Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat

Dzień dobry,

chciałbym się doradzić ekspertów co w mojej sytuacji można zrobić (ew. w jaki sposób kontaktować się z Orange, żeby jakkolwiek zareagowali). Problem z którym się borykam trwa już bardzo długo, od około 2015 roku. W latach 2015-2022 posiadałem internet od Netii na liniach Orange. Przy zgłaszaniu usterki przyjeżdżał technik z Orange, bo Netia na moim obszarze nie posiadała nawet techników Orange. Było 5 wymian routera, bo to zawsze jest wina routera, było zrzucanie na moje gniazdka, przyłącze. Netiaspot j.w. wymieniony około 5 razy, był ADSL, był VDSL wraz ze zmianą umowy. Poprawione całe przyłącze prywatnie przez byłego technika Orange (był inny technik i potwierdził, że u mnie w domu wszystko jest ok). Sprawdzone gniazdka. Po informacji, że będzie wszystko dobrze - dalej ten sam problem. Po ostatniej wizycie technika pod koniec 2022 roku usłyszałem od niego, żebym przeszedł sobie do Orange, to oni przyjadą i sprawdzą linie, bo nie mogą tego zrobić, bo nikt inny z Orange nie reklamuje usługi, a Netia nie jest właścicielem linii. Po przejściu do Orange, problem dalej występuję. Po 2 próbach kontaktu z Orange i zaznaczeniu, że to nie wina routera, Pan z chatu zresetował router do ustawień fabrycznych i napisał, żebym sobie wymienił router w salonie 30km dalej, bo on błędów nie widzi, to będzie wina routera. Routera nie wymieniałem, zwyczajnie się poddałem.

Problem o którym piszę występuję głównie w grach. Sekundowe? Czasem dłuższe, czasem nawet krótsze zerwanie łącza. Na routerze przy "liczba sekund z błędami (ES) w trakcie pobierania (od momentu ostatniej synchronizacji)" licznik zwiększa się o 1-2s. W momencie pingowania przez cmd jakiejkolwiek strony nie pojawia się praktycznie żadna przerwa. W pingowaniu routera również nic się nie pojawia, jest stałe =<1ms. Problem występuję bardzo losowo, czasem są to mocniejsze i częstsze zerwania (kilka razy na godzinę), a czasami od południa do wieczora są max 2-3 zerwania. Na załączonym screenie jest sesja 2 dni 5h i wyjątkowo tylko 90s, dzisiaj tylko 2 zerwania. Załączam screen z gry Tibia i ze strony https://ping.canbeuseful.com (w momencie zerwania połączenia w grze, pojawia się również czarny pasek na stronie, na ping tam nie patrze, strona nie jest dokładna odnośnie pingu).


Neostrada do 80 Mb/s. Sprawdzałem na Wi-Fi, kablu Ethernet 15 metrów i aktualnie na krótkim kablu ok. 1m. Problem jak był tak jest. Również przez te lata problem występował na 3 różnych laptopach. Przeprowadziłem testy, zerwanie następuję na 2 urządzeniach jednocześnie, więc wykluczam, że problem jest z moim urządzeniem.

Podsumowując:
- sprawdzone w kilku grach (Tibia, Wow, CS, Valorant, OW2) - wykluczam zatem, że to wina serwerów jednej gry (ludzie z którymi gram nie mają podobnego problemu).
- sprawdzone na kilku urządzeniach, w tym na 2 jednocześnie - wykluczam zatem winę mojego laptopa.
- sprawdzone na różnych kablach ethernet jak i wifi
- sprawdzone ADSL oraz VDSL od Netii i VDSL od Orange.
- wymienione przyłącze i sprawdzone gniazdka - wykluczam więc również moją sieć.
- problem ten sam na minimum 5 różnych routerach (w tym 1 od Orange) - może jednak router?

I tutaj ponawiam pytanie. Czy cokolwiek da się z tym zrobić w normalny sposób? Czy warto jest wymienić router dla świętego spokoju, żeby reklamować linie? Czy nawet jak wykryją tak drobną usterkę to jest szansa na jej naprawę?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady odnośnie tej sprawy.

 

 

TWjvxA2u4Q.pngopera_rEyr5x2S7i.pngApplicationFrameHost_ye5uZ9Y2XQ.png

9 ODPOW. 9

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13775
  • 56642
  • 672

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat

@Ewidentny Żeby doprecyzować: są to zerwania sesji, według pomiarów, a nie zerwania synchronizacji (według menu i czasu od ostatniej synchronizacji modemu)?

Co jaki czas są te zerwania? Jeśli masz VDSL, to DSLAM co 22 godziny robi taki restart i to jest normalne.

Zerknij jak to wygląda u Ciebie


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat

@agat13 Synchronizacji nie zrywa. IP również zostaje bez zmian. Samo "zerwanie" trwa max 1-2s. 

Zerwania występują bardzo różnie, od 0 do kilkunastu razy na godzinę. Nie mogę doszukać się zależności. Są dni, gdzie zerwań od 15:00 do 23:00 jest np kilkadziesiąt, a np wczoraj były tylko 2. Pojedynczy reset co 22h nie robiłby mi takiego zamieszania 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13775
  • 56642
  • 672

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat

@Ewidentny Skoro modem był wymieniany ja bym się domagał zmiany wyposażenia na centrali. Te 90 błędów na 2 dni to nie jest jakiś dramat, żeby od razu posądzać linię. Tylko ciekawe...w momencie przejścia do Orange teoretycznie port powinien być wymieniony. Jeśli nie był, to właśnie on może stwarzać takie problemy. To nie jest łatwe uszkodzenie do wyeliminowania, bo szuka się po omacku, sprawdzając po wymianie tylko efekty, których nie widać. Sam ustaliłeś, że to usługa, bo wymieniając modem i urządzenia testowe mało prawdopodobne, aby to tu powstawał bubel. 

