Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 11
  • 0

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej

Od momentu kiedy zastosowałem funbox 2.0 w zamian za router tp-link z modemem na usb w sieci plus mam teraz problem z urządzeniami automatyki budynkowej Shellly i bojlerem Ariston Evo WiFi. Przypuszczam, że problem będzie z kolejnymi urządzeniami jeśli będę chciał je dodać a rozwiazanie jest pewnie proste przez odblokowanie jakiejś opcji, portu, protokołu.

Od momentu zamontowania funbox 2.0 i wprowadzeniu wszystkich urządzeń, podzieleniu sieci na dwie oddzielne 2,4 i 5,0 prowadziłem korespondencję email z obsługa klienta firmy ariston zawierająca również zrzuty ekranów z problemami. Niestety bez skutku i za pomocą aplikacji ariston net dalej nie mogę połączyć się z bojlerem pomimo, że bojler loguje się do sieci WiFi, dostaje adres IP i  bojlerreaguje na ping, widać bojler w funbox 2.0. Prosiłem firme ariston żeby sprawdziła swoimi metodami czy do bojlera da się zalogować ich metodami z zewnątrz, żeby podali wymagania dla routera, porty, protokoły jakimi się łączy Ariton Evo Wifi, ale pokpili sprawę bo bojler jest już zapłacony. W przypadku automatyki Shelly wszystkie urządzenia działają tylko w obrębie sieci WiFi i nie da się do nich zalogować poprzez Internet z poza sieci WiFi. Zatem Schelly działa tylko w sieci WiFi. Aplikacji i logowania do urządzeń próbowałem również na innych telefonach w tym również na iphone.

Żadna strona nie podaje jaki parametr należy uaktywnić w funbox 2.0 żeby było jak przed zmianą.

Wcześniej z routerem Tp-link nie było żadnych problemów. 

11 ODPOW. 11

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2082
  • 11723
  • 52

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej

@Makolino z opisu nic nie wynika, daj jakieś zrzuty z urządzeń, albo poszukaj informatyka co ci to na miejscu ogarnie, niestety my szklanej kuli nie mamy. Tak poza tym, jeśli łącze miedziane, to bym kupił lepszy router i tyle w temacie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22160
  • 181

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej

@Makolino 

Napisz konkretnie jakie to modele i co chcesz konkretnie osiągnąć, może ktoś coś wynajdzie.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 11
  • 0

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej

Sz. P.

 

Urządzenia to: 

Bojler Ariston Evo WiFi 100l

Shelly Plug S, Shelly 1PM sztuk 2, Shelly 2,5, Shelly 1.

Funbox 2.0

Konfiguracja Funox to:

Dwie odrębne sieci WiFi 2,4Ghz i 5,0Ghz o odmiennych nazwach.

Filtracja adresu MAC i przydzielanie adresu IP według mac.

Wszystkie urządzenia są widoczne w sieci WiFi 2,4Ghz, dostaja przydzielony im adres IP.

Urządzenia Shelly można tylko sterować w obrębie sieci WiFi, tzn, że po wylogowaniu urządzenia z sieci WiFi poprzez Internet aplikacja nie ma już dostępu do tych urządzeń - komunikat off-line.

Bojler Arisotn Evo Wifi 100l dostaje równiez adres IP, ale w żaden sposób nie da się przeprowadzić procedury parowania z aplikacją Ariston NET. Nawet jeśli uda się wykonać procedurę wpisywania parametrów sieci to później aplikacja poprzez internet nie potrafii się zalagować - tak jakby funbox nie wypuszczał tych urządzeń poza WiFi.

Wcześniej na Tp-link przy identycznej konfiguracji takiego problemu nie było. Problem pojawił sie dopiero od momentu zainstalowania funbox 2.0 tj od września 2009.

Gdyby mi np firma Ariston podała jakie protokoły dodatkowo odblokować, porty itp to pewnie był w tych ustawieniach funbox ustawił, ale niestety nie podano mi więc zaczynam pytac na forum.

Problem zaczyna sie pogłębiać bo do zainstalowania mam jeszcze DTU Hoymiles i te też będzie musiało miec dostęp do internetu żeby można było się przez aplikację zalogować.

