Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 14
  • 0

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

Dzień dobry,
jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Przed działką mam skrzynkę teleinformatyczną jeszcze TP S.A 🙂 Chciałbym przygotować działkę pod podłączenie internetu i innych usług po kablu a w przyszłości po światłowodzie. Dlatego prowadzę od skrzynki do domu, pod kostką brukową oraz trawnikami rurę karbowaną 40.
I tu pojawia się moje pytanie: Czy mogę poprowadzić samodzielnie w tej rurze kabel oraz światłowód z gniazdka telefonicznego i światłowodowego wewnątrz domu do skrzynki przy granicy działki a technicy Orange w przyszłości podłączą się do wyprowadzonych kabli? Jeżeli tak, to jaki światłowód do gniazda światłowodowego i jaki kabel do gniazda telefonicznego/RJ45 powinienem wyprowadzić?
Zależy mi na tym, gdyż na tym etapie mogę wprowadzić kable do wnętrza domu pod ziemią bez pozostawiania widocznych nawierceń w elewacji.

Z góry dziękuję za pomoc!

35 ODPOW. 35

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

PWyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@adam12315 moim zdaniem najlepiej bedzie jak zostawisz wkopanego peszla i przeciagniesz w nim jakis gietki drut tak abys w przyszlosci mogl do tego druta przymocowac kabel/swiatlowod i przeciagnac do domu. O ile kabel telekomunikacyjny mozesz sobie przeciagnac sam np. taki https://www.speckable.pl/pl/product/19097,kabel-telekomunikacyjny-xztkmxpw-2x2x0-5-zelowany-do-ziemi... to ze swiatlowodem nie bylbym taki szybki. Bo nie wiadomo jakiego beda uzwyali technicy i cy bedzie sie dalo je ze soba polaczyc. 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 14
  • 0

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej


@byczyn_86napisał(-a)

@adam12315 moim zdaniem najlepiej bedzie jak zostawisz wkopanego peszla i przeciagniesz w nim jakis gietki drut tak abys w przyszlosci mogl do tego druta przymocowac kabel/swiatlowod i przeciagnac do domu. O ile kabel telekomunikacyjny mozesz sobie przeciagnac sam np. taki https://www.speckable.pl/pl/product/19097,kabel-telekomunikacyjny-xztkmxpw-2x2x0-5-zelowany-do-ziemi... to ze swiatlowodem nie bylbym taki szybki. Bo nie wiadomo jakiego beda uzwyali technicy i cy bedzie sie dalo je ze soba polaczyc. 


Mam pilot(sznurek) w peszli, więc ok, kabel mogę przęciągać.
Ale chodzi o to, że podnosimy teren wokół domu. Peszel kończy się przy ścianie domu i teraz, mógłbym kable wprowadzić nisko do budynku i przykryć kostką/ziemią. Więc finalnie kabel wchodziłby do domu bepśrednio z ziemi/peszli.
Jeżeli zrobi się to później, to będę musiał nawiercać się wyżej w elewacje i kable będą wychodziły z peszli na powierzchnie, wyżej i dopiero do domu. Czyli będą wystawały i nawiert w elewacje nie będzie zasłonięty podniesionym terenem.

Co do kabla, wspomniany przez Ciebie posiada dwie pary. Czy to wystarczy na internet + TV? wtedy podłączam go do gniazda telefonicznego(RJ11)?
Są jakieś zalety przemawiające z puszczeniem np. skrętki 5e?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52632
  • 708

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@adam12315 wprowadź więc peszel bezpośrednio do domu. Światłowód poprowadzą technicy, więc na tym etapie trudno podpowiedzieć, jaki światłowód zastosować i jaki będą używali technicy do ewentualnego podłączenia.

W przypadku prowadzenia peszla proponuję tak poprowadzić, aby łuki były możliwie łagodne. Dodatkowo jako pilot nie zostawiał bym samego sznurka. Proponuję żyłkę, linkę do kosiarki, nawet podwójnie poprowadzić. Coś co długo wytrzyma. Sznurek może nie wytrzymać długiego czasu w ziemi.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@adam12315 tak do internetu sie nada, telewizja jest IPTV wiec tez idzie przez internet wiec jest OK. Tak jak radzi @ketrasaArtur daj cos mocniejszego niz sznurek. Najlepiej drut. I zeby ta rurka nie miala ostrych zakretow bo potem moga byc klopoty z przeciaganiem😉


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej


@adam12315napisał(-a)

