Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 113
  • 351
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@j131 @ Bardzo trafny i pouczający komentarz.

Testuję różne kombinacje ustawień FB6, żeby połączyć się z falownikiem - ale mam dodatkowe pytania, będę wdzięczny za odpowiedź:

1. Jakie są relacje między kluczem zabezpieczeń (naklejka na ruterze), a hasłem admin;

Ja to rozumiem następująco: Klucz używamy przy pierwszym uruchomieniu sieci, by poszczególne urządzenia podłączyć do domowego LAN. Wtedy też hasło admin jest takie same jak klucz zabezpieczeń i po jego użyciu, żeby zalogować się do rutera FB6, możemy hasło admin zmienić na bardziej przyjazne, na karcie "zaawansowane" pozycja "zarzadzanie". Jeśli do LAN chcemy dołączyć nowe urządzenie, to czy wtedy używamy klucza z naklejki czy też zmienionego hasła admin tj. czy hasło admin staje się wtedy hasłem dostępowym do sieci.

W kontekście tego co napisałaś w ostatnimi Twoim poście

2. Czy warto (rekomendujesz) zmianę nazwy użytkownika i hasła do sieci  falownika? - czy z tego powodu mogą wynikać jakieś problemy np. ze strony dostawcy FV.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12925
  • 53110
  • 616

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng 1. Zmienionego. To na naklejce to defaultowe ustawienie i po jego zmianie logujesz się do modemu nowym

2. na testy możesz przecież wpisać SSID i hasło na tyle proste, na ile pozwala modem (np dom i 1234567890)


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 113
  • 351
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

Add 2: ja SSID zasadniczo nie zmieniam - nazwę na 2,4 pozostawiam bez zamian, tak jak defaulotowo ustawił Orange, tą na 5,0 rozszerzam o przyrostek _5. Wtedy na liście dostępnych sieci pokazują się dwie z "root name" takim samym, różniące się tyko przyrostkiem.

BTW - Może głupie pytanie - czy nazywa sieci ma jakieś znaczenie?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 113
  • 351
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@j131 Sorry, nieporozumienie - ja drugie pytanie odniosłem do FB6 a nie do rutera falownika - tak że dziękuje za odpowiedzi na pytania


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12925
  • 53110
  • 616

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng nazwę i tak wybierasz z listy dostępnych, ale ja np preferuję zmianę, bo przy wymianie modemu zachowuję ustawienia wifi wpisując własne w nowy modem. Wybieram proste słowa bez kontrowersyjnych znaków


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5473
  • 22042
  • 179

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz


@Kris_Orngnapisał(-a)

1...czy wtedy używamy klucza z naklejki czy też zmienionego hasła admin tj. czy hasło admin staje się wtedy hasłem dostępowym do sieci.

Nie, to dwa różne hasła. Hasło do WiFi zmienia się w FB w konfiguracji WiFi. Można zmienić i SSID i hasło dość dowolnie. Ale SSID im prostszy tym lepszy (i tak go widać, eksperymentowanie z ukrywaniem SSID kończy się zwykle problemami), a hasło im bardziej odjechane tym lepsze. Byle zapamiętać i żeby za trudno się nie wpisywało. Logowanie do panelu FB natomiast to nie da się zmienić nazwy konta, a hasło można zmienić na dowolne. Przy dostępie z WAN do FB (gdybyś miał taką fanaberię żeby taki dostęp umożliwić) jest stosowane jeszcze inne konto i hasło. Trzy różne autoryzacje w jednym FB.

...

2. Czy warto (rekomendujesz) zmianę nazwy użytkownika i hasła do sieci  falownika? - czy z tego powodu mogą wynikać jakieś problemy np. ze strony dostawcy FV.

