Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 14
  • 0

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

cześć, zamówiłem Internet światłowodowy 1Gb/s. Zaznaczyłem, że potrzebuje ONT, jednak  powiedziano mi, że nie mogą mi tego wpisać w umowie i mam się kontaktować z technikiem dzień przed montażem (jak nie otrzymam ONT nie podpisze umowy).

Chciałbym korzystać z dwóch routerów TP Link AX1500 połączonych skrętką. Podglądowo ma to wyglądać tak jak poniżej, WiFi, musi obejmować parter i dwa piętra. Na parterze ONT i router a na 2 piętrze drugi router połączony skrętką. W całym budynku ma być WiFi do telefonów, komputerów, drugiego TV itp. Po kablu tylko urządzenia przy ONT/routerze nr.1. Mniej więcej tak, bardzo uproszczone. 

kunoo_1-1683625763687.png



co do konfiguracji routerów to wiem, że  1 i 2 muszą mieć to samo SSID, hasło. na 2 wyłączyć DHCP i ustawić go w tryb AP? sprzętu jeszcze nie mam skompletowanego, moje pytanie bardziej techniczne czy to zadziała z Orange jak otrzymam ONT?  Czy te routery dają radę? Może lepiej jeden mocniejszy i połączyć go ze wzmacniaczem WiFi?  

18 ODPOW. 18

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13327
  • 54656
  • 642

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@kunoo ONT dostaniesz, albo nie. Na to nie ma reguły. Musisz jednak wnioskować. Musisz jasno zaznaczać to monterowi podczas umawiania wizyty i jej potwierdzania. Co zaś się tyczy AX1500, to nie słyszałem, aby na nich ktoś uruchomił IPTV , a już po wifi, wcale. To trudne zagadnienie, chyba, że weźmiesz dwa nowe dekodery Android (poczytaj: Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k - Nasz Orange - 351492 ) Według mnie z innymi dekoderami będziesz się bawił przy tym routerze głównym.

Zasadniczo wszystko w planie jest ok, ale nie jestem pewien, czy to samo SSID i hasło (oraz kanał wifi i szyfrowanie) zapewni mobilność przy przełączaniu między nadajnikami-routerami AP. Wszystko zależy od ustawienia martwych stref i odbiorników...

Ja bym jednak poczytał forum i pierwszy router wziął lepszy 🙂


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 14
  • 0

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

mój błąd w schemacie - TV chodziło mi podłączanie do telewizora kabla rj45 lub po WiFi jeszcze nie wiem
(z telewizji jako takiej nie będę korzystał).  Od Orange dostałem numer 510 210 210 na jaki mogę się kontaktować. Czy tutaj też mam wnioskować o ONT? 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2112
  • 11876
  • 54

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@kunoo z ONT będzie problem, więc nastaw się na dodatkowy router z trybem Punktu Dostępu, większość nowych routerów go posiada, wtedy nie trzeba nic grzebać w ustawieniach, ustawiasz tryb Punktu dostępu i hasła do wi-fi tylko.

Tak na marginesie, z tego co piszesz wnioskuję, że jesteś nie obeznany z siecią i odradzam stawianie głównego routera z tematu, skorzystaj z FunBox 6 i AX 1500 jako dodatkowego (Punkt Dostępu), będzie prosto i bez problemów.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13327
  • 54656
  • 642

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@kunoo Bez względu na to czy po kablu, czy po wifi będzie problem z tym routerem i IPTV od Orange 9chyba, że na Androidowych dekoderach). Sprawdź na 100% czy masz w sofcie routera możliwość konfigurowania VLAN-ów, bo bez tego ani rusz już przy necie (nie wspominając o IPTV). To droga przez mękę...


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 14
  • 0

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@IreneuszCD dlaczego problem z ONT?  Jaki router jako główny wybrać? Czy FB6 można zarządzać i dowolnie konfigurować? Chciałbym mieć wydzielone kilka sieci typu główna, goście czy też urządzenia smart np. rolety.  W jaki sposób najlepiej ro rozwiązać i zabezpieczyć? 

@agat13 pakietu telewizji nie brałem, nie będę korzystał. Z tego co widziałem AX1500 ma opcje Vlanów. 

W jaki sposób by to wszystko najlepiej połączyć, tak jak wspomniałem chciałbym wydzielić kilka sieci. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13327
  • 54656
  • 642

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@kunoo Funbox nie ma opcji bridge, więc nie przeskoczysz. Dowolnie nie skonfigurujesz wyłączając router. Musisz mieć więc własny z możliwością kreowania VLAN-ów.

Rozwiązać to musisz na miejscu w zależności od potrzeb i urządzeń końcowych

ONT to loteria, bo nie zawsze monter widzi zasadność jego użycia

Rozumiem, że owe TV to same żywe telewizory podłączone do netu, a nie usługa IPTv od Orange...


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 14
  • 0

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@agat13 to jaki router warto by wybrać jako ten główny, na którym mógłbym ustawić to czego potrzebuje czyli wydzielanie kilku sieci i zabezpieczanie jej? 
Tak, TV traktuje jako monitory do oglądania streamingu i grania na konsoli. Nie oglądam telewizji, i nie brałem pakietu z telewizją. Interesuje mnie sam Internet. 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1797
  • 8716
  • 66

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@kunoo U mnie jest FB3 jako router z wyłączonym WiFi i bez DHCP + dwa AP Ubiquiti + switch z obsługą VLAN. IoT i sieć do zarządzania siedzi w osobnych VLANach dostępnych poprzez Rpi4. Na Raspberry jest kontroler do Ubiquiti, DHCP i DNS (Pi-hole) oraz OpenVPN dla dostępu z zewnątrz. Jak chcesz sieć dla gości to jest w standardzie z AP a jak z większą izolacją to też można wsadzić w osobny VLAN przez Rpi.

 

Edyta: Jak zdobędziesz ONT to do 1Gb możesz po taniości a dobrze wziąć EdgeRouter X i dwa AP.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13327
  • 54656
  • 642

2x Router AX1500 + ONT - domowa sieć

@kunoo Pytanie czy masz już kupione te dwa AX1500? Jeśli tak, kombinuj na tym, co masz pod ręką. Zobaczysz ile mogą (to dość proste routery) i sam zdecydujesz czy spełniają Twoje wymagania. Jeśli ich nie masz, to warto się zorientować (nawet korzystając z podpowiedzi wyżej) na cos naprawdę dobrego na wejściu