Dzień dobry,
jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Przed działką mam skrzynkę teleinformatyczną jeszcze TP S.A 🙂 Chciałbym przygotować działkę pod podłączenie internetu i innych usług po kablu a w przyszłości po światłowodzie. Dlatego prowadzę od skrzynki do domu, pod kostką brukową oraz trawnikami rurę karbowaną 40.
I tu pojawia się moje pytanie: Czy mogę poprowadzić samodzielnie w tej rurze kabel oraz światłowód z gniazdka telefonicznego i światłowodowego wewnątrz domu do skrzynki przy granicy działki a technicy Orange w przyszłości podłączą się do wyprowadzonych kabli? Jeżeli tak, to jaki światłowód do gniazda światłowodowego i jaki kabel do gniazda telefonicznego/RJ45 powinienem wyprowadzić?
Zależy mi na tym, gdyż na tym etapie mogę wprowadzić kable do wnętrza domu pod ziemią bez pozostawiania widocznych nawierceń w elewacji.

Z góry dziękuję za pomoc!


Nie wprowadzaj żadnych kabli. Kable wprowadza Operator i będą one jego własnością (dostaniesz Umowę do podpisania w tym zakresie). Rurę możesz wprowadzić do samego budynku a nie przy elewacji w ziemi. W rurze pozostaw pilota. Tak jak pisali koledzy albo porządny sznurek albo żyłkę.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 614

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@adam12315 To dobrze, że myślisz o takich rzeczach w trakcie budowy. Unikniesz później niepotrzebnego kopania i dziur w ścianie. Trzeba jednak zacząc od początku: Jaka to skrzynka TP? Słupek kablowy (taki około metra plastikowy czy murowany)?Czy cała siec w rejonie budowana jest na podstawie takich słupków, czy może równolegle za pomocą słupów i instalacji podwieszanych? Jak daleko jest od granicy działki? jak daleko od niego i czy w linii prostej znajduje się budynek i miejsce w którym chcesz wprowadzić kabel do budynku? Co to za miejsce wejścia do obiektu (garaż, pokój, wiatrołap)? Jak wygląda siec wewnętrzna w budynku (czy planujesz szafę RACK i instalację sieci LAN) ? Pytań jest jeszcze wiele, ale wszystkie służą temu, abyś dobrze wykonał podbudowę. musisz zrozumieć, że nasze porady są oparte na Twoich opisach, czyli na prawie niczym. Tak naprawdę aby doradzać ktoś musiałby być na miejscu, a to niemożliwe. Dlatego im więcej danych, tym porady precyzyjniejsze i lepsze.

Muszę troszkę skorygować wypowiedzi kolegów, które z założenia są ok, ale...diabeł tkwi w szczegółach.

Zacznijmy od rury Nie używałbym rurki peszla, gdyż nie nadaje się do ułożenia bezpośrednio w ziemi. Jest za miekka i po jakimś okresie leżenia w glebie kruszy się (wilgoć, mróz) i bardzo łatwo ja uszkodzić. Oczywiście może istnieć peszla doziemna, ale po co kombinować szukając jej. Do tego służy rurka Arot. Jest sztywniejsza i bezpieczniejsza. Jeśli ułożysz taka z odpowiednim przekrojem (myślę o 25 lub 40mm-im szersza, tym lepsza) przy instalacji FTTH i wciągnięciu kabla dodatkowego nie będzie problemu.

Trzeba się zastanowić czy układając taka rurkę zrobić to w linii prostej do budynku, co ułatwi wciąganie kabli do zakopanej rury, czy niestety będą jakieś zagięcia na trasie co musi być wykonane rozsądnie (jak największy promień załamania rurki), aby podczas instalacji można było wciągnąć kabel bez problemów. Sporo zależy również od  dystansu. Musisz pamiętać, że monterzy maja specjalne włókna do przeciągania kabli, ale są to sprzęty długości 20 lub 50mb i dłuższe odcinki niż 40m nie wchodzą w grę, szczególnie, że na wejściu do domu czy słupka kablowego rurka musi skręcać. Im głębiej zakopiesz taki przelot, tym lepiej. Normalnie to głębokość 40-60cm (ze wskazaniem na 60). O pilocie warto pamiętać podczas gdy nie będziesz wciągał kabla miedzianego sam. Jeśli sam, to bym użył skrętki FTP ( lub ostatecznie UTP) koniecznie żelowana.Jeśli w środku będzie już kabel miedziany, a rurka będzie dość ciasna, to dodatkowy pilot może się okręcić wokół istniejącego kabla miedzianego i i tak go nie wykorzystasz. Zawsze można użyć tego istniejącego jako pilota i wciągnąć go ze światłowodem ponownie. W jednym masz słuszność. Przy podnoszeniu terenu warto wprowadzić rurke do środka (zastanów się gdzie, bo od tego zależy późniejsza instalacja i połączenie z siecią wewnętrzną domu) Warto zakończyć do skrzynka rewizyjna, aby było estetycznie i wygodnie. co do drugiej strony...zostaw zapas, aby sięgnął do słupka i koniecznie zabezpiecz koniec, aby nie wpadała tam woda i ziemia. To tyle na razie. Jakbyś był zainteresowany naszym stanowiskiem co do sieci wewnętrznej w domu, czy dodatkowymi informacjami, odezwij się i najlepiej podeślij więcej informacji wizualnych na temat obiektu


