Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

funbox 3.0 światłowód

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 70
  • 126
  • 0

funbox 3.0 światłowód

Witam mam kilka pytać odnośnie rutera fanbox 3.0 i światłowodu.Nie jestem zbyt kumaty.Proszę o wyrozumiałość.Aktualnie mój dostawca nie daje nam dostępu do rutera .

 

1.Czy za ustawienia w Fanbox 3.0 odpowiada nabywca czyli kupujący czyli ja.?

2.Czy Orange ma stały IP zewnętrzny .?

3.Czy zewnętrzny stały IP jest nadany na ruterze i to jest mój numer IP który jest także moim numerem komputera.

4.Czy ruter ma inny.?

5.Czy Na ruterze mogę w firewallu zablokować wszystkie porty na ruch do rutera i zezwolić na cały ruch na zewnątrz?.

 

Dzięki z góry za odpowiedz.

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

funbox 3.0 światłowód

@kolor 

Ad1) tak, łącząc się z serwerem www w Twojej wewnętrznej sieci, na zewnątrz widziany jest numer IP routera, następnie router tłumaczy na adres wewnątrz sieci i podaje do serwera, skąd ponownie idzie odpowiedź na zewnątrz, oczywiście pod warunkiem, że odpowiednie reguły są na routerze poustawiane.

 

Tu masz filmik instruktażowy o przekierowaniu portów:

 

Ad2) Tak, możesz mieć własny router, ale przy instalacji światłowodu od Orange musisz zaznaczyć, że chcesz mieć zewnętrzny ONT oraz router powinien posiadać opcję VLAN ID. Inaczej nie podłączysz swojego routera, chyba, że do portów LAN w FunBox-ie.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

10 ODPOW. 10

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

funbox 3.0 światłowód

@kolor 

Ad1) Ustawienia dostępu do internetu są automatycznie konfigurowane przez dostawcę (operatora). Parametry WiFi i dostęp do menu routera jest podany na etykiecie routera, ale można sobie skonfigurować we własnym zakresie.

 

Ad2) Orange dla klienta indywidualnego ma zmienny IP. Można wykupić sobie usługę VPN ze stałym IP. Klient biznesowy ma stały IP.

 

Ad3) Jeżeli masz przyznany numer IP stały, o dotyczy on tylko routera. Komputer ma numer IP przyznany przez router wewnątrz sieci, np: 192.168.1.20. Możesz na komputerze ustawić sobie stały numer IP wewnątrz sieci, ale nie powinien pokrywać się z zakresem ustawionych numerów DHCP na routerze.

 

Ad4) Jeżeli masz zewnętrzne ONT, to możesz podłączyć swój własny router. W innym przypadku, kolejny router tylko do portów LAN FunBox-a.

 

Ad5) Firewall na FunBoxie jest ustawiany domyślnie. Możesz zmienić poziom bezpieczeństwa na wysoki, średni, niski itp. Jeżeli jest potrzeba ustawienia portów, to można je dodatkowo ustawić, ale nie w ten sposób, że wszystkie na raz, czego nie polecam. Najlepiej pootwierać sobie tylko te, co są potrzebne w danej sieci wewnętrznej.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 70
  • 126
  • 0

funbox 3.0 światłowód

Czyli mój numer zew IP widziany w sieci na stronka www jako publiczny to jest numer rutera .A mój komputer zawsze ma wew IP .

Tak to mam rozumieć.

 

-----

I ostatnie czy zamiast Fanboxa 3.0 mogę mieć swój ruter kupiony w sklepie.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

funbox 3.0 światłowód

@kolor Twój zewnętrzny numer IP, po którym router łączy się z internetem domyślnie jest przyznawany dynamicznie, co jakiś czas się zmienia. Dotyczy to klienta indywidualnego. Obecnie ze względów bezpieczeństwa, po zewnętrznym numerze IP nie powinieneś dostać se do strony www routera. Jest to domyślnie blokowane, ale można sobie odblokować. Wewnątrz sieci, router widziany jest jako brama dostępowa do internetu o numerze IP: 192.168.1.1. Ten numer jest zarezerwowany tylko dla routera i nie można go przypisywać innemu urządzeniu. Nie można jeszcze używać numeru IP: 192.168.1.0 oraz 255.255.255.0. Są one zarezerwowane dla prawidłowego funkcjonowania sieci.

 

Twój komputer zawsze będzie miał przydzielony numer IP wewnątrz sieci. Jeżeli chcesz z niego uruchomić dostęp np. do usług serwera stron internetowych, to należy na routerze utworzyć specjalne przekierowanie i otworzyć odpowiednie porty. W takim przypadku, komputer nie może mieć adresu IP przydzielanego dynamicznie, tylko stały.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 70
  • 126
  • 0

funbox 3.0 światłowód

1.Rozumie ale numer który widza strony www to jest numer mojego rutera czyli bramki.

 

2.Czy mogę zamiast fanbox 3.0 mieć swój ruter kupiony ze sklepu .

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

funbox 3.0 światłowód

Możesz router postawić za funboxem A nie zamiast.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

funbox 3.0 światłowód

@kolor 

Ad1) tak, łącząc się z serwerem www w Twojej wewnętrznej sieci, na zewnątrz widziany jest numer IP routera, następnie router tłumaczy na adres wewnątrz sieci i podaje do serwera, skąd ponownie idzie odpowiedź na zewnątrz, oczywiście pod warunkiem, że odpowiednie reguły są na routerze poustawiane.

 

Tu masz filmik instruktażowy o przekierowaniu portów:

 

Ad2) Tak, możesz mieć własny router, ale przy instalacji światłowodu od Orange musisz zaznaczyć, że chcesz mieć zewnętrzny ONT oraz router powinien posiadać opcję VLAN ID. Inaczej nie podłączysz swojego routera, chyba, że do portów LAN w FunBox-ie.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

funbox 3.0 światłowód

Ad1, jest to IP publiczne przyznane dla Twojego routera do komunikacji w sieci i nie jest ono stałe.

Ad2, możesz pod warunkiem że zamontują Ci oddzielne ONT, a nie te co jest wbudowane w FB3.0.

Dodatkowo taki router musi wspierać opcje z VLAN ID.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

funbox 3.0 światłowód

Cześć,

 

Funbox3.0 ma wewnętrzny ONT (taki konwerter światło-miedź), który jest przypisywany do systemu Orange i teoretycznie nie można go zastąpić. Rozwiązaniem byłby zewnętrzny ONT dodatkowy i własny (odpowiednio zaprogramowany) router. Jest z tym jednak sporo zamieszania i polecałbym jednak pozostanie przy FB3. Gdy się go polubi nie jest taki zły...:)


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

funbox 3.0 światłowód

Dla Kowalskiego co przegląda tylko Facebooka może i jest dobry, więc nie polecaj przy pozostaniu przy nim, bo kto chce zmiany, to wie jakie ma ograniczenia, jakby był ok to by nie chcieli zmieniać.