Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 410
  • 1055
  • 7

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

test.pngtest1.png

Jak ping wzrasta to zaczyna się test. Ale miałem raz skok na wynik trzy cyfrowy.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

U mnie ping wygląda tak podczas speedtestu: 

Zrzut ekranu 2023-05-28 234200.jpg


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 410
  • 1055
  • 7

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

test2.png


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13043
  • 53547
  • 622

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

@jaryn czyli według tych testów ping podczas obciążania downloadu wzrasta? Mysle o FB..


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2521
  • 9039
  • 45

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

To logiczne że wzrasta jak ktoś wysyca łącze. Ping to tylko pakiety testowe i będą wracały z opóźnieniem bo w czasie testu mają niski priorytet. Dla modemu w tym momencie najważniejszy jest przesył strumienia danych a nie pakiety testowe. 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1705
  • 8359
  • 64

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

Jestem przekonany, że wzrost pingu to nie kwestia FB tylko konfiguracji kolejnego routera (może w OLT). W tej technologii wszystkie terminale dostają cały ruch więc logicznym byłoby sterowanie nim poza FB. To może tłumaczyć inne wyniki u znajomych @Minamir 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2521
  • 9039
  • 45

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

@Samotnick wszystko jest w porządku i nie ma co szukać problemu tam gdzie go nie ma.  


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

Chyba jednak zadaniem FB nie jest priorytetyzacja pakietów wewnątrz pojedynczych VLANów.

Jedyną priorytetyzację, jaką robi, to nadawanie ramkom ethernet z poszczególnych VLANów konkretne wartości 802.1p (dla TV i VoIP).

 

Poza tym pomiary opóźnień i jitteru raczej nie odbywają się z wykorzystaniem ICMP, tylko wyliczane dla pakietów wykorzystanych do pomiaru przepustowości, także teoria o tym, że opóźnienie wzrasta, bo ICMP ma niższy priorytet, jest błędna. Każdy pakiet w warunkach wysycenia łącza będzie opóźniony i obserwując zachowanie łącz 300 i 600 Mbps, to przychylam się do zdania, że wchodzą mechanizmy kolejkowania na routerach brzegowych. Testy pokazują około 315Mbps dla łącza 300. Jeśli zablokować test na 300Mbps, to ping nie wzrasta. W codziennym użytkowaniu, tego typu zachowanie nie jest problemem, ale jak ktoś gra, a w sieci są inni użytkownicy, to rzeczywiście może być problem w skrajnych przypadkach i trzeba pokombinować, żeby unikać takich sytuacji.

 

BTW. Narzut opóźnień przy WiFi 5 jest na tyle nieznaczny przy 300Mbps, że ja bym tutaj nie pisał, że "opóźnienie na WiFi zawsze będzie większe" w sytuacji, gdy mówimy o wzroście pingu z np. 11ms do 150ms 🙂 FB3 spokojnie przez WiFi ponad 600 wyciska.