Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@marder Pozwolę się sobie nie zgodzić , przyłącze będzie własnością Operatora w zakresie kabla, a nie orurowania. Czy monter w przypadku uszkodzenia takiej rury wymieniani naprawia rurę, czy tylko kabel, a rurę lata jak może? Rura ułożona przez klienta jest własnością klienta. Poza tym włókna które mają technicy też są określonej długości. Nie widziałem dłuższych niż 50m u zwykłej ekipy monterskiej. Kablowy mają długie, ale na bębnach i są piorońsko ciężkie i drogie. Widziałem akcje rozkopywania ogrodu, bo HDPE było tak długie i tak zakręcone, że żadnym włóknem nie szło się przecisnąć, ani kabla miedzianego jako pilota wyciągnąć. Ja nie piszę teoretycznie. Widziałem, więc mam podstawę sądzić co można zrobić, aby było wygodniej

 Poza tym jeśli mamy do ogrodu rurę HDPE  czy autor 40 km to przy FTTH można tam ułożyć co nam pasuje. Choćby podświetlenie choinek 😀 i nie będzie to z niczym kolidowało. Do tego właśnie służy puszka hermetyczna na słupku bądź w ziemi z rewizją. Ja u siebie w domu tak mam zrobione oświetlenie, automatykę bramy, domofon i..co mi tam jeszcze będzie potrzebnej. Można? Można..


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

W umowie masz określone co buduje Operator. To są jego urządzenia i za nie odpowiada. Dlatego takie budowanie sobie samemu może rodzić pewne problemy w przyszłości. Rura się uszkodzi to Ci operator powie: Panie sam Pan żeś coś tam majstrował i źle zakopał to teraz nie nasz problem. Napraw Pan rurę to my wtedy zabierzemy się za kabel. Co do włókien to są różne długości i wymiary. Z tym nie ma problemu żadnego. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@marder Odnoszę się do tego konkretnego przypadku, gdzie świadomy inwestor budując dom chce uniknąć problemów wynikających w doprowadzeniem przyłącza wtedy, kiedy inwestycja będzie już zakończona, a teren zagospodarowany. Jakby oglądał się na projekty i wykonanie tejże pracy przez operatora, to musiałby się liczyć z dewastacją terenu podczas wykonywania przekopów od skrzynki do domu. jak to sobie wyobrazić, gdy kostka ułożona, taras wykonany i elewacja zamknięta?

Chwała Mu za to, że przewidział te prace. Oddanie do użytku domu zapewne jeszcze nie nastąpi szybko, a przyznaj sam, że gdyby teraz poprosił operatora choćby o ułożenie rury do domu bez instalacji usługi (tak na zaś) czy ktokolwiek kiwnąłby palcem? Nie i o tym wszyscy wiemy. Zachowując rozsądne podejście postodawca pyta jak to wykonać najlepiej, a my ułatwiamy to zadanie, a nie piętrzymy trudności. I tak zrobi jak będzie uważał, ale gdyby mi podpowiadali ludzie, którzy od lat w tym siedzą i mają jakieś (nawet niewielkie), ale doświadczenie w praktyce, to bym chociaż to rozważył.

Co do włókien...tego typu instalacje wykonuje się włóknem (oczywiście odpowiedniego przeznaczenia) ciętym z metra. Nie mamy żadnej informacji jak będzie wyglądała przyszła inwestycja FTTH w terenie. Czy będzie to realizowane ziemią i czy przy wykorzystaniu tej szafy kablowej obok posesji. Jeśli rurę wprowadzimy do tej szafy (co nie do końca zgodne jest z procedurą, jeśli ta szafa jest szafka kablową, a nie puszką kabli rozdzielczych), to nawiązanie później do tej rury przy FTTH może być utrudnione. Dlatego zawsze polecam wykonanie skrzynki w ogrodzeniu, która będzie spinaczem dla sieci miedzianej i ewentualnie później FTTH. To tylko moje sugestie (jak wszystkie tu porady) i nikt nie musi się stosować. Wiem jednak, że przygotowany inwestor to połowa sukcesu