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 14
  • 0

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@agat13  Dziękuje bardzo za odpowiedź. Tak więc:

1. Około metrowa skrzynka TP SA, nie wiem czy plastikowa lub metalowa w szarym kolorze postawiona na podmurówce. Nie jestem pewien jak sieć jest prowadzona w okolicy. Wg. Orange sąsiadni dom ma możliwość doprowadzenia internetu 80Mb/s.

 

2. Od frontu domu do granicy działki jest około 35m. Chyba dystans od skrzynki do miejsca gdzie chce kable to ~60m.

Niestety główna elektryka już została rozprowadzona, są puszki w ścianach i nie będzie specjalnej szafy sieciowej. Zamierzałem po prostu doprowadzić kabel telefoniczny(a w przyszłości światłowód) do gniazda w ścianie w salonie z tyłu domu gdzie będzie modem/router. Dodatkowo puszczam sobie skrętke RJ 45 z tego miejsca do góry na piętro jakbym chciał postawić drugi router na piętrze.

 

3. Oczywiście wykorzystam rurę karbowaną arot fi 40 niebieską. jeżeli potrzebuje więcej niż 50m, to moge takie rury połączyć?
Pisząc peszel ją miałem na myśli;)

4. Arot będzie puszczony pod kostką i trawnikami. około 40cm pod ziemią.

 

EDIT: dzięki @ketrasaArtur ale ten teren przed płotem jest na mojej działce. Po prostu cofnęliśmy się troche z płotem. AROTa prowadzę w swojej działce.


Załączam zdjęcie rysunku jak to w przybliżeniu wygląda.

 


plan.png


plan.png

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52632
  • 708

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej

@adam12315 nie prowadził bym arota przed płotem, jak już to za płotem, na terenie swojej działki i tylko kawałek do skrzynki. Teren przed płotem nie jest Twoją własnością, więc jak geodezyjnie nie naniesiesz takiego prowadzenia arota, to w przyszłości podczas prac ziemnych może zostać uszkodzony, bo nikt nie będzie miał na mapach.

 

edit:

@adam12315 w takim razie już jasne, dobrze tylko, aby w przyszłości nikt nie kopał pod Twoim płotem, bo to różnie bywa.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Wyprowadzenie kabli z domu do skrzynki teleinformatycznej


@adam12315napisał(-a)

@agat13  Dziękuje bardzo za odpowiedź. Tak więc:

1. Około metrowa skrzynka TP SA, nie wiem czy plastikowa lub metalowa w szarym kolorze postawiona na podmurówce. Nie jestem pewien jak sieć jest prowadzona w okolicy. Wg. Orange sąsiadni dom ma możliwość doprowadzenia internetu 80Mb/s.

 

2. Od frontu domu do granicy działki jest około 35m. Chyba dystans od skrzynki do miejsca gdzie chce kable to ~60m.

Niestety główna elektryka już została rozprowadzona, są puszki w ścianach i nie będzie specjalnej szafy sieciowej. Zamierzałem po prostu doprowadzić kabel telefoniczny(a w przyszłości światłowód) do gniazda w ścianie w salonie z tyłu domu gdzie będzie modem/router. Dodatkowo puszczam sobie skrętke RJ 45 z tego miejsca do góry na piętro jakbym chciał postawić drugi router na piętrze.

 

3. Oczywiście wykorzystam rurę karbowaną arot fi 40 niebieską. jeżeli potrzebuje więcej niż 50m, to moge takie rury połączyć?
Pisząc peszel ją miałem na myśli;)



Najlepiej żeby rura była w całości. Wystarczy że źle wykonasz połączenie, coś się przesunie, ziemia najdzie i będzie trzeba kopać. Pamiętaj że każde łączenie rur czy kabli to każdy kolejny słaby element w ogniwie 🙂