabilizacja sie nie przejmuj, nie masz na nią wpływu innego niż wyłączanie stnchronizacji na Modenie. System sam prześledzi parametry, a wyłączanie może być interpretowane jako problem z synchronizacją i info, że linia niestabilna... Tego jednak na 100% nie sprawdzisz, ale tak to się odbywa... Nie powinno obciąć parametrów jeśli linia jest stabilna, ale za mechanizmem DLM nie trafisz....co zrobi... Ciężko nam cis powiedzieć o sieci jak nie widzimy.. Jeśli miałeś słuszne podejrzenia że to problem ze stykami w gniazdku to musisz to poprawić. Płaski kabel wymień również.. A skrętka jako przedłużacz to tylko na zasadzie gniazdo/ przewód, a nie zaciskanie wtyczek RJ11 na jej końcu.. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@slav72  poprawie, że prawidłowo nie da rady zacisnąć styków RJ11 na kabel ETH... Za mało dziurek, za dużo żył... Tylko gniazdo RJ 11 i przewód do modemu wchodzi w grę


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@agat13  wszystko się da, ja się chce 😉 osobiście posiadam taki kabelek "samoróbkę" (przed zaciśnięciem 4 żyły skrócone o głowę i gotowe 😁)


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@slav72 przyznaj obiektywnie czy to wedle normy?   Technicznie poprawnie? To, że działa to jedno, ale i zupę widelcem da rade zjeść... Tylko po co? 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@agat13  obiektywnie przyznaję że to niepoprawne technicznie ani też zgodne ze sztuką "budowlaną", dlatego napisałem z "przymrużeniem  oka" że da się 😉


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@slav72Z tym splitterem vdsl w takim razie dawniej to była ściema, czy faktycznie kiedyś tam był wymagany przy większych prędkościach przy funboxie1, a teraz już nie jest potrzebny? Gniazdko myślę, że mam stosunkowo nowe, tzn. kabel doprowadzający internet do mieszkania jak i samo gniazdko było robione 6lat temu. I gniazdko nie jest w ścianie tylko właśnie na zakończeniu tego kabla. 

 

@j131Czyli można tak jakby przedłużyć gniazdko? Jak to wygląda? Dobrze zrozumiałem, że te dwa gniazdka miałyby być połączone kablem bez końcówek? A potem połączenie funboxa i tego nowego gniazdka kablem telefonicznym? Raczej się pewnie nie będę za to brał, może i by się udało, ale też nie wiem czy dałbym rade, bo w takich elektrycznych rzeczach raczej jestem słaby.

Kabel do połączenia funboxa z dekoderem mam z zestawu, a do komputera to kupowałem gotowy kilkumetrowy.

Tak, wiem że do adsl był inny splitter, nawet chyba go dołączają nadal do zestawu funboxa, natomiast tutaj z tego co wiem i o czym wspominałem, ten splitter vdsl dawało się by mieć prędkość ponad 20mb/s, nawet jeśli nic innego się nie podłączało. Ja się kompletnie na tym nie znam, więc nie wiem na ile to prawda, a na ile nie 🙂 Na instrukcji ze starego funboxa, tam gdzie jest rozrysowane podłączenie do gniazdka, to przy prędkości powyżej 20mb/s jest właśnie narysowane tak jak miałem to podłączone. Instrukcja funboxa 2.0 pokazuje tylko podłączenie bezpośrednio do gniazdka. Nie wiem, może to się zmieniło wraz z modelem modemu? Pewnie tak jak piszesz, będę musiał spróbować podłączyć bez niego i się przekonać co z tego wyjdzie.

