Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 3
  • 0

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

Witam wszystkich.

Czy na FunBox 3.0  jest możliwe filtrowanie adresów MAC dla połączeń kablowych LAN (ethernet)?

Mam podpiętych kilka komputerów stacjonarnych kablami i kontrola dostępu do internetu nie zdaje egzaminu. Jak zablokuję dostęp synowi, to nic to nie daje. W tym sensie, że syn zmienia nazwę swojego komputera i adres MAC swojej karty sieciowej i ma ponownie dostęp całkowicie bez ograniczeń.

Czy jest sposób na skuteczne odcięcie użytkownika od internetu, bez wypinania kabli?

Jeśli nie da się tego zrealizować na FunBox 3.0, to co proponujecie?

Dla Wi-Fi zrobiłem filtrowanie adresów MAC i to się dość dobrze sprawdza.

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52628
  • 602

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

@Wojciech74 jest coś takiego jak harmonogram dostępu do netu. Ustawia się to z poziomu menu... Modemu. Wadą jest to, że są stale godziny wyłączania dostępu. To na początek. Zmień hasło routera. Jak się jednak uprze, będzie resetować do fabryki i dalej działał.

Można ograniczyć pulę DHCP, ale wtedy przypisze stale IP do karty

Pomyślę nad tym...

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52628
  • 602

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

@Wojciech74 jest coś takiego jak harmonogram dostępu do netu. Ustawia się to z poziomu menu... Modemu. Wadą jest to, że są stale godziny wyłączania dostępu. To na początek. Zmień hasło routera. Jak się jednak uprze, będzie resetować do fabryki i dalej działał.

Można ograniczyć pulę DHCP, ale wtedy przypisze stale IP do karty

Pomyślę nad tym...


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 3
  • 0

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

Oczywiście korzystam z harmonogramu. Jednak co z tego, jeśli zablokuję/ustawię harmonogram dla komputera o nazwie "KOMP1" (o MAC adresie xx:xx:xx:xx:xx:01), jeśli chwilę później widzę podłączony "KOMP2" o adresie MAC xx:xx:xx:xx:xx:02, dla którego nie ma ustawionych żadnych ograniczeń (przez router jest to widziane jako nowe urządzenie). Hasło na routerze mam i router nie jest resetowany (niech by tylko ktoś się odważył :))


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52628
  • 602

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

@Wojciech74 Myślałem pół nocy 🙂

W prosty sposób nie da się wyeliminować młodzieży z netu. Możesz założyć drugi router tylko dla syna  i połączyć je kaskadowo. Na drugim ustawić wifi i podłączyć LAN (o ile pracuje i gra po LAN-ie), a wyłączać ów router kiedy syn "przegnie". Warunkiem jest bezpieczne schowanie sprzętu bez dostępu dzieci, oraz dyscyplina ukrywania hasła wifi zmienianego raz dziennie z ukrytym SSID na routerze głównym. Można na wifi wyłączyć szyfrowanie (otworzyć sieć )   i wtedy jakby z automatu przypisywanie adresów IP będzie się odbywać poprzez dopisanie mac karty wifi, czyli z poziomu modemu (takie jeszcze wyższe zabezpieczenie niż szyfrowanie, którego nie ma-paradox).Na LAN nie ma rady, bo switcha nie wyłączysz...można modem zamknąć na klucz...

 Kolejnym pomysłem jest zabranie profilu administratora na kompie syna. Będziesz musiał instalować wszystko, czego zażąda sam, ale będzie pełna kontrola i brak maskarady na mac karty sieciowej.

Najlepszym pomysłem jest postawienie prostego serwera na kompie, ale to już zabawa chyba nie warta zachodu. Najgorszym jest to, że chcąc odciąć dziecko całkowicie, odcinasz się sam od netu

Poczytaj, podpytaj znajomego informatyka i tyle..

Życzę powodzenia w nierównej walce

 

 

Anonim

Nie dotyczy

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet


@Wojciech74napisał(-a)

Witam wszystkich.

Czy na FunBox 3.0  jest możliwe filtrowanie adresów MAC dla połączeń kablowych LAN (ethernet)?

Mam podpiętych kilka komputerów stacjonarnych kablami i kontrola dostępu do internetu nie zdaje egzaminu. Jak zablokuję dostęp synowi, to nic to nie daje. W tym sensie, że syn zmienia nazwę swojego komputera i adres MAC swojej karty sieciowej i ma ponownie dostęp całkowicie bez ograniczeń.

Czy jest sposób na skuteczne odcięcie użytkownika od internetu, bez wypinania kabli?

Jeśli nie da się tego zrealizować na FunBox 3.0, to co proponujecie?

Dla Wi-Fi zrobiłem filtrowanie adresów MAC i to się dość dobrze sprawdza.

 


Ciekawie masz z tym filtrowaniem MAC karty sieciowej, może inaczej to ustaw, dozwolone MAC i tam swoje komputery wpisz, MAC syna można wtedy skasować jak przeholuje, zmiana MAC mu nic nie da bo dostępu nie będzie do LAN, trochę pod górkę w FunBox, drogie routery mają filtr na godziny czy transfer GB, ale to co masz w FunBox też wystarczy 😉


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 3
  • 0

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

@Anonim, właśnie o to mi chodzi, ale nie bardzo widzę taką opcję w FunBox 3.0, dla wi-fi tak zrobiłem, ale dla połączeń kablowych, nie mam pojęcia jak proponujesz to uruchomić..
@agat13, dzięki za podpowiedzi, ale jak dla mnie to trochę przekombinowane rozwiązania, na łączeniu dwóch routerów po wi-fi też się pewnie trochę straci na transferze i pingach.
A może da się tak zrobić za pomocą switcha zarządzanego? Nie wiem, czy tam są takie opcje, nie jestem w temacie. Obecnie mam rozprowadzoną sieć przez zwykłego switcha Netgear 8x1Gb, niezarządzanego.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52628
  • 602

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

@Wojciech74 Zarządzałem ruchem w switchu zarządzanym, pasmem, ale nie pamiętam opcji kontroli rodzicielskiej. Sprawdzę na moim ale to jutro...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52628
  • 602

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

@Wojciech74 Z tego, co sprawdziłem nie można blokować ruchu wybiórczo i okresowo na switchu zarządzalnym. Separacja, VPN, zarządzanie pasmem...ok, ale żeby jeden port wycinać z ruchu od-do...nie znalazłem takiej opcji. Może jednak warto założyć kontrolę rodzicielską  Microsoftu z poziomu OS na kompie? Wymaga to hasła i sam ustalasz reguły poziomu zabezpieczeń. Zarówno czasu działania/dobę jak i treści...

Wydaje mi się, że to jedyna metoda prosta i bezbolesna, bez wpływu na resztę użytkowników i na "tryb gracza"

Anonim

Nie dotyczy

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

@Wojciech74  można na routerze DHCP skrócić i tylko kilka adresów przypisanych do urządzeń zostawić, więc jest jakieś ograniczenie dla adresów z puli i zmiana MAC karty sieciowej nic nie da, inna droga to zarządzany switch i tam filtrować urządzenia po MAC;)


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52628
  • 602

FunBox 3.0 filtrowanie adresów MAC dla LAN ethernet

@Anonim Można wtedy jedno urządzenie odłączyć (np drukarkę, tablet) i podpisać kompa jego mac adresem. Zależy jaki jest lease time ustawiony.

Poza tym zawsze można przypisać stały adres karcie sieciowej i ograniczenie DHCP bierze w leb