Zacznij od zgłoszenia wymiany portu

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2664
  • 9712
  • 49

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat

@Ewidentny jeśli linia została sprawdzona, problem występuje na różnych modemach i komputerach to faktycznie pozostaje port na centrali. Sprawdź jeszcze czy nie masz jakiś urządzeń elektrycznych w pobliżu modemu lub linii energetycznej biegnącej wzdłuż instalacji teletechnicznej.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat

Dzień dobry,

po kilkunastu telefonach na infolinie i zgłaszaniu usterki:
Pierwszego dnia technik poprawił okablowanie na centrali (wiszące kable).
Drugiego dnia technik zresetował porty.
Po godzinie 12 pojawił się znowu problem (rozłączenie). Zadzwoniłem na infolinie w celu bezpośredniego kontaktu z technikiem, po niecałej godzinie odezwał się do mnie technik. Po opisaniu problemu technik wyjaśnił, że problem bardzo ciężki, szczególnie, że on nie widzi niestety zerwań. Stwierdził również, że mieszkam relatywnie daleko od centrali (800m) więc może tutaj szukać problemu, ale widzi, że zapina ładnie i nie zrywa. Zaproponował zmniejszenie transferu (z 32-35 do 30, upload z 6 do 5) w celu stabilizacji łącza. Oczywiście się zgodziłem, na prędkości aż tak bardzo mi nie zależy. Prędkość nieznacznie się zmniejszyła, ale dalej tracę połączenie na 2 różnych urządzeniach, podpiętych 2 różnymi kablami podczas grania w 2 różne gry. Ilość błędów z 2-3/h spadło do średni 1/h, ale dalej występują zerwania w grach, bez poprawy. Przez cały weekend testowałem.


358734710_297899732689534_2603550958930556152_n.png
@agat13 jeszcze jakieś pomysły? bo osobiście po raz n-ty straciłem nadzieję na stabilne łącze do gier, a o światłowodzie w mojej mieścinie cisza.

@marder nie wiem jakim sposobem sprawdza się linię (czy tylko ilość błędów i parametry + obserwacja czy fizycznie tj wchodzenie na słupy i pomiary ze skrzyneczek), ale nie wiem czy moja linia prowadzona od centrali do domu została w jakikolwiek sposób sprawdzona.


Generalnie dodam, że w upalne dni problem występuje jakby częściej, może już sobie to wmawiam, ale tak zaobserwowałem.

 

________________
* Wstawiłem grafikę dodaną jako załącznik – moderator Michał


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13775
  • 56642
  • 672

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat

@Ewidentny  tak, nawet dwa: wymiana portu i pomiary linii miernikiem AXS. Tylko te dwie rzeczy ( oczywiście nie ma raz wykonane) mogą odnieść skutek.

Zaproponuje, abyś opisał/ fotnąl sieć w domu. Może warto zerknąć na złączki, typ kabla, rozszycie i odczepy, czyli dodatkowe gniazdami przy przejściu z ADSL to częste niedopatrzenie techników, że nie zweryfikują sieci domowej. Co pójdzie po ADSL, nie musi po VDSL 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5841
  • 23786
  • 201

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat


@Ewidentnynapisał(-a)

...

był inny technik i potwierdził, że u mnie w domu wszystko jest ok. Sprawdzone gniazdka.

...


Ale nie wierzysz mu na słowo? Czy wierzysz? Gniazdka? Czemu w liczbie mnogiej? Masz telefon analogowy?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat

@j131  Pisząc "gniazdka" miałem na myśli bardziej całe okablowanie i gniazdko, mój błąd, powinienem napisać precyzyjniej.

Wydaje mi się, że nie mam powodu żeby nie wierzyć. Był technik nr 1, który przerabiał całe przyłączę (bo któryś technik z kolei powiedział, że jest źle wykonane i trzeba poprawić), technik nr 2 był miesiąc później i powiedział, że wszystko jest ok, dokładnie wszystko oglądał. Mam 1 gniazdko z którego idzie kabelek bezpośrednio do routera, nie mam telefonu (miałem, ale zrezygnowaliśmy przy przerabianiu przyłącza). Oczywiście, nikt nie jest nieomylny i faktycznie, może technik nr 1 odwalił fuszere, a nr 2 przyklepał i powiedział, że jest ok. Jutro wrzucę zdjęcia wszystkiego od słupa do routera z jak najdokładniejszym opisem potrafię.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2664
  • 9712
  • 49

Sekundowe zerwanie łącza VDSL widoczne w grach od kilku lat

@Ewidentny tego typu uszkodzenia są trudne do zlokalizowania. Paradoksalnie lepiej jak całkiem wszystko przestaje działać bo wtedy szybko można to znaleźć i naprawić. Monter musi przełączyć Cię na inny port a nie sprawdzać czy działa bo on będzie działał... do kolejnego przytkania. Mówisz o temperaturze to może oznaczać że przegrzewa się urządzenie na centrali lub twój modem. Zobacz czy nie stoi na słońcu i czy nie jest czymś przysłonięty.