 

@agat13Tzn. rozumiem, że ten system śledzi przez ten tydzień parametry i po tym tygodniu może np. je przyciąć, jeśli coś tam stwierdzi, że jest nie tak czy może to się dzieje na bieżąco, tzn. jak wyłapuje jakieś problemy, to tnie parametry? U mnie był problem w tych pierwszych dniach ze stabilnością, raz wywaliło prąd, 3razy mnie odłączyło (jak wtedy w testach sprawdzałem szybkość, to najpierw po podłączeniu było tylko ok.45mb/s, po odłączeniu prądu skoczyła nawet do 65mb/s, a teraz od tych 4dni, gdy opanowałem odłączanie od internetu utrzymuje się gdzieś na poziomie ok.60mb/s. Od 4dni wszystko idzie stabilnie, bez rozłączania, czasem w tv jest sekundowe zakłócenie obrazu, co pewnie jest związane z tymi błędami es (mniej więcej dziennie wychodzi 110-120). Tydzień w zasadzie jak dobrze liczę, to minie jutro. 

 

Ok, bo już też trochę mam mętlik z tymi kabelkami 🙂 To w końcu czego najlepiej szukać i jaki to ma być kabel. Raczej tak jak pisałem, na dzisiaj nie chciałbym się podejmować podłączania przewodów czy czegoś w tym stylu, wolałbym rozwiązanie na zasadzie biorę kabel z końcówką podłączam do funboxa, podłączam do gniazdka i tyle 🙂 Rozumiem, że w takiej sytuacji zostaje tylko kabel telefoniczny, tylko nie płaski, a zaokrąglony (taki jak dołączają do zestawu funboxa? tylko że u mnie musi być dłuższy), z końcówkami rj11. Czyli jedyna opcja to sklep elektryczny i żeby mi na taki kabel te końcówki zacisnęli, bo szperając po internecie nigdzie nie widzę takich gotowych kabli, znajduję tylko płaskie. Coś tutaj w tym kablu ma jeszcze jakieś znaczenie żeby na pewno pasował, a nie okazało się, że nie będzie działał? Taki kabelek ile ma mieć żył, dwa wystarczą (tyle jest chyba w tym kablu z zestawu)?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21Tak właśnie działa stabilizacja. Wyłapuje przerwy w dostawie i błędy na łączu. Jeśli jest ich za dużo, obniża profil o jakiś mały kawałek i dalej obserwuje. jeśli jest ok, zapamiętuje i dalej to już działasz w tym właśnie profilu. Jeśli w tym niższym również pojawiają się błędy, znów obniża do niższego itd...

Zerwania synchronizacji mają mniejszy wpływ, tylko pozostaje opis "linia niestabilna"...bo raczej nie generują błędów (tylko czasem kilka startowych jak się port podnosi)

Jestem zwolennikiem wykonania dodatkowego gniazda kablem telefonicznymYTKSY 1x2x0,5mm2 lub 2x2x0,5mm2. https://www.asaj.pl/ytksy-1x2x05-mm2,p1577035?gclid=EAIaIQobChMIsMjv_aG88QIVgdOyCh1X0Q2kEAQYAyABEgIP...

To są typowe kable ze skrętem żył, co powoduje jego zrównoważenie. Idealnym kablem jest skrętka ethernet UTP kat. 5e.Poglądowo https://allegro.pl/oferta/kabel-sieciowy-internetowy-rj45-kat5e-skretka-100m-8958868811?offerId=8958...  Kabel komputerowy do wykonywania sieci LAN, ale idealny dla telefonu (jeszcze mniej wrażliwy na zakłócenia i zrównoważony). W istniejącym gnieździe należy połączyć odpowiednie żyły kabla przedłużającego z tymi z kabla przychodzącego (skręcając je jedna z drugą) i podkręcając spowrotem do istniejącego gniazda. Na końcu kabla przedłużającego instalujemy dodatkowe gniazdo RJ11 i przewodem z zestawu łączymy modem...
Pozamiatane i to zgodnie z normą..i przepisami P.Poż 🙂


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

Szkoda, że zrobiłem gniazdko w takim, a nie innym miejscu... Brakuje gdzieś z 4-5metrów, żeby to lepiej dało się ułożyć, teoretycznie kabel z zewnątrz do gniazdka technicy założyli lata temu tak, że otacza drzwi łazienki i gdyby go puścić przy progu łazienki, zamiast górą, to gniazdko można by przesunąć o te 4metry, ale nie wiem czy to ma sens. Kabel siedzi tak 6lat, więc nie wiem czy zmieniając jego położenie nie byłoby znowu jakichś problemów potem ze stabilnością, do tego widzę, że jest dość dobrze przymocowany, w niektórych miejscach nawet chyba klejem, więc nie warto go chyba ruszać.

