Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 40
  • 0

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u

@j131 zastanawiam się nad zakupem tego sprzętu i szukam czegoś co obsłuży również TV od Orange.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5482
  • 22060
  • 181

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u

@m82pl 

To temat rzeka. Niektórzy napiszą że się nie da (fakt, wiarygodnego opisu udanej konfiguracji po prostu nie ma), inni napiszą że to trywialnie proste bo przecież wszystko wiadomo bo VLAN tagi i w ogóle sprawa jest jasna, na trzepaku została wyjaśniona dogłębnie.

 

Ja nie mam co prawda ambicji żeby przebijać się przez tę konfigurację i jeszcze do tego dopłacać, ale za to mam obsesję na punkcie kontroli swojej sieci domowej. Ponieważ takiej mi FB nie daje to cały LAN, wraz z dekoderem, mam schowany za drugim ruterem. Tym drugim ruterem jest serwer pod Ubuntu na którym wszystko co trzeba mogę sobie skonfigurować. W kontekście IPTV bonusem jest możliwość podglądania ruchu na linii dekoder-modem.

Z tego, jak i z przeczytania wszystkiego co udało mi się znaleźć na ten temat w sieci, wyłania się obraz taki, że znalezienie rutera który by to obsługiwał może być trudne. Teoretycznie powinno wystarczyć wsparcie dla multikastów i odpowiednie tagowanie VLAN. To ma wiele ruterów. Ale są dwa haczyki: żeby działy wszystkie trzy aspekty IP TV czyli telewizja na żywo, odtwarzanie "nagrań wirtualnych" i autoryzacja dostępu, to do dekodera muszą trafiać pakiety z wszystkich trzech VLANów. A to już niekoniecznie łatwo skonfigurować. Drugi haczyk to niejawna konfiguracja multikastów. One idą z adresów nierutowalnych (klasy 10/8) i FB (jako serwer DNS?) jakoś to organizuje. Oczywiście musi mieć wsparcie dla IGMP snooping, ale to raczej nie wystarczy bo jeśli dla dekodera ustawiony zostanie jakikolwiek inny serwer DNS niż FB to nici z TV. Nie jestem więc pewien czy wystarczy zastąpić FB innym serwerem DNS operatora żeby to wszystko zadziałało, ale nawet nie wiedziałbym jak się za konfigurowanie tego zabrać. Gdybym musiał, to pewnie dałoby się dojść do sedna analizując ruch na linii dekoder-FB ale prawdę mówiąc tak jak mam teraz wszystko działa w miarę satysfakcjonująco i nie za bardzo mam czas żeby się tym bawić.

 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 40
  • 0

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u

@j131 dzięki za odpowiedź, faktycznie nie znalazłem w necie jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie, a tylko powierdziłeś to czego się domyślałem.

 

Generalnie na razie nie planuje TV od Orange, tylko sam światłowód, ale chciałem się zabezpieczyć na przyszłość, abym mógł schować Funboxa głęboko do szafy 😉


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 40
  • 0

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u

Kupiłem ten router i jestem mega rozczarowany, włączenie dowolnej funkcji dodatkowej typu analiza ruchu, historia przeglądanych stron powoduje ścięcie netu o połowę.

 

Jeżeli ktoś będzie chciał kupić to urządzenie zamiast funboxa do 1Gb/s to nie róbcie tego!


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5482
  • 22060
  • 181

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u

@m82pl 

A możesz to jakoś rozwinąć?

Takie jednoznaczne stwierdzenie bez podania szczegółów przeprowadzonych testów jest niezbyt wiarygodne.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 40
  • 0

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u

@j131 czy taki test jest wystarczający?

 

Na routerze włączony jest tylko WAN, Serwer VPN PPTP i przekierowane porty do VPNa oraz włączona sieć dla gości 2.4Ghz do której podłączone jest 5 urządzeń IoT. 
Dodatkowo w sieci WiFi dwa telefony, dwa laptopy.

W sieci LAN: XBOX, TV Smart, PC, NAS... wszystko wspierane switchem TL-SG108E.

Oczywiście w trakcie robienia testu nie wszystkie urządzenia były włączone więc obciążenie sieci prawie zerowe, zresztą test prędkości robiony bezpośrednio na routerze. 

Pomijam już fakt, że większość funkcji dodatkowych np. serwer VPN zadziałała dopiero po ostatniej aktualizacji FW. 

Jeśli chcecie cieszyć się z możliwości tego ASUSa nie kupujcie go do łącza 1 Gb/s!!!



Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1590
  • 7954
  • 61

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u

@m82pl To raczej standard w sprzęcie konsumenckim. Po włączeniu analizy ruchu sieciowego wyłącza się hardware offloading i wszystko liczy procesor, który nie wyrabia.

Anonim

Nie dotyczy

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u

@m82pl  jeśli masz tyle sprzętu i sporo aktywnych usług, to zrozumiałe że router nie uzyska nawet 600Mb/s, testy są mało wiarygodne, bo nie pokazałeś ile urządzeń pracowało, wtedy w sieci domowej i korzystało z Internetu. Tak poza tym by uzyskać max prędkość, trzeba mieć mocarny router, nawet FunBox 6 wymięknie przy dużym obciążeniu.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5482
  • 22060
  • 181

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u

@m82pl 

Dzięki za informację. Bardzo ładny filmik.

No cóż, tak jak już @Samotnick napisał, najwyraźniej śledzenie historii jest zaimplementowane tylko do odpluskwiania a nie do codziennego użytku. Bez tego parametry masz więcej niż przyzwoite. Inne funkcje rutera się sprawdzają?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 27
  • 51
  • 2

ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u

Czego tu więcej wymagać za sprzęt z półki cenowej 500-600zł.

Czytając opinie o tym sprzęcie, to większość zadowolona.

 

Wiarygodny test to przy pomocy:

https://www.speedtest.pl/aplikacje/speedtest-dla-windows 

 

Na kompie podpiętym lan z routera z dyskiem nvme.

 

test.jpg