Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

FunBox 2.0 dodatkowy router


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 12
  • 0

FunBox 2.0 dodatkowy router

Witajcie. Korzystam ze światłowodu 300Mb mając modem Fun Box 2.0 na górze w domu, do którego chciałbym podłączyć router tak aby zapewnić dostęp do wifi w pomieszczeniach gdzie go nie ma.

 

W związku z tym mam kilka pytań:

1. Na jakie parametry powinienem zwrócić uwagę kupując router tak aby wszystko działało najbardziej optymalnie.

2. Jakim przewodem oba urządzenia powinny być połączone? Czy to ma jakieś znaczenie?

3. Czy mając już połączone urządzenia i wszystko skonfigurowane na liście sieci pojawi się dodatkowa sieć?
4. Czy podłączenie routera spowoduje np. obniżenie prędkości na jednym bądź drugim urządzeniu?

5. Czy są jakieś dodatkowe kwestie, na które powinienem zwrócić uwagę?

 

Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi. 

10 ODPOW. 10

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

FunBox 2.0 dodatkowy router

@user123 

Ad1) Najlepiej ,aby router obsługiwał WiFi 2,4 GHz oraz 5 GHz. Dobrze, jak będzie posiadał opcje AP klient i port WAN.

Ad2) Skrętka cat5 lub wyższa zakończona końcówkami RJ-45

Ad3) Można skonfigurować dodatkowy router jako AP klient, wiec nazwę sieci WiFi będziesz miał tak jak na routerze FunBox 2.0

Ad4) Jakiś spadek prędkości będzie, ale mało zauważalny, jak dobrze popodłączasz i skonfigurujesz.

 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

FunBox 2.0 dodatkowy router

kup sobie zestaw mesh, a wifi w funboksie wyłącz precz.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

FunBox 2.0 dodatkowy router


@user123napisał(-a)
...

1. Na jakie parametry powinienem zwrócić uwagę kupując router tak aby wszystko działało najbardziej optymalnie.

Nie kupuj "rutera" jako takiego, tylko punkt dostępu ("Access Point", AP). Większość ruterów ma taką opcję/funkcję. Nie ma czegoś takiego jak "najbardziej optymalna" konfiguracja. Zależy co jest dla Ciebie ważne.

2. Jakim przewodem oba urządzenia powinny być połączone? Czy to ma jakieś znaczenie?

Mogą być połączone przewodem, nie muszą. Jeśli przewodem to eternetowym. Najwyższej możliwej kategorii, dobrze wykonanym. To ma ogromne (rzec można kluczowe) znaczenie.

3. Czy mając już połączone urządzenia i wszystko skonfigurowane na liście sieci pojawi się dodatkowa sieć?

Zależy jak to sobie skonfigurujesz. Jak stworzysz nową sieć WiFi to się pojawi. Jak nie, albo jak zastąpisz istniejącą nową o takiej samej nazwie, to się nie pojawi. Ty rządzisz.
4. Czy podłączenie routera spowoduje np. obniżenie prędkości na jednym bądź drugim urządzeniu?

Zależy jak to wszytko połączysz i skonfigurujesz. W trybach "AP Client" albo "Range extender" połączenia za nowym urządzeniem będą miały słabsze łącze. Połączenia przewodowe i generalnie inne połączenia z FB się nie zmienią (chyba że wyłączysz WiFi FB, co IMHO powinieneś zrobić - wtedy kwestia połaczeń WiFi z FB przestanie istnieć). Jeśli zastąpisz WiFi FB nowym AP połączonym kablem z FB to nie tylko nie będzie żadnego spadku prędkości, ale raczej jej wzrost. Nie mówiąc już o przyzwoitym systemie mesh.

5. Czy są jakieś dodatkowe kwestie, na które powinienem zwrócić uwagę?

 Powinieneś poczytać. Jaki masz budżet tego przedsięwzięcia?


 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

FunBox 2.0 dodatkowy router

w pracy, wśród znajomych i na podwórku też tak mam: chcą zwiększyć zasięg, to szukają "routera".


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 12
  • 0

FunBox 2.0 dodatkowy router

Szczerze mówiąc to nie zakładałem szczególnie budżetu na początku. Teraz patrząc na ceny AP, pomyślałem o zakupie UniFi U6 LITE (z tego co widzę to spełnia wymagania techniczne) i budżecie w okolicy tysiąca zł z wachnięciami w obie strony.

 

Natomiast jeśli dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź to oprócz tego AP, który miałby mi zapewnić dostęp do Internetu na poziomie -1 (tam chcę właście postwić AP) , sugerujesz podłączenie drugiego AP, który zastąpi FB. Czy dobrze zrozumiałem? 

PS. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi w wątku. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

FunBox 2.0 dodatkowy router

@user123 Uzupełniając poprzednie wypowiedzi dodam, że :

1- Zastosowałbym Access Point (ostatecznie router koniecznie z tym trybem pracy, gdyż masz wtedy jedną sieć i jeden router zarządzający w domu) z wejściem Gigabit ethetnet, z antenami zewnętrznymi (najlepiej dokręcanymi), z dwoma częstotliwościami w możliwie najlepszym standardzie (czytaj: AX) co pozwoli na podniesienie prędkości netu bez konieczności wymiany AP, renomowanej firmy (tu bym nie oszczędzał, gdyż jakość i wydolność sprzętu ma znaczenie) i warto zwrócić uwagę na zastosowane technologie poprawy i sztucznej inteligencji oprogramowania.