Ja zmieniłem, może bardziej z przekory niż z potrzeby. Wydaje mi się że ta rozgłaszana przez falownik sieć WiFi jest wyłączana po pomyślnym zalogowaniu się falownika do sieci która ma dostęp do internetu. Tak jest przynajmniej u mnie. Mimo to, po np. utracie zasilania, sterownik ponownie rozgłasza tą swoją sieć przez krótki czas. Więc ją za-hasłowałam "na wszelki wypadek" (bo była kompletnie otwarta). U ciebie te hasła do falownika co prawda są, ale podane w dokumentacji otwartym tekstem i takie same dla każdego, więc ja bym zmienił. W tym wszystkim jest jeszcze jeden obszar pod kontrolą warunkowego dostępu: statystyki przechowywane "w chmurze": do nich instalator może chcieć mieć dostęp, ale to jest zupełnie osobne zagadnienie. Mnie przysłali hasło do tej "chmury" na emaila, mogłem sobie zmienić, ale nawet gdybym zmienił, to instalator ma do tych danych dostęp niezależny. Natomiast do sieci falownika instalator nijak dostępu nie potrzebuje, chyba że przyjdzie do Ciebie (np. w ramach serwisu), wtedy mu go dasz. Nie wiem co tam dokładnie można u Ciebie namieszać w konfiguracji, ale u mnie to są dość poważne rzeczy: można zmienić napięcia przy których instalacja się wyłącza, parametry przesunięć fazowych, nie mówiąc już o możliwości względnie trwałej de-konfiguracji paneli (np. usunięcia ich identyfikatorów). Wolałbym żeby mniej lub bardziej przypadkowy przechodzień po prostu nie mógł w tym grzebać.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 113
  • 351
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

Add 1 - nie da się zmienić nazwy konta - rozumiem, że nie można zmienić "admin"

Czy w telefonie obowiązują te same zasady - kiedy rozdzieliłem pasma w FB (nadałem różne SSID) musiałem z telefonu logować się do każdej sieci (2,4 i 5,0) kluczem bezpieczeństwa. Tak samo to działa, kiedy odłączę w telefonie daną sieć od FB - dla ponownego zalogowania/dołączenia do sieci muszę użyć klucza - czy tak to powinno działać, czy popełniam jakiś błąd.

Add 2: u mnie to działa trochę inaczej - androidowa aplikacja Solis Home pokazuje on-line podstawowe parametria FV - w skrócie pokazuje rozkład wygenerowanych KWh w czasie w rozbiciu na każdy dzień i dane zagregowane w rozbiciu na tydzień, miesiąc i lata; dane są wizualizowane w postaci wykresów, a niektóre z nich pokazywane w postaci danych liczbowych. Szczegółowe dane są przekazywane do chmury - musisz mieć konto i hasło, by mieć do chmury/danych dostęp, czyli intruz ma raczej małe szanse, by się tam dostać. Jeśli masz ochotę np. dokonać analizy produkcji twojej FV w czasie, możesz dane ściągnąć do Excela i dalej je obrabiać - w każdym razie istnieje możliwość wyciagnięcia danych


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5473
  • 22042
  • 179

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng 

Ad1: telefon powinien zapamiętać hasła do wszystkich sieci więc trzeba podać je dla każdej sieci raz. Kiedy zmienia się SSID lub hasło, telefon nie może się zalogować starymi danymi spyta o nowe.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 113
  • 351
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

Próbowałem dołączyć się do falownika w różnych konfiguracjach ustawień FB - w załączeniu przesyłam ostanie ustawienie FB, które wydaje mi się powinno zadziałać - ale niestety falownik nie chce się przyłączyć - nie wiem co robię źle - może ktoś mi coś zasugeruje


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12925
  • 53110
  • 616

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng Sprawdź na Hotspocie z komórki lub nawet na sucho z innego źródła wifi, czy w ogóle się połączy z czymkolwiek...Może to moduł uszkodzony? Przyjeżdżaj do mnie mam kilka AP na testy 🙂

P.S. Wyłącz wifi6