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

Ja piszę o sytuacji kiedy ktoś buduje sobie przyłącze do domu w porozumieniu z Operatorem, który już puka do jego działki. Budowanie na zapas w nadziei że "kiedyś" ktoś do nas zawita zawsze ma jeden problem. Nie wiemy gdzie i jak Operator poprowadzi swoją kanalizację czy słupy. Może to w przyszłości oznaczać że i tak trzeba będzie jeszcze coś dokopać albo co gorsza iść przez działkę która naszą już nie jest.  


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 14
  • 0

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

Zmierzyłem długość drogi, którą miałby iść arot, od skrzynki na tyły domu do salonu i jest to lekko ponad 60m, czy to będzie problem?
I wolałbym też uniknąć dostawiania dodatkowych puszek/skrzynek i bezpośrednio puścić rurę do domu jeżeli to możliwe.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@adam12315 uważam, że jak arot nie będzie miał mocnych zajęć, tylko łagodne łuki oraz puścisz ze dwa piloty z żyłki, linki, tak, aby długo wytrzymały, to nie powinno być problemu w przyszłości z przeciągnięciem światłowodu lub innego przewodu.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@marder Oczywiście można gdybać, ale mamy tu konkretną sytuację. To z możliwościami przyszłego doprowadzenia infrastruktury ująłem w mojej ostatniej odpowiedzi. Nie przewidzimy, ale możemy wyjść na przeciw i robiąc skrzynkę w ogrodzeniu ułatwić operatorowi decyzję przy planowaniu dokąd ma dociągnąć swoje orurowanie. Zakładam, iż nasz inwestor sprawdził, że w okolicy nie ma podbudowy słupowej, więc i inwestycja FTTH nie będzie realizowana w tej technologii. Zostaje więc na 90% ziemia i do tego właśnie można się teraz przygotować przy podejściu do skrzynki miedzianej. Tyle...

P.S. @adam12315 To Ty budujesz, więc Ty decydujesz. my uprzedzamy i podrzucamy luźne rozwiązania. @ketrasaArtur słusznie napisał. Piloty i łagodne łuki. Bez kątów 90 stopni. Szeroka rurka i powinno wystarczyć.Powodzenia


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej


@adam12315napisał(-a)

Zmierzyłem długość drogi, którą miałby iść arot, od skrzynki na tyły domu do salonu i jest to lekko ponad 60m, czy to będzie problem?
I wolałbym też uniknąć dostawiania dodatkowych puszek/skrzynek i bezpośrednio puścić rurę do domu jeżeli to możliwe.


Może być tylko żeby nie była karbowana w środku tylko gładka. 60 metrów to pikuś tylko wkop ją w miarę prosto bez jakiś zawijasów i dużych nachyleń.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej


@agat13napisał(-a)

Zakładam, iż nasz inwestor sprawdził, że w okolicy nie ma podbudowy słupowej, więc i inwestycja FTTH nie będzie realizowana w tej technologii. Zostaje więc na 90% ziemia i do tego właśnie można się teraz przygotować przy podejściu do skrzynki miedzianej. Tyle...

 


Projekty często robione są zza biurka a to jaka będzie sieć zależy od kasy i opłacalności. Umiejscowienie głowic rozdzielczych na miedzi może ale nie musi sugerować że podobnie będzie z FTTH. Dlatego trzeba mieć tą świadomość i najlepiej wszystko to budować w porozumieniu z Operatorem.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@marder Oczywiście masz rację-kasa rządzi nie rozsądek, ale nie spotkałem się z przypadkiem postawienia słupów tylko pod FTTH tam, gdzie infrastruktura miedziana biegnie pod ziemią...

Realnie? Wydobądź dziś info od któregokolwiek operatora jak będzie wyglądała inwestycja za 2 lata...Oni nie mają pojęcia co będzie za 2 miesiące (lub nie chcą/nie mogą o tym informować)