Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Acces Point kompatybilny z Funbox 6

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 5
  • 0

Acces Point kompatybilny z Funbox 6

Witam,
poszukuję urządzenia które najlepiej spisywało by się w moim domu jako dodatkowy access point. Aktualnie przeprowadzam remont i chciałbym poprawić szybkość internetu w odległych częściach domu. Zdecydowałem się, że rozłożę kable kat 5e do dwóch access pointów, jednego na piętrze oraz drugiego po drugiej stronie domu. Dodatkowo, poprowadzę jeszcze oddzielne kable do szafki RTV i jeszcze jeden na piętro do komputera. Szukam więc rozwiązania, gdzie mógłbym utworzyć jedną sieć Wi-Fi dla wszystkich urządzeń, w obrębie której mogłyby się one przełączać według potrzeb między punktami dostępu. Interesuje mnie minimum Wi-Fi 5GHz, w wersji 4 lub 5 w zależności od opłacalności i przyszłościowości. 600 Mb powinno wystarczyć, ale nie wszystkie urządzenia z Wi-Fi 4 tyle wyciągną, dlatego jeżeli nie byłby to dużo większy koszt to wolałbym Wi-Fi 5. Access point ma tworzyć wspólną sieć, żebym mógł castować do TV, podłączonego po kablu i nie musiał się bawić w manualne przełączanie między sieciami. Moglibyście też zaproponować opcję, która ma drugi port rj-45 do pass-through, żeby puścić internet dalej kablem, wtedy nie musiałbym na piętrze ciągnąć drugiego kabla, tylko podpiąć komputer pod access pointa. Jak niebawem podłączą rozprowadzony na słupach światłowód, to jako routera będę używał Funboxa 6, aktualnie jest to Funbox 3, ale remont jeszcze potrwa, dlatego pytam teraz. Wiem że Orange ma w ofercie Smartbox Wi-Fi 6, (stary model też jeszcze mają z tego co mówili telefonicznie) który dobrze działa z Funboxem, ale nie chcę pchać się w wypożyczanie.
Chciałbym też wiedzieć czy telewizor musi być podłączony bezpośrednio do Funboxa jeżeli używam IPTV po światłowodzie. Co w przypadku multiroomu, czy to samo ma miejsce dla każdego telewizora? Wtedy najlepiej byłoby chyba pociągnąć kabel do każdego telewizora/dekodera.
Jeszcze jedno pytanie. Czy powinienem nadal doprowadzać kable antenowe? Jako że na razie korzystam z miedzianej neostrady z telewizją satelitarną i mam doprowadzony kabel do jednego telewizora, gdzie w przyszłości pewnie będzie ich więcej. Może się pewnie zdarzyć sytuacja, że będę korzystał z innego dostawcy telewizji i instalacja antenowa może się jeszcze przydać. Czy powinienem wtedy doprowadzać ją do każdego miejsce w którym będzie stać telewizor? Czy polecacie nadal zabezpieczać się na taką ewentualność.
Z góry dziękuję za pomoc

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2083
  • 11723
  • 52

Acces Point kompatybilny z Funbox 6


@robkas18napisał(-a)

Opcje konfiguracji takie jakie są w Funboxie 3 są dla mnie wystarczające. Połączenie Wi-Fi też nie wiem dlaczego nie miało by być wystarczające, jeżeli przy dobrym zasięgu spokojnie wystarcza na odtwarzanie wielu streamów wideo i przeglądanie internetu z minimalnym opóźnieniem względem kabla. W domu jednorodzinnym nie mam jednak sąsiadów którzy powodowałoby zakłócenia. Nie wydaje mi się żeby w moim budżecie miał miejsce na system mesh obejmujący cały dom(tym bardziej przy wyłączeniu Wi-Fi w Funboxie). Bardziej myślałem o access poincie do 150-200 zł za sztukę, z dobrze działającym Wi-Fi roamingiem w połączeniu z Funboxem, też działającym jako AP, więc pytam czy miał ktoś doświadczenie z taką konfiguracją. Potrzebowałbym ich 2 sztuki i dobrze jakby jedna miała ten dodatkowy rj-45 do puszczenia kabla dalej, widziałem takie coś w sporo droższym Ubiquity więc nie spodziewam się że znajdę to w mojej półce cenowej. Wi-Fi u mnie w Funboxie 3 spokojnie radzi sobię przez dwie ściany dopiero dalej, są problemy, a w 6ce z testów wynika że poprawili zasięg, więc nie wiem dlaczego nie mógłbym jej też wykorzystać jako AP. 


Podałem ci prostą opcję, na poprawienie zasięgu wi-fi w całym budynku.

Można tak jak piszesz AP Punkt Dostępu wykorzystać, ale czasem bywa z tym sporo problemów, jak jednak cię to nie zraża, to kupić 2 routery z trybem AP (Punkt Dostępu), przykładowo TP-Link Archer C6, mam takowy i za 150 zł nic lepszego pewnie nie ma, ma tryb AP.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

6 ODPOW. 6

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2083
  • 11723
  • 52

Acces Point kompatybilny z Funbox 6

@robkas18  dla ciebie najlepsze rozwiązanie Strefa porad | Conrad Electronic, dobieraj pod siebie, jest spory wybór Systemy Mesh Wi-Fi - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Odnośnie kabli antenowych (SAT) i LAN, to ja bym na twoim miejscu pociągnął, nigdy nie wiadomo co się kiedyś przyda.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22198
  • 182

Acces Point kompatybilny z Funbox 6

@robkas18 

Zawsze lepiej jest mieć wszystko co ważne na kablach. Celowałbym w co najmniej jedno gniazdko eternetowe w każdym pokoju.