@agat13z tego co czytam, to co piszesz pewnie wydaje się najsensowniejsze, ale jednak tak jak wspominałem mam opory przed bawieniem się w łączenie kabelków i wolałbym to jakoś podpiąć na zasadzie wkładam do gniazdka i tyle. Rozumiem, że tutaj w takim razie nie mam żadnego dobrego wyjścia, kabel płaski odpada, a 10metrowy telefoniczny, powiedzmy że taki jak w tym pierwszym linku co podałeś, nawet jak w sklepie mi założą końcówki rj11 może nie być zbyt dobrym rozwiązaniem?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

@Kamas21Kabla nigdy nie układa się obok/pod progiem. Technicy wiedzieli co robią, instalując go dookoła ościeżnicy. Tak wymagają zasady instalacji.

Te kable które wymieniłem mają w środku żyły miedziane z drutu (tak jak i kabel doprowadzający sygnał do domu). Przewody płaskie mają w środku żyły z linki, która nie nadaje się zbytnio do łączenia z drutem (skręcając żyły). Dlatego polecam kabel z drutem jako przedłużenie gniazda, lub przewód z linką, ale okrągły, aby żyły były skręcone (tak jak w przewodzie z zestawu) i wtedy można kombinować z wtyczkami na końcu. Przewód z linką jest bardziej elastyczny i miękki przy układaniu.

Do kabla z drutem można założyć wtyczki, ale według mnie to nie jest zgodne z religią montera...Działać będzie...


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Funbox 2.0 mocno się nagrzewa

Ok, czyli w takim razie odnośnie sprawy z kablem, mam 3 wyjścia:

1. Przeniesienie funboxa bliżej gniazdka, na odległość tych góra 3metrów jakie ma kabelek dołączony do zestawu. Teoretycznie jest to możliwe, jednak wiązałoby się z kupnem dłuższego kabla łączącego modem z dekoderem (kabel łączący funboxa z komputerem mam dość długi i teraz mam spory zapas, bo to chyba nawet z 15m kabel.). Jednak nie wiem czy przeniesienie na przedpokój nie sprawi, że gorzej będzie z sygnałem z wi-fi (tutaj głównie mam na myśli przystawkę android tv, czy komórkę gdy będzie się w innym pokoju.

2. Przeniesienie gniazdka za pomocą tego kabla, który wymieniłeś wyżej. Wtedy można komfortowo przenieść gniazdko pewnie w okolice telewizora i funboxa i byłoby ok. Jednak jak rozumiem wiąże się to z tym, że trzeba rozebrać gniazdko i tam jakoś połączyć te kabelki, co nie wiem na ile udałoby mi się wszystko dobrze zrobić jako totalnemu laikowi.

3. Wymienić aktualny kabel telefoniczny płaski na kabel telefoniczny okrągły. Bo rozumiem, że ten przewód z linką o którym piszesz, to właśnie zwykły przewód telefoniczny tylko okrągły, tak? Tylko tutaj mam pytanie gdzie taki dostanę i o co konkretnie mam prosić żeby dostać dobry kabel. Przeglądam internet i trudno trafić na okrągły przewód telefoniczny, czyli chyba zostają po prostu zwykłe sklepy elektryczne i tam może uda się taki kabel dostać. Tylko dokładnie to mam powiedzieć, że chcę kabel telefoniczny tylko okrągły, a nie płaski z końcówkami rj11, czy coś jeszcze trzeba dodać, by dostać to co potrzebuję.

 

Na razie jeszcze się zastanawiam na co się zdecydować, ale pewnie gdzieś przychylam się do rozwiązania nr 3, bo wydaje mi się być najprostsze i w przeciwieństwie do opcji nr 2 nie musiałbym się obawiać, że coś zepsuję, a w tym mam talent 🙂 Opcja nr 1, to też trochę zachodu, by wszystko poustawiać i nie wiadomo jak potem z wi-fi.