Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 338
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

Mam światłowód do 300 Mb/s niedawno zainstalowany - czy Fanbox 6 samodzielnie dopasowuje częstotliwość sieci Wi-Fi (2,4 GHz lub 5,0 GHz) do możliwości urządzeń (kart/modułów Wifi), które mam w swojej sieci LAN.??

Piszę o tym dlatego, że np. stary kilkuletni laptop Sony z Windows 10 i z kartą Wifi na pasmo 2,4 GHz i szybkością łącza 130/85 Mb/s (patrz załącznik) nie sprawia problemów z podłączeniem do sieci LAN, natomiast moduł Wi-Fi w Falowniku Solis z Columbus-a (fotowoltaika) - sprawia problemy. Tzn. nie mogę nawiązać komunikacji z androidową aplikacją "Solis Home" (monitoruje on line ważne dla użytkownika parametry falownika) - próba podłączenia Modułu WiFi ww. falownika do sieci generuje komunikat - "5G WiFi Not Suported" - czyli chyba wgląda na to, że Fanbox nie dostraja się automatycznie do właściwości modułu/karty Wifi w falowniku.

Może ktoś miał podobne problemy, nie koniecznie z WiFi falownika - będę wdzięczny za przesłanie rad, informacji – może będą pomocne.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng  może coś nie tak z tą apką, poza tym dawno nie miała aktualizacji...

Koledzy @agat13 , @j131  coś mylicie pojęcia właśnie "zaptaszkowane" wifi 6 jest aktywne:

slav72_0-1675348199611.png

jak pisałem wcześniej @Kris_Orng ustawienia w modemie ma ok:

slav72_0-1675350040111.png

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

46 ODPOW. 46

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

Funbox rozsyła dwie częstotliwości i to urządzenie (klient) musi się dostosować. 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21544
  • 173

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng 

Rada jest standardowa: wyłącznie WiFi 6, ewentualnie rozdzielenie częstotliwości. Naturalnie w konfiguracji WiFi FB.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 338
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

Dziękuję za radę. Prawdę mówiąc nie wiem o czym piszesz - tzn. znam WiFi 2,4 i 5,0, ale nie wiem co to jest WiFi 6. I co to znaczy rozdzielenie częstotliwości - domyślam, że chodzi o ustawienia wFB6

zastanawiam się też, czy te działania nie spowolnią transmisji w sieci LAN - ja mam nawet do 10 urządzeń w swojej sieci?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12786
  • 52616
  • 601

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng  chodzi o klasę wifi. W funboxie 3 byla to klasa wifi5, a w fb6 jest klasa wifi6. Można w menu modemu odhaczyć "wyłącz wifi6" i wytedy nadajnik zejdzie o klsse niżej czyli do wifi5 rozpoznawalnego przez wiekszość urządzeń

Instrukcja w rozwiązaniu https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Jak-wy%C5%82%C4%85czy%C4%87-standard-Wifi6-w-pa%C5%9Bmie-...


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11376
  • 51

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng jak się zalogujesz do panelu administracyjnego FunBox, to w ustawieniach wifi jest Wi-Fi 6, wyłącz je i będzie lepiej, LAN ci nie zwolni gwarantuje 😎


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng tu masz wszystko co i jak https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Jak-wy%C5%82%C4%85czy%C4%87-standard-Wifi6-w-pa%C5%9Bmie-...

I takie pytanie, czy celowo nazywasz go Fanboksem? 😁😉

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng najczęściej urządzenia takie jak inwerter fotowoltaiki nie wymagają dużych prędkości, wuęc spokojnie wystarczy WiFi 2,4 GHz. Problem może wystąpić, jak router wysyła sygnał Smart WiFi. Dla urządzenia obsługującego ten standard nie ma problemu, bo sobie dobierze odpowiedni sygnał, 2,4 lub 5. Jeżeli urządzenie nie radzi sobie ze art WiFi, to zostaje rozdzielenie pasm, ale wtedy powstają dwie sieci WiFi z inną nazwą dla 2,4 GHz i dla 5 GHz. Wtedy urządzenia tylko z WiFi 2,4 GHz lepiej sobie radzą, natomiast z urządzeniami obsługującymi 2,4 GHz i 5 GHz może być konieczność ręcznego przełączenia na 5 GHz. Sygnał WiFi 2,4 GHz ma większy zasięg, ale mniejsza przepustowość, więc jak po WiFi chcemy mieć większa prędkość, może być konieczność ręcznego przełączenia sieci na WiFi 5 GHz.

 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21544
  • 173

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

@Kris_Orng 

W tym miejscu konfiguracji:

j131_0-1675028074804.png

znajdziesz zarówno wyłącznik WiFi6 jak i możliwość rozdzielenia sieci.

Oczywiście możliwe, a nawet prawdopodobne, że (chwilowo) zabiegi te zakłócą działanie urządzeń podłączonych do LAN bezprzewodowo, ale przecież chodzi o to, żeby znaleźć optymalne ustawienie, takie przy którym będzie "wilk syty i owca cała". W ostatecznym rozrachunku wybierzesz ustawienie które będzie najlepsze: IMHO nic nie stracisz.

Przyczyną problemu jest to, że w przeciwieństwie do starszych standardów WiFi (aż do WiFi 5 czyli 802.11ac) pełna kompatybilność wsteczna była nie tylko w teorii, ale i w praktyce osiągalna. To znaczy jeśli punkt dostępowy obsługiwał WiFi 5 to był w stanie dogadać się z klientami działającymi na "niższych" standardach w sposób optymalny. Przy WiFi 6

https://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi_6

(aka 802.11ax), teoretycznie nadal powinno tak być, ale w tym wypadku teoria mija się z praktyką, i zdarza się że starsze urządzenia nie mogą poprawnie wynegocjować połączenia. Żeby "pomóc" trzeba poeksperymentować z konfiguracją WiFi FB6.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 338
  • 3

Fanbox 6 - automatyczne przełączanie pasm 2,4 - 5,0 GHz

Nie - zrobiłem to bezwiednie i błędnie - różnica w angielskiej wymowie fan i fan istnieje i jest bardzo subtelna niezauważalna dla nie Anglika (Anglosasa)

Funbox trzeba chyba rozumieć jako urządzenie przynoszące radość użytkownikom,

Fanbox natomiast może być rozumiane jako box z wiatrakami/wentylatorami lub pudło zawierające pozytywne opinie fanów/miłośników Funboxa.

W każdym razie nie było moją intencją kpienie z Funbox-a.