Co do WiFi to przy takich planach zapomnij o wbudowanym AP FB6: wyłącz go całkowicie. Kup jakiś przyzwoity mesh i podłącz w kilku miejscach. U mnie Deco X60 dwie sztuki załatwiają trzy kondygnacje WiFi 6. To rozwiązanie jest elastyczne: jeśli dwa nie wystarczą, zawsze można dokupić więcej.

Co do TV, to najlepiej mieć każdy dekoder na kablu. Oczywiście w tej technologii kable antenowe nie są używane.

W przypadku dekodera DV8555 (aka Stream 4k) nie trzeba się przejmować niczym - każde połączenie do sieci będzie adekwatne (choć i tak stabilniej chodzi na kablu). W przypadku innych dekoderów lepiej żeby połączenie do modemu było osobnym kabelkiem (z naciskiem na "kabelkiem" i ze wskazaniem na "osobnym"). Ważne żeby wszystkie połączenia zapinały się na pełne prędkości. Szczególne wymagania dla innych dekoderów wynikają ze sposobu dostarczania sygnału: idzie on protokołem multicast który wymaga aby dekoder był w sieci modemu. W tym wypadku zastosowanie przełącznika też jest oczywiście możliwe (sam tak mam), ale niektóre przełączniki sobie w tej sytuacji nie radzą. Zdecydowanie odradzam wpuszczanie tej transmisji TV do WiFi bo może się zapchać. 

Co do dodatkowych portów RJ45 to bez problemu można stosować switch'e do rozdzielania sygnału.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 5
  • 0

Acces Point kompatybilny z Funbox 6

Opcje konfiguracji takie jakie są w Funboxie 3 są dla mnie wystarczające. Połączenie Wi-Fi też nie wiem dlaczego nie miało by być wystarczające, jeżeli przy dobrym zasięgu spokojnie wystarcza na odtwarzanie wielu streamów wideo i przeglądanie internetu z minimalnym opóźnieniem względem kabla. W domu jednorodzinnym nie mam jednak sąsiadów którzy powodowałoby zakłócenia. Nie wydaje mi się żeby w moim budżecie miał miejsce na system mesh obejmujący cały dom(tym bardziej przy wyłączeniu Wi-Fi w Funboxie). Bardziej myślałem o access poincie do 150-200 zł za sztukę, z dobrze działającym Wi-Fi roamingiem w połączeniu z Funboxem, też działającym jako AP, więc pytam czy miał ktoś doświadczenie z taką konfiguracją. Potrzebowałbym ich 2 sztuki i dobrze jakby jedna miała ten dodatkowy rj-45 do puszczenia kabla dalej, widziałem takie coś w sporo droższym Ubiquity więc nie spodziewam się że znajdę to w mojej półce cenowej. Wi-Fi u mnie w Funboxie 3 spokojnie radzi sobię przez dwie ściany dopiero dalej, są problemy, a w 6ce z testów wynika że poprawili zasięg, więc nie wiem dlaczego nie mógłbym jej też wykorzystać jako AP. 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

Acces Point kompatybilny z Funbox 6

Ja mam kilka ap, kilka repeterów, wszystkie po taniości, tak po 150 zł. Ale leżą teraz gdzieś zgruzowane, a ja, żeby przestać wytracać kasę, wydałem ją na zestaw mesh.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22198
  • 182

Acces Point kompatybilny z Funbox 6


@robkas18napisał(-a)

...

Bardziej myślałem o access poincie do 150-200 zł za sztukę, z dobrze działającym Wi-Fi roamingiem w połączeniu z Funboxem, też działającym jako AP

...


Nie ma takiego czegoś. Pytałeś o radę, zrobisz jak będziesz uważał.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2083
  • 11723
  • 52

Acces Point kompatybilny z Funbox 6


@robkas18napisał(-a)

Opcje konfiguracji takie jakie są w Funboxie 3 są dla mnie wystarczające. Połączenie Wi-Fi też nie wiem dlaczego nie miało by być wystarczające, jeżeli przy dobrym zasięgu spokojnie wystarcza na odtwarzanie wielu streamów wideo i przeglądanie internetu z minimalnym opóźnieniem względem kabla. W domu jednorodzinnym nie mam jednak sąsiadów którzy powodowałoby zakłócenia. Nie wydaje mi się żeby w moim budżecie miał miejsce na system mesh obejmujący cały dom(tym bardziej przy wyłączeniu Wi-Fi w Funboxie). Bardziej myślałem o access poincie do 150-200 zł za sztukę, z dobrze działającym Wi-Fi roamingiem w połączeniu z Funboxem, też działającym jako AP, więc pytam czy miał ktoś doświadczenie z taką konfiguracją. Potrzebowałbym ich 2 sztuki i dobrze jakby jedna miała ten dodatkowy rj-45 do puszczenia kabla dalej, widziałem takie coś w sporo droższym Ubiquity więc nie spodziewam się że znajdę to w mojej półce cenowej. Wi-Fi u mnie w Funboxie 3 spokojnie radzi sobię przez dwie ściany dopiero dalej, są problemy, a w 6ce z testów wynika że poprawili zasięg, więc nie wiem dlaczego nie mógłbym jej też wykorzystać jako AP. 


Podałem ci prostą opcję, na poprawienie zasięgu wi-fi w całym budynku.

Można tak jak piszesz AP Punkt Dostępu wykorzystać, ale czasem bywa z tym sporo problemów, jak jednak cię to nie zraża, to kupić 2 routery z trybem AP (Punkt Dostępu), przykładowo TP-Link Archer C6, mam takowy i za 150 zł nic lepszego pewnie nie ma, ma tryb AP.