Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 74
  • 0

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu

Witam, niedługo będą mi montować światłowód z Orange. Z tego co wiem najpierw przyjeżdża jedna firma i montuje mi światłowód, gniazdko itd. Potem przyjeżdża technik Orange i podpina ruter itd. 

Mam więc kilka pytań dotyczących montażu światłowodu. Mieszkam w domu jednorodzinnym, będę miał  światłowód puszczony nad ziemią. Czy są jakieś wytyczne odnośnie tego jak ma być on zamontowany? Kto wybiera miejsce pod właśnie to gniazdko? Najbardziej obawiam się że gdy router będzie gdzieś w miarę łatwo dostępny to moje koty już się nim "zajmą", albo będą podgryzać sam światłowód, i co tydzień będzie u mnie technik. 

11 ODPOW. 11

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu

@izacie333  technik proponuje wykonanie podwieszki do budynku w zależności od ustawienia ostatniego słupa, na bezpiecznej wysokosci i najbliżej miejsca wejścia kabla do budynku. Miejsce ustawienia routera wybierasz Ty biorąc pod uwagę zasięg wifi, najczęstsze miejsce korzystania z netu, obecność sieci LAN w budynku i ustawienie telewizorów 

Trzeba sporo przemyśleć i odpowiednio to miejsce wybrać, a monter oceni możliwości i trasę  poprowadzenia kabla.  Staraj się wypośrodkować  pomiędzy estetyką a praktycznym używaniem netu w domu 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5473
  • 22036
  • 179

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu

@izacie333 

Sporo na ten temat jest wątków na forum.

Przykładowe wspomnienia z "mojej" instalacji są w tym wątku:

https://nasz.orange.pl/t5/Sie%C4%87-i-dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87-us%C5%82ug/Jaki-kabel-%C5%9Bwiat%C5%...

 

Co do kotów to z FB6 jest problem taki, że musi on gdzieś stać pionowo. Nie da się go powiesić na ścianie (co dało się zrobić z FB3). Nie bardzo widzę możliwość takiego zamontowania go, żeby był poza zasięgiem kota. Same kable światłowodowe też są dość delikatne, zwłaszcza te idące od gniazdka do FB. Bardzo łatwo je mechanicznie uszkodzić. Jeśli uszkodzenie będzie z winy klienta, to częste naprawy puszczą Cię z torbami 😉.

Tego sprzętu nie powinno się też chować w szafkach ze względu na warunki termiczne (wentylacja) i propagację WiFi. Dlaczego uważasz że Twoje koty będą się tym interesować? Kable zasilające do sprzętu domowego (lodówka, telewizor) też gryzą?

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 74
  • 0

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu

Koty potrafiły mi popodgryzać przewód w ładowarce od laptopa, Przewody od dekodera musiałem przyczepić opaskami z sobą, tak żeby były jak najkrótsze, bo inaczej łapały za luźne kabelki i dekoder po kilku chwilach wisiał na przewodach obok szafki RTV.

Myślałem, żeby gniazdko od światłowodu dać tak na 1/2 wysokości ściany (może nawet 20-30 od sufitu) i router postawić na szafce, która ma tak z 200 cm, tam koty nie mają jak się dostać. Przy okazji może by to dało nieco lepszy zasięg na piętrze domu.

A jak to wygląda z przepuszczeniem światłowodu do domu? Wiercą w ścianach czy inaczej, bo w sąsiedztwie widziałem, że często światłowód puszczony jest przez okno, zazwyczaj na piętrze budynku.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu

@izacie333  wiercą w ścianach, jeśli tak sobie zażyczysz i gniazdo założą tak jak zechcesz..Oni też myślą  o bezpieczeństwie i stalacji...


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5473
  • 22036
  • 179

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu


@izacie333napisał(-a)

...
Myślałem, żeby gniazdko od światłowodu dać tak na 1/2 wysokości ściany (może nawet 20-30 od sufitu) i router postawić na szafce, która ma tak z 200 cm, tam koty nie mają jak się dostać.

Skoro nie wskoczą tak wysoko (widziałem przypadki kiedy kiciuś sobie dawał radę i z takimi przewyższeniami) to czemu nie.

Przy okazji może by to dało nieco lepszy zasięg na piętrze domu.
No być może będzie nieco lepszy zasięg, ale jeśli liczysz na to, że z parteru FB6 przez strop obsłuży piętro to możesz się zawieźć.
A jak to wygląda z przepuszczeniem światłowodu do domu? Wiercą w ścianach czy inaczej, bo w sąsiedztwie widziałem, że często światłowód puszczony jest przez okno, zazwyczaj na piętrze budynku.

U mnie przewiercili się przez ścianę fundamentową po lekkim skosie i weszli w garażu. Przewiert ma jakieś 60cm długości. Światłowód jest pociągnięty około 15 metrów wewnątrz (z jeszcze jednym przewiertem stropu) i gniazdko założone praktycznie centralnie na parterze. Stamtąd szły już kabelki eternetowe do wszystkich pomieszczeń, więc tak było najwygodniej, mimo iż z WiFi FB nie korzystam.


 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu

@izacie333 z kotami musisz sobie sam jakoś poradzić. Co do instalacji kabel wchodzi do budynku przez przewiert w ścianie. Nic innego na razie nie wymyślono. Przez okno to mozna sobie wyjrzeć ale na pewno nie kłaść kabla. Gdzie będzie router to Ty decydujesz i tam Ci zakończą kabel gniazdkiem optycznym.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 12
  • 0

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu

Też mam pytanie dotyczące samego montażu.

POPC, linia napowietrzna, na słupie wisi "kłębek". Od słupa do elewacji budynku jest 21 metrów.

Poddasze mam nieużytkowe więc pewnie ten "kłębek" światłowodu będzie wpuszczony właśnie tam.

Teraz pytanie - czy od razu po wpuszczeniu kabla na poddasze zostanie tam zamontowana jakaś puszka i potem od tej puszki będzie szedł kolejny światłowód do nazwijmy to punktu dostępowego gdzie stanie router? Pytanie o tyle istotne bo około 11 metrów w głąb domu (licząc od tej w/w elewacji) mam mała szafkę ze switchem i małym serwerkiem NAS i zależy mi na tym aby to tam ulokować router od Orange czyli najlepiej pociągnąć światłowód właśnie tam. Nie wiem jakiej długości jest ten "kłębek", może da się go przedłużać?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

Wytyczne dotyczące montażu światłowodu

@kazmierz5  albo pociągną  ten przewód z podwieszki do szafki docelowej ( jak starczy przewodu) albo zrobią spaw w puszce i dalej położą biały, instalacyjny  z gniazdem na końcu