Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i i


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 5
  • 0

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i i

► Temat, ze względu na charakter omawianego zagadnienia, został przeniesiony z kategorii Na kartę - Moderator Wiktor ◄

 

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i i zarazem"przymusu" Orange do logowania się do konta, celem sprawdzenia włączonych usług? W starej wersji można to był robić (wystarczył nr telefonu jak login), a teraz w nowej wersji Orange zmusza do podania dodatkowych danych osobowych w postaci adresu e-mail w usługach prepaid.                               Orange łamie RODO-wską zasadę pozyskiwania minimalnych danych osobowych do doświadczenia usług. Internetowa strona Orange podczas migracja do nowego Mój Orange "wymusza" podanie dodatkowych danych osobowych w postaci adresu e-mail do logowania się do konta usług, co jest moim zdaniem niezgodne  z zasadą RODO - art. 7 (naruszony jest warunek dobrowolności podania dodatkowych danych osobowych przez świadczeniobiorce usług). Zgodnie z obowiązującym RODO Orange musi wykazać, że pozyskał moją zgodę do logowania się w nowym systemem logowania  w sposób dobrowolny (na co mojej zgody nie ma i chcę nadal korzystać podczas logowania się do usług za pomocą nr komórkowego).   Orange nadużywa też art. 5 ust. 1 lit.c RODO, co do stosowania  zasady "minimalizacji danych" niezbędnych do świadczenia usług. Orange wyłudza (nie można wyłączyć na stronie internetowej baneru zmuszającego do podania dodatkowych danych osobowych i przejścia do konta usług) oraz nie daje możliwości wyboru jakiego używać loginu do logowania się do konta usług). Takie postępowanie Orange można zakwalifikować jako łamanie obowiązujących zasad RODO w zakresie ochrony danych osobowych osób fizycznych  i wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych.

41 ODPOW. 41

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i

Możesz odmówić, masz również prawo do skasowania danych, ale niestety nie skorzystasz z nowej wersji serwisu. Założenie konta w serwisie www nie jest czynnością obowiązkową. Osobiście nie widzę żadnych problemów z RODO.

 

Argument o minimalizacji danych jest słaby, gdyż dane do logowania służą bezpieczeństwu (tzw. interes prawny) i mogą być przetwarzane w ramach RODO.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 5
  • 0

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i

Zasadą udostępnienia danych jest dobrowolność tak jak to uczyniłem to dla starej wersji i to było zgodne z RODO.

Nie ma konieczności "wymuszonego" podawania podawania dodatkowych danych, skoro wcześniej Orange stosował zasadę przetwarzania minimalnej ilości danych i to wystarczyło do świadczenia usług zgodnie z  RODO.

Jest to ewidentny błąd Inspektora Ochrony Danych Orange, który nie komunikował się z wdrożeniowcami migracji i odwrotnie!

 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 5
  • 0

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i

Interes prawny dotyczy co do zgodności z prawem przetwarzania - art. 6 RODO. Tu nie ma potrzeby przekazywania dodatkowych danych osobowych.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i

Nie zgodzę się. Nie ma obowiązku założenia konta w serwisie www. Nie następuje tu wymuszenia danych. Tym bardziej, że przekazanie danych nie jest równoznaczne z przekazywaniem tych danych na potrzeb marketingu czy innych potrzeb niezwiązanych z obsługą portalu.

Rodo wprowadza jako podstawę przechowywania danych tzw. "prawnie uzasadniony interes". Tym uzasadnionym interesem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona dostępu do danych objętych np. tajemnicą telekomunikacyjną przed osobami nieupoważnionymi.

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 5
  • 0

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i

przechowywanie danych ni jak ma się do "prawnie uzasadnionego interesu" to dot. np: roszczeń stron a nie bezpieczeństwa danych. Przecież się loguje do strony www orange za pomocą nr telefonu i to działa. Po co jest ten baner blokujący i zmuszający mnie do podania dodatkowych danych osobowych w ramach migracji. Orange powinien tak zaprojektować migrację aby nie zmuszać do podawania dodatkowych danych klientom którzy już korzystają z usług. Jest  to wymuszenie a nie dobrowolność. 

