Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

zaplanowanie sieci w mieszkaniu

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 13
  • 0

zaplanowanie sieci w mieszkaniu

cześć, zwracam się z prośbą o poradę, chciałbym aby sieć w mieszkaniu była bardziej efektywna. 

 

Jest to mieszkanie w nowym bloku, kabel światłowodowy doprowadzony do skrzynki która znajduje się w korytarzu. Wszystkie kable rozchodzą się od skrzynki. Załączam rysunek z oznaczeniem pkt do których się odnoszę w dalszej części opisu. Obecnie w skrzynce jest wpięty ONT, podpięty do niego RJ45 idzie do pkt 4 i do pkt 5, gdzie jest podłączony router funbox 6, ale wtedy mam słaby zasięg wifi w pkt 2 tam gdzie stoi komputer. Do pkt 3 i 2 idzie peszel obecnie z kablem telewizyjnym którego nie potrzebuje, mógłbym go podmienić na kabel internetowy jeśli będzie taka potrzeba. 

 

Chciałbym mieć możliwość wpięcia się kablem do Internetu w pkt 5 i 2, aby prędkość była jak najlepsza. Mógłbym dokupić drugi router jeśli trzeba i postawić w pkt 2 i wtedy zasięg wifi będzie wg mnie równy w całym mieszkaniu.

 

1.Jakie jest najprostsze rozwiązanie? 

2.Czy można do ONT w skrzynce podpiąć jakiś switch, do switcha dwa kable RJ45 i polecieć osobno do pkt 2 i 5? tam podpiąć routery i je ze sobą zestawić aby jeden był access pointem? czy to w ogólne możliwe i czy wtedy prędkość będzie możliwie najwyższa? 

3.Jeśli byłby potrzebny drugi router to który dobrze współpracuje z funbox 6? 

4.Czy może po prostu dokupić jakiś AP? który wzmocni mi zasięg w pkt 2. Czy do AP można podpiąć się kablem i coś to faktycznie daje jak chodzi o prędkość (jakbym chciał podłączyć kompa)? jaki AP ewentualnie polecicie? 

 

z góry dziękuję za pomoc, jestem amatorem więc proszę o wyrozumiałość 🙂 


orange światłowód.jpg

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13553
  • 55394
  • 662

zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@swiatlowod1313Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przeciągniecie drugiego kabla eth od modemu (pkt5) do skrzynki. W skrzynce dopiero za routerem zakładasz switch i rozdzielasz na pozostałe pokoje, a w miejscu ze słabym zasięgiem wifi zakładasz access pointa.

Do ONT-a przed modemem nie podepniesz switcha, aby rozdzielić net, bo to dopiero za routerem możesz zrobić...Z Fb najlepiej współpracuje SmartWifibox (wypożyczany od Orange) To urządzenia kompatybilne.

Jeśli nie chcesz/nie możesz przeciągać kabla, SWB połączony po wifi z FB ustawiony przy skrzynce nie dość, że wzmocni wifi w pkt2 to i ze switcha SWB wyciągniesz net po kablu do pozostałych punktów w mieszkaniu

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13553
  • 55394
  • 662

zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@swiatlowod1313Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przeciągniecie drugiego kabla eth od modemu (pkt5) do skrzynki. W skrzynce dopiero za routerem zakładasz switch i rozdzielasz na pozostałe pokoje, a w miejscu ze słabym zasięgiem wifi zakładasz access pointa.

Do ONT-a przed modemem nie podepniesz switcha, aby rozdzielić net, bo to dopiero za routerem możesz zrobić...Z Fb najlepiej współpracuje SmartWifibox (wypożyczany od Orange) To urządzenia kompatybilne.

Jeśli nie chcesz/nie możesz przeciągać kabla, SWB połączony po wifi z FB ustawiony przy skrzynce nie dość, że wzmocni wifi w pkt2 to i ze switcha SWB wyciągniesz net po kablu do pozostałych punktów w mieszkaniu


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 13
  • 0

zaplanowanie sieci w mieszkaniu

Dziękuję za odpowiedź. Niestety nie uda mi się położyć drugiego kabla od pkt 5 z powrotem do skrzynki (część zaznaczona na rysunku na zielono jest ułożona w ścianie lub za listwą bez peszla).

 

Mógłbym za to: 

położyć dwa kable do pkt 2 (jeden do routera, jeden idący od routera z powrotem do skrzynki). W pkt 2 postawić FB6, wrócić kablem do skrzynki i w skrzynce rozdzielić switchem do pkt 3, 4 i 5. W pkt 5 ustawić jakieś dodatkowe urządzenie które da mi wifi. 

 

Jak to zrobić żeby żeby jeden kabel podpiąć do routera a potem żeby kabel od routera wrócił do skrzynki? jest takie gniazko które to umożliwi? czy po prostu to musi być tak chałupniczo zrobione?  