2.Przewód "minimalny" to kabel ethernet kategorii 5E ( kat 5 ma przepustowość tylko do 100Mb/sek) UTP (jeśli zastosujesz FTP - ekranowany, to jeszcze lepiej)- ten dobrze wykonany i zakończony gniazdami kabel przeniesie do 1Gb/sek, więc aż nadto. Kable o wyższej kategorii są droższe, grubsze, sztywniejsze, a przez to cięższe do ułożenia i czasem rozszycia (specjalne wtyczki i gniazda - najlepiej beznożowe-samozaciskające), a prędkość uzyskana będzie podobna. Kup kabel renomowanej firmy, bo spotkałem tanie, które nie trzymały parametrów kategorii 5E.

3.jeśli założysz urządzenie w trybie AP, to masz dwie możliwości. Zdublowanie ustawień routera na AP i testy, czy będzie to działało w trybie jednej sieci (plusem jest płynne przełączanie między nadajnikami wifi przemieszczającego się urządzenia- zaleta systemu MESH) i drugie-nazwanie inaczej drugiego nadajnika z tym samym hasłem dla uproszczenia i wtedy warto będzie zerknąć pracując, do którego akurat jesteś podłączony.

4. Jeśli zastosujesz kabel eth pomiędzy nimi, to nie. Na AP dodatkowym, na wejściu tez będziesz miał 300Mb/sek, a co dalej ze stratami na wifi, pokażą testy i życie

5.Kwestią dodatkową jest pokrycie domu przez oba punkty dostępu i martwe strefy. Polecam testy na apce pomocniczej WifiAnalyzer na androidzie. Ona pokaże moc sygnału odbieranego w każdym punkcie domu i pozwoli ocenić optymalne ustawienie obu urządzeń. Bez tego ani rusz,..

Martwe strefy do granice zasięgu oby urządzeń. Ważne, aby sieci obu miały punkty wspólne o dość dobrym zasięgu, co pozwoli w przypadku sieci SMART na przełączanie pomiędzy nadajnikami bez zerwania transmisji. Dodatkową kwestią są anteny zewnętrzne ( o jak największym uzysku sygnału i możliwości ustawiania ich polaryzacji) i takie umiejscowienie obu nadajników, aby nic im nie przeszkadzało w transmisji (opis takiego wyboru miejsca jest na stronie Orange)

Udanej zabawy...


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

FunBox 2.0 dodatkowy router

@user123 

Sugerowałem wyłączenie WiFi w FB2, tak. Natomiast czy trzeba więcej niż jeden AP do pokrycia domu to zależy. Ja mam jeden AP na cały dom i mi wystarcza. Jest umieszczony centralnie i przez dwa stropy nie musi się przebijać. Przez jeden daje radę. ALE: są pomieszczenia gdzie zasięgu nie ma. Nie zależy mi na tym, tam gdzie potrzebuję zasięg mam, a ponieważ wszystkie pomieszczenia są okablowane to wszystkie sprzęty wymagające porządnego dostępu do sieci są podłączone po kablach. Jak widzisz dla mnie WiFi to problem drugorzędny i budżet na to miałem poniżej 150PLN.

Jeśli chcesz wydać znaczącą kwotę, to zapewne zależy ci na rozwiązaniu daleko bardziej komfortowym. W takim wypadku na pewno jeden AP nie wystarczy, ale przy tym budżecie powinieneś się i tak zmieścić. Tym bardziej słabiutkie WiFi w FB należy wyłączyć. Zdecydowanie szukaj rozwiązań typu mesh. Skonfiguruj całe to WiFi zupełnie od zera, dociągając kable gdzie się da i rozmieszczając AP tak, żeby mieć komfortowy zasięg wszędzie.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 12
  • 0

FunBox 2.0 dodatkowy router

Okej teraz rozumiem. Generalnie u mnie sytuacja wygląda tak, że FunBox w zupełności pokrywa moje potrzeby rozsyłając sygnał po WiFi. Stoi na piętrze, gdzie w zasadzie jest największe zapotrzebowanie. Na parterze również jest dostęp do internetu gdzie podłączona jest konsola. Więc generalnie wszystko w porządku.
AP podłączony kablem ma za zadanie "dostarczyć" internet do piwnicy, do jednego pomieszczenia i to w zasadzie tyle.

Jeszcze tylko się upewnię, czy wspomniany Ubiquiti UniFi U6 LITE oraz kabel FTP kat.6A F/FTP 4x2x0,57 będzie przyzwoitą konfiguracją?

@agat13 Dzięki za super wyczerpującą odpowiedź. 






Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

FunBox 2.0 dodatkowy router

@user123 Unifi zawsze będzie "porządną konfiguracją", to według mnie jeden z najlepszych sprzętów wifi...Sam używałem kiedyś Long Range...i zasięg z sufitu na 1 piętrze był i na parterze...jednym AP..tylko był za wolny dla FTTH 😉

Z kablem też nie oszczędzałeś i jest aż nadto...Warunek-prawidłowo rozszyty (czy to gniazdo kat.6 i patchcord fabryczny, czy wtyk beznożowy, ale dobrej marki). 

Lubię takie podejście, konkretnie i bez niepotrzebnego czasem oszczędzania 🙂

Polecamy się 🙂

A tu ciekawostka- jeszcze wisi, choć nieaktywny

20220901_164210.jpg