Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

ROZWIĄZANE

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng 

Najważniejsze że działa 😀. Sporo namieszaliśmy w toku dyskusji, więc może dla rozwiania wszelkich wątpliwości mógłbyś zamieścić zrzut ekranu z tych kluczowych ustawień, tak dla potomności?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 338
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

Załączam dwa ekrany - konfigurację FB6 i ekran z kreatora konfiguracji modułu WiFi falownika

Zapominałem jeszcze o jednym - w aplikacji Solis Home (monitorowanie parametrów falownika) nazwa sieci jak i hasło nie powinny zawierać spacji i znaków specjalnych np "_" itp. - tak zrozumiałem "chiński" angielski - wspominają też o tym w instrukcji Columbus-a, ale tylko o haśle. Jak zapewne zauważyliście mój SSID jest zbudowany wedle tej zasady, tak sami hasło - just in case!!!

FB-utawienia1024_1.jpg2023-02-03 (1).png

 

________________
* Wstawiono grafikę dodaną jako załącznik – moderator Michał


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng  masz rację sprzęty niektórych producentów w menu konfiguracyjnym "nie trawią" haseł i nazw z tzw. "podłogą" czy spacją.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 338
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@j131 zaletą tego mieszania jest to, że można skorygować rozumienie znaczenia niektórych parametrów, które dla jednych wydają się logicznie prawidłowe, a dla drugich, mających praktyczne doświadczenie z korzystania z danych urządzeń, dają możliwość poprawienia błędów tych pierwszych. To jest tzw. efektywny team work.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng 

Team work Team work'iem, ale czy możesz potwierdzić, że sprawdziłeś też układ w którym tylko algorytm szyfrowania w falowniku jest ustawiony na AES, a konfiguracja FB6 jest mniej zmodyfikowana? Ostatecznie na pewno nie musisz wyłączać WiFi6 na 5GHz, a jeśli pojawi Ci się w LAN coś wspierającego ten standard to byłoby szkoda z tego nie skorzystać.

Czy jest możliwe, że w ogóle nie trzeba było ruszać konfiguracji FB? Ja rozumiem, że sprawdzałeś wiele kombinacji, ale skoro już znalazłeś działającą, to można zidentyfikować te jej elementy które są niezbędne i te które niekoniecznie są niezbędne (i np. te odwrócić do ustawień bardziej uniwersalnych). Z Twoich postów wynika, że ta konfiguracja jest jedyną możliwą (a nie jedną z możliwych), czy tak jest rzeczywiście?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 338
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

Na początku nie wiedziałem, że istnieją inne standardy jak np. WiFi 6 i wyższe, moja wiedza zatrzymała się na WiFi 4 - dzięki twojemu linkowi do Wikipedii dowiedziałem o nowych standardach więcej. Po jakimś czasie i po dyskusjach i podpowiedziach na forum doszedłem do wniosku, że trzeba sprawdzić hardware WiFi w urządzeniach w mojej sieci - okazało się, że ok. połowa z nich ma moduły/karty WiFi na 2,4 GHz. Stąd wynikła decyzja o rozłączeniu częstotliwości w ruterze FB 6. Równolegle wykonywałem testy z różną konfiguracją ustawień częstotliwości FB, modułu szyfrowania jak i ustawieniem wiodącej sieci w smartfonie, który musi być przełączony na sieć 2,4 GHz. To był żmudny proces, bo najpierw trzeba było skonfigurować falownik np. sieć 5GHz i TIKP, odczekać ok. 3 godzin (taki był wymóg Columbus-a) i następnie próbować przyłączyć falownik do sieci korzystając z apki Solis Home. Zgodnie z twoją sugestią przetestowałem kombinację AES niestety wtedy z wynikiem negatywnym - już teraz nie pamiętam w jakiej konfiguracji FB i sieci w smartfonie to wykonałem. W tamtym początkowym okresie, nazwijmy go zdobywania wiedzy i doświadczenia przeze mnie, panował informacyjny misz-masz - konsultanci Columbus-a, uczestnicy forum i informacja z internatu stworzył ten swoisty chaos, który skończył się, gdy ustawienia FB zostały "zatwierdzone" przez forumowiczów - pozostało przetestowanie tych ustawień z AES co zostało wykonane z wynikiem pozytywnym
Jeśli chodzi o drugą kwestię "czy konfiguracja jest jedyną możliwą (a nie jedną z możliwych) - też się na tym zastanawiałem, ale teraz trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, trzeba to przetestować, a to jest bardzo czasochłonne tym bardziej, że w sieci mam podłączonych ok 8 urządzeń i jak się zmieni jakiś parametr np. w FB, to ta zmiana rzutuje na inne urządzania - najpierw też chcę podłączyć inne urządzenia, teraz np. mam podobny problem z dwoma kamerami IP. Poza tym moja wiedza o współczesnej technologii sieciowej jest raczej mizerna, chociaż jestem, a właściwie byłem inżynierem od automatyki przemysłowej (nie jestem w zawodzie ok. 20 lat) to z tą wiedzą zatrzymałem się na RS 232. Co prawda próbuję zdobywać ją samodzielnie, to braki mam duże.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 338
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@j131 

Nawiązując do pytań @j131131 – na które jeszcze nie mamy odpowiedzi, ale może warto podzielić się doświadczeniami, które „zdobyłem” przy podłączaniu urządzeń WiFi do domowej sieci.

Według mnie na początku należy sprawdzić – mówiąc w uproszczeniu - częstotliwości WiFi urządzeń, które chcemy dołączyć do sieci domowej. Nie zawsze jest to takie łatwe, ale informacje te można znaleźć w instrukcjach dołączanych do urządzeń (np. w specyfikacji technicznej lub w opisie sposobu dołączenia danego urządzenia do sieci) lub/i na stronach dostawcy urządzenia. W moim przypadku były to 3 urządzania pracujące w pasmie 2,4 GHz – dwie kamery IP różnych producentów i falownik. Żeby skonfigurować moduły WiFi w tych 3 urządzeniach użyłem laptopa lub/i telefonu, które należało również nastawić na sieć 2,4 GHz. Rozumiem, że konfiguracja sieciowa ww. urządzeń polega na tym, że instruujemy je z jakiej sieci muszą korzystać i jaki model szyfrowania stosować.  Koniec konfiguracji oznacza, że one te ustawienia zapamiętują i według tych ustawień dołączamy je do rutera/sieci internetowej  korzystając z aplikacji stworzonej dla danego urządzenia. Po dołączeniu tych trzech urządzeń do sieci, laptop i telefon można przełączyć na pasmu 5 GHz i to nie wpływu na  dostępność tych trzech urządzeń do Internetu.

Krótko mówiąc urządzenia konfigurowalne muszą być w tej samej sieci co urządzenia używane do konfiguracji i dołączania do sieci, po ich zakończeniu urządzenia te można przełączyć na sieć 5 GHz.

Dlaczego o tym piszę – otóż w paśmie 2,4 GHz szybkość odbierania uzyskuję na poziomie ok.100 Mb/s, a w paśmie 5 GHz – ok. 300 Mb/s