Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

Planuje remont domu i tu moje pytanie- jeśli przeciągnę sobie sam włókno i zostawię zapas kabla czy wówczas OPL podczas instalki dospawa się do mnie czy muszą od nowa robić dziury?  Gniazdko i keplery również wyspawam. Chciałbym uniknąć ponownego wiercenia a remontu dłużej przekładać nie mogę, bo wydarzy się katastrofa budowlana 😛 

Wolałbym aby się dospawali do mnie A ja podpisze oświadczenie że instalacja jest wykonana przeze mnie i sam będę ją naprawiał  🙂

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

@pablusZ tymi splitterami wedle bilansu mocy musisz uważać jak pisze @marder 

Sugerowałbym również kontakt z Operatorem, bo te 50m kabla może być za mało do najbliższego OPP. Warto zapytać gdzie planują je założyć.Spaw "byle gdzie" nie wchodzi w grę, bo dla bezpieczeństwa późniejszego działania nie wykonuje ich się w miejscach abstrakcyjnych "po trasie"

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

11 ODPOW. 11

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

@pablus ciezko znalezc odpowiedz na Twoje pytanie. Teoretycznie powinni sie dopiac do Twojej instalacji i sprawdzic czy wszystko jest OK i czy dziala. Tutaj sa zalecenia co do instalacji dla domow wielorodzinnych i jednorodzinnych https://www.orange.pl/ocp-http/PL/Binary2/2006227/4108754755.pdf

Z drugiej strony tutaj https://biuroprasowe.orange.pl/blog/jak-przygotowac-dom-jednorodzinny-na-swiatlowod/ pisze tylko o prowadzeniu rurki/peszli do przeciagniecia wlokna

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

Nie. Orange nową sieć chcę mieć własną lub uregulowanym statusie prawnym.
Anonim

Nie dotyczy

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

@pablus  możesz przygotować pod instalację dom, ale Operator nie podłączy się pod twoje światłowody, bo odpowiada za przyłącze, bądź poważny! 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

@pablus ja uważam, że ostatnia mile możesz zrobić sam.Kabel jednomodowy o konkretnych parametrach zostawiony z zapasem w kierunku OPP jest do wykonania. I tak możemy sobie rozmawiać i dywagować do woli, ale jak było tutaj w jednym wątku, z monterami można wiele ustalić. Niby było brak możliwości technicznych a gość już ma FTTH w domu....cud jakiś?? Nie, konstruktywną rozmowa. Ja bym nie czekał i instalację sam zrobił. U mnie tak było...sam wykonałem do pierwszego słupa, zostawiłem zapas do najbliższego OPP i dziś mam net jako jedyny na ulicy


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

W praktyce operator doprowadza kabel do domu i kończy go gniazdkiem. Wszelkie dalsze rozprowadzenie sieci od gniazdka po domu powinno być wykonane w ramach asysty technicznej za opłatą. Jeśli robi to sam abonent to wszelkie późniejsze awarie i problemy bierze na siebie. 

O jakimś kładzeniu całego przyłącza (od słupów, kanalizacji) nie ma mowy bo klient nie wie jakie parametry powinien mieć kabel, oraz nie posiada wiedzy ani sprzętu żeby w prawidłowy sposób zrobić takie przyłącze. To że ktoś przy tym pracował i ma kolegów monterów to przypadek odosobniony. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

@marder mi bardziej chodzi o to, że ja sobie zrobię gniazdo i spawy w domu a w kierunku domu jak już będą mnie podpinać zrobi wszystko firma podwykonawcza dla OPL. Wystarczy wtedy dospawać się do mojego włókna i tyle 😉 5 minut roboty 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

@marderOczywiście, masz rację. Dla zwykłego odbiorvcy to jest czarna magia...nie praktykują i tyle. Tyle, że @pablus  to nie jest zwykły odbiorca. Się orientuje i dlatego mogłem sobie pozwolić na taki post. Mój pomysł nie tyczy się również wszystkich sytuacji. Dokumentacja techniczna, mapy, ZUD...to nie tak,że samemu można wszystko. Jeśli jednak to są tereny prywatne to można wiele. U mnie droga jest własnością mieszkańców i jak kopali gaz, to i ja sobie HDPE ułożyłem (przy okazji). Moją instalację zakończyłem przed pasem drogowym, a dalej to już od słupa pociągnął Operator podwieszką (wspólny wysiłek)Tak więc można nie naruszając przepisów coś zrobić w kierunku szybszego wykonania instalacji.

Trzeba się znać i wiedzieć jak...to podstawa


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

Możesz sobie kupić np. patchcord i ułożyć w domu. Później z jednej strony zakończysz to gniazdkiem, a z drugiej gdzie będzie wejście linii zewnętrznej dasz drugie gniazdko do którego wepną się monterzy. Ewentualnie zamiast gniazdka możesz zamontować skrzynkę MSN z tacką spawów i tam się monterzy wspawają z twoim kablem. Generalnie im więcej po drodze spawów tym gorzej. Im więcej złączy mechanicznych tym jeszcze gorzej 😀 

Patchcord 

 

@agat13 Zgadza się.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Przyłącz FTTH na własnym włóknie.

ja jednak wolę zrobić jak pisałem tj wyspawać sobie gniazdo + splitter (opcjonalnie) wraz z keplerami, wsunąć do przewiertu, zapas kabla (ok 50m) zostawić zawinięty i jak będą mnie podpinać wtedy wystarczy spaw w OPP + spaw z moim kablem (normalnie też się robi 2 spawy). Spawarę i reflektometr posiadam więc nie jest to żaden problem 😉 patchord "kliencki" nie będzie mi potrzebny taki  długi 🙂 chociaż są nawet 100m ale mi wystarczy 2,5m no max 3 🙂