Anonim

Nie dotyczy

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i

@zdzislaww przecież możesz darmowe konto @ założyć i Incognito, potem nawet jak gdzieś @ udostępniasz to luz, nie rozumie twojej irytacji, żadnych danych ekstra nie wyciągają, ba na FB więcej pewnie udostępniasz i nie przejmujesz się tym. Patrząc z drugiej strony portal Mój Orange nie jest obowiązkowy, można z aplikacji na telefonie korzystać.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i

I miałbyś rację, gdyby nagle do starego serwisu mój Orange wymagano dodatkowych danych.

Zwróć jednak uwagę, że Nowy Mój Orange jest "tworem" niezależnym od "starego" Mój Orange. Wcześniej informacje były w większości do odczytu, teraz liczba zleceń także odpłatnych jest dużo większa. Dlatego w mojej ocenie zrozumiałe jest, że Orange w ramach "prawnie uzasadnionego interesu" dobrowolnie oczekuje podania danych do zabezpieczenia prawidłowości autoryzacji zleceń czy uzyskiwania informacji. Nie widzę tu konfliktu z RODO.

Masz prawo do poprawienia danych, prawo do bycia zapomnianym itp itd.

Inna sprawa czy nowy serwis jest idealny czy można w nim coś poprawić, to temat rzeka bo ma wiele niedoróbek.

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 5
  • 0

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i

Konsultant z którym czatowałem miał odmienne zdanie (zapisałem scren czatu) i wyjaśnił mi że nic się nie zmieniło  w kwestii odpłatności za usługi (czytaj nadal bezpłatne). Nie wprowadzajcie w błąd. Jak zadałem mu pytanie odnośnie pozyskiwania dodatkowych danych do logowania to mnie poinformował ze przekaże to do techników Orange aby to zweryfikowali. Na moje dodatkowe pytania o zasadność pozyskiwania danych konsultant zakończył szybko czat zanim zdążyłem napisać i  zadać kolejne precyzyjne pytanie. Przypominam, ze wszystkie karty sim są rejestrowane i Orange dysponuje już wystarczalnymi danymi osobowymi, wiec po co jestem zmuszany do podawania adresu e-mail. Orange ma mój nr tel. kom. i może go przetwarzać w ramach zgod na świadczenia usług.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Czy mam prawo odmówić udostępnienia swoich danych osobowych w postaci mojego e-maila jako loginu i

Czytaj ze zrozumieniem. Konto www jest nadal za free, usługi kosztują tyle samo. Ale obecnie przez www można np. zdjąć simlocka (kosztuje to 77 zł), wymienić sim (koszt 15zł -koszt startera) i wiele sytuacji które mogą obciążyć Twój rachunek a w starej wersji serwisu ich nie było.

Dodatkowo też w nowej wersji serwisu udostępniane są dane z dowodu osobistego z opcją na ich częściową modyfikację.

Więc jak najbardziej ma to prawne uzasadnienie.

Naprawdę kopiesz się z koniem - Orange póki co nie skończyło migracji więc nie będzie na dziś zmieniać podstaw funkcjonowania serwisu. Sprzeczne z RODO to nie jest. Może niebawem pojawi się autoryzacja przez Mobile Connect (podobnie jak w innych firmach z grupy Orange), może wtedy nie będzie potrzebny email.

Zrozum, że korzystanie z serwisu www nie jest obowiązkowe, nie ma tu zastosowania minimalizacja danych. Do korzystania ze starej wersji serwisu też musiałeś podać adres email - aktualny możesz sprawdzić tutaj https://www.orange.pl/edycja-profilu.phtml
Usługami można również zarządzać pisemnie, osobiście w salonie, kodami USSD, przez sms, na infolinii (z doradcą, botem Maxem czy IVR).