 

ALBO 

 

włożyć z powrotem FB6 do skrzynki (tylko wtedy zasięg wifi kiepski) i stamtąd rozdzielić do pkt 2 i pkt 5. Tylko jakie urządzenia podłączyć w pkt 2 i 5 żeby dawały mi wi-fi i możliwość wpięcia się kablem? szczerze mówiąc wolałbym coś kupić niż wynajmować od orange i płacić co miesiąc. Jeśli ktoś coś może polecić to będę wdzięczny. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2639
  • 9532
  • 47

zaplanowanie sieci w mieszkaniu


@swiatlowod1313napisał(-a)

Dziękuję za odpowiedź. Niestety nie uda mi się położyć drugiego kabla od pkt 5 z powrotem do skrzynki (część zaznaczona na rysunku na zielono jest ułożona w ścianie lub za listwą bez peszla).

 

Mógłbym za to: 

położyć dwa kable do pkt 2 (jeden do routera, jeden idący od routera z powrotem do skrzynki). W pkt 2 postawić FB6, wrócić kablem do skrzynki i w skrzynce rozdzielić switchem do pkt 3, 4 i 5. W pkt 5 ustawić jakieś dodatkowe urządzenie które da mi wifi. 

 

Jak tak zrobisz to WiFi już nie jest Ci potrzebne w pkt 5 tylko musisz jeszcze drugi kabel dołożyć pomiędzy pkt. 4 i skrzynką multimedialną i połączyć go z kabelem do pkt. 5. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13553
  • 55394
  • 662

zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@swiatlowod1313W twopim rozwiązaniu z kablem do pkt2 widzę problem. Jeśli ze switcha dasz transmisję po jednym kablu dla PS i dekodera, czy internetu TV , to możesz mieć zakłócenia. IPTV najlepiej i bez problemów działa po swoim własnym kablu, niezależnie od netu (chyba,że użyjesz dekodera 4KStream) i ważne jest jaki wtedy zastosujesz switch. nie może być to taki z dolnej półki, bo po prostu nie wyrobi obciążenia.

Można faktycznie zostawić router w pkt 5 i dać inny router w trybie range extendera lub mostu pomiędzy skrzynką, a salonem. To już jednak zabawa, bo SWb jest przystosowany do tego typu pracy i przenosi ustawienia z modemu na drugą sieć (przedłużenie wifi z Fb w 100%), oraz zapewnia płynne przełączanie między usługami.

Możesz pomyśleć o MESH no TPlinka, ale w bloku to będzie trudna sprawa dla sąsiadów...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 193
  • 656
  • 0

zaplanowanie sieci w mieszkaniu

Agat13 dobrze doradza Ja dodam od siebie tyle że dekoder telewizyjny może łączyć się z routerem po wifi i nie trzeba przeciągać wtedy kabla sieciowego pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5757
  • 23335
  • 197

zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@swiatlowod1313 

Ja bym dał FB w 4, dekoder w 5 i dodatkowy switch w 1. Wtedy od 1 do 4 powinny iść dwa kable eternet a w pozostałych peszlach po jednym. Centralne ułożenie FB mogłoby samo z siebie poprawić WiFi, to nie wygląda na duże mieszkanie. A przy gniazdkach eternetowych w każdym pokoju zapotrzebowanie na WiFi też będzie mniejsze. Ewentualny dostęp kablem do internetu w punkcie 5 można rozwiązać albo przez kolejny switch w 5 (dzielone łącze z dekoderem, interferencja z TV możliwa, ale jeśli chcesz wpiąć TV, to interferencji nie będzie bo tylko jedno na raz możesz oglądać na TV. No chyba że chcesz dekoder ICU100 i chcesz jednocześnie nagrywać trzy programy i w tym samym czasie oglądać coś w 4k bezpośrednio na TV), albo dodatkowym kabelkiem pod listwą z 4 (niekoniecznie aż do 5, zależy gdzie konkretnie ma iść).


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2639
  • 9532
  • 47

zaplanowanie sieci w mieszkaniu


@abcdnapisał(-a)

Agat13 dobrze doradza Ja dodam od siebie tyle że dekoder telewizyjny może łączyć się z routerem po wifi i nie trzeba przeciągać wtedy kabla sieciowego pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. 


Nie polecam tego. Robiłem próby w domu. Przy WiFi zdarza się zamrażanie obrazu, buforowanie przy filmach 4k. Po kablu mamy ciągłą płynność i brak zakłóceń transmisji.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 13
  • 0

zaplanowanie sieci w mieszkaniu

Nie jestem w stanie przeciągnąć dodatkowego kabla z 4 do 5 już (ewentualnie jak będę robił jakiś większy remont to wtedy to ogarnę jak trzeba). 

 

a co jakby SWB postawić w pkt 2, połączyć po wifi z routerem zostawionym w pkt 5. Czy to poprawi znacząco jakość internetu w pkt 2? czy do SWB połączonego po wifi z FB mogę wpiąć komputer kablem? 

 

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13553
  • 55394
  • 662

zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@swiatlowod1313SWB to retransmiter, więc stawianie go w najdalszym punkcie od modemu jest bez sensu. Powinien stanąć w centralnym punkcie lokalu i wtedy retransmisja od modemu w pkt 5 na najdalsze rejony ma sens.

Tak urządzenia wpięte do 2 portów eth w SWB będą się zachowywały jakby miały połączenie po kablu z modemem (np dekoder). SWB ustawiony w optymalnej odległości od modemu odbiera sygnał z dobrą prędkością (czasem równą tej otrzymywanej z modemu) i przekazuje ją dalej