Ogólnie to pod tym funbox jakby wszystkie urządzenia oprócz komputerów i telefonów nie działają poprawnie np drukarka Hp1005 tylko raz poprzez sieć wydrukowała stronę testową i od pory pomimo, że jest podłączona, widoczna w sieci oraz ma konfigurację według tutoriali orange nie działa.

Szyfrowanie wcześniej było na WPA/WPA2 mixed ale też nic nie dawało więc zrobiłem WPA2-PSK/AES

Podejrzewam jeszcze że brak wyjścia urządzeń automatyki budynkowej może być spowodowany ustawieniami IPv4.

 

dns.JPGip_przydzielone.JPGkonfiguracja_1.JPG

 

______________

Dodałem zdjęcia z załącznika - Rafał


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 11
  • 0

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej

Dodaje w załączniku konfigurację starego tp-link przy której udało mi się dzisiaj połączyć z bojlerem i urządzenia shelly również działały poprawnie.

Próbowałem dodać w funbox 2.0 wszystkie reguły dla tego bojlera w nat/pat , ale nie pomaga.

W ustawienia zapory w funbox na wszystkich poziomach wymagane są reguły nat/pat, ale dodanie wszystkiego nie pomaga. 

 

advancesecurity_tplink.JPGtplinkftp.JPG

 

________________
* Wstawiono grafikę dodaną jako załącznik – moderator Michał


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22160
  • 181

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej

@Makolino 

Najprostsza rada dla Ciebie to: używaj dalej tego TP-Linka, skoro na nim wszystko Ci działa. Po co chcesz zmieniać na FB2?

PS. Konfigurujesz swój LAN w trybie hybrydowym IPv4-IPv6. Jeśli robisz to umyślnie i wiesz co robisz, to OK. W przeciwnym wypadku skupiłbym się na obsłudze jednego tylko protokołu, IPv4 jest znacznie prostszy. Urządzenia mogą "głupieć" jeśli wydaj im się, że mając adres IPv6 mogą dowolnie być osiągane z internetu. Tak nie jest.

Nie wiem jak jest w przypadku tych sprzętów, które masz, ale najbardziej popularne rozwiązania z indywidualnymi apkami polegają na sterowaniu poprzez serwer w chmurze: do takiego dostępu w zupełności powinien wystarczyć poprawnie skonfigurowany dostęp do internetu, bez żadnych specjalnych ustawień zapory czy przekierowywania portów. Natomiast jeśli wchodzi w grę bezpośrednia kontrola urządzenia z apki, bez pośrednictwa chmury, to koniecznie jest przekierowywanie portów. Nie pokazałaś nic, co wskazywałoby na specyficzne przekierowywanie portów w TP-Linku, więc obstawiam że raczej nie w tym rzecz. Na Twoim miejscu spróbowałbym na początek wyeliminować protokół IPv6 z konfiguracji, albo przyjrzeć się adresacji LAN przy włączonym TP-Linku zamiast FB2, i wtedy zdecydowałbym który protokół i jak zaimplementować.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2082
  • 11723
  • 52

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej

@Makolino  poziom zapory w FunBox 2.0 ustaw na niski, powinno pomóc, wymaż IPV6 z loginu neostrady 😉


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22160
  • 181

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej

@Makolino 

Jeśli zdecydowałbyś się na zmienianie ustawień zapory sieciowej FB2 na "niski", to bądź świadom że prawie na pewno nic to nie zmieni w stosunku do domyślnej konfiguracji "średniej" , bo ta zapora, nawet w ustawieniach "niskich", i tak blokuje cały ruch przychodzący. Taki urok tych "funboksów".

 

j131_0-1676805775486.png

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 11
  • 0

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej

Dziękuje za odpowiedź

 

Firma Shelly odpowiedziała w miedzy czasie żeby otworzyć porty: 6010, 6011, 6012, 6020, 6021, 6022, 6110, 6113, 5353, 443 - i teraz zastanawiam się jak to zrobić w tym funbox żeby udostępnić tym urządzeniom te porty.

Z ciekawości Bojler Ariston Evo Velis 100 WiFi dodałem do DMZ i połączył się z aplikacją.

Niestety firma Ariston jak narazie nie chce podać jakie wyjątki należy ustawić w routerze.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funabox 2.0 i urządzenia automatyki budynkowej

@Makolino  skontaktuj się z infolinią Orange i poproś doradcę o otwarcie tych portów.