Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 83
  • 183
  • 1

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL


@pablusnapisał(-a)

Orange nie opłaca się inwestować tam we włókna bo najczęściej są to obszary domów jednorodzinnych lub lokalizacje, gdzie montaż włókien bywa utrudniony. Jakby się zachciało to by się dało...

ja bym się nie patyczkował tylko walił te testy i bił do UKE 🙂 


U mnie paradoks jest taki że mam światłowód pod płotem w studzience jest węzeł dostępowy, ale że jest z programu popc (program operacyjny polska cyfrowa, finansowany z unijnych pieniędzy) i nie znalazłem się w planach punktów adresowych do podłączenia, mimo składania deklaracji, to skorzystać z tego nie mogę. Rozwiązanie jest, i to dosłownie 10 metrów od domu, po tej samej stronie drogi, przylegające do posesji. W tej samej studzience jest też oczywiście ten nieszczęsny kabel adsl.

 

Najgorsza jest ta niemoc, przy tak dużej firmie jak Orange, nie sposób skontaktować się z kimś decyzyjnym w tej sprawie. Albo nie odpiszą na pismo, albo trafiasz na konsultantów którzy odpowiadają formułką "brak możliwości technicznych" bo sprawdzają twój adres w zwykłej bazie danych usług, którą ja sam mogę sobie sprawdzić wchodząc na stronę orange czy mam zasięg światłowodu.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL

no widzisz...

uważam, że dużym ograniczeniem w takich kwestiach jest czynnik ludzki. jeśli jest to 10 metrów to nie ma problemu by puścić włókno ziemią czy nawet latarnią. Powiem szczerze nie wiem kto układa te plany POPC, ale niektóre są naprawdę od czapy, bo tam, gdzie jest światłowód to się pchają a by rozbudować sieć to już takiego zapału nie ma. Tak jak piszesz - gdyby był taki dział w Orange to ja bym chętnie zaprosił człowieka na rozmowę do mnie wraz z kimś kto ogarnia kwestie przyłączenia i techniki i byśmy się dogadali 🙂 czasem problemem są kwestie prawne, ale wiem, że jak się chce to wszystko da się załatwić (w sensie dogadać się). Przecież tak jak do Ciebie @Internet_popc  jest 10 metrów to koszt takiej instalacji zwróci się bardzo szybko (no chyba, że mieszkasz na skale, mokradle lub u Ciebie jest jakaś inna anomalia...). Niestety prawda wg mnie wygląda tak, że ktoś wziął kasę za projekt POPC i nie myśli tego rozszerzać, bo szkoda czasu i zachodu...


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 83
  • 183
  • 1

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL


@pablusnapisał(-a)

no widzisz...

uważam, że dużym ograniczeniem w takich kwestiach jest czynnik ludzki. jeśli jest to 10 metrów to nie ma problemu by puścić włókno ziemią czy nawet latarnią. Powiem szczerze nie wiem kto układa te plany POPC, ale niektóre są naprawdę od czapy, bo tam, gdzie jest światłowód to się pchają a by rozbudować sieć to już takiego zapału nie ma. Tak jak piszesz - gdyby był taki dział w Orange to ja bym chętnie zaprosił człowieka na rozmowę do mnie wraz z kimś kto ogarnia kwestie przyłączenia i techniki i byśmy się dogadali 🙂 czasem problemem są kwestie prawne, ale wiem, że jak się chce to wszystko da się załatwić (w sensie dogadać się). Przecież tak jak do Ciebie @Internet_popc  jest 10 metrów to koszt takiej instalacji zwróci się bardzo szybko (no chyba, że mieszkasz na skale, mokradle lub u Ciebie jest jakaś inna anomalia...). Niestety prawda wg mnie wygląda tak, że ktoś wziął kasę za projekt POPC i nie myśli tego rozszerzać, bo szkoda czasu i zachodu...


Tzn. te 10m to odległość od płotu (studzienki) do budynku na mojej działce. Każdy komu podłączają światłowód gdy ma doprowadzony pod posesję ma ten wymóg, że trzeba to wykopać albo powietrzem puścić do budynku. Pozwoleń żadnych nie trzeba bo to moja działka, na tym odcinku jest już wkopany kabel miedziany.

Tam gdzie w sąsiedniej miejscowości "usuwają białe plamy" w ramach tego programu to rozkopali całą wioskę, i ponad 100 adresów ma doprowadzony światłowód do granic posesji. Mają to pozaznaczane taśmą albo farbą na płotach gdzie to dochodzi. I to jest odgórnie już lata temu ustalone (nie wiem jak). Ale mogę się założyć że 90% tych adresów z usługi nie będzie chciało skorzystać, to są w większości prości rolnicy, ludzie którzy nie mają komputera, używają sporadycznie internetu przez smartfona. Na bank nie będą chcieli płacić za światłowód. Zresztą z kilkoma z którymi rozmawiałem to nie wiedzieli nawet co to jest światłowód, nigdy żadnych deklaracji nie składali że chcą. Tak działa ten program, likwidacja białych plam, ale to nie znaczy że tam musi być klient podłączony, oni tylko zapewniają możliwość, światłowód jest dostępny, a czy chcesz umowę to już zupełnie inna kwestia.

Już nie wspomnę że światłowód jest też puszczony do działek gdzie nikt nie mieszka, jakieś pustostany, dom spalony w latach 90 itd. Nie ma to znaczenia, pod granicę posesji światłowód doprowadzony jest. Co ciekawe nie dotyczy to wszystkich. Jest np. droga, i wzdłuż tej drogi np. do 80% adresów są przyłącza zrobione, a reszta nie. Jeden dom ma, następny też, kolejny nie, i potem 3 kolejne już tak. Nie ma w tym żadnej reguły, wszystko leży na trasie. I jak sprawdzisz mapki to faktycznie niektóre adresy brakują, w samym środku miejscowości obok nich przechodzi światłowód i są ominięte. Powodzenia życzę ludziom którzy się obudzą słysząc od sąsiada że ma światłowód a oni nie są w puli adresów do podłączenia, trafią na mur.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL

Niestety tak jak mówicie to się podłączało abonentów wiele lat temu jeszcze w TP S.A. Dziś na wszystko muszą być umowy, projekty, uzgodnienia. A to kosztuje. Wykonuje się plan inwestycyjny który musi się mieścić w jakimś założonym budżecie. Ustala się gdzie będą szafy dostępowe, ile ich będzie co będą zasilały,  jakie kable zastosować, jak będzie przebiegała cała sieć itd. Trzeba mieć na wszystko pozwolenia. Nawet kabla przez ulicę nie można ot tak sobie przewiesić nie mając zgody Urzędu Miasta czy zarządu dróg nie mówiąc już o kopaniu w ziemi. A dla jednego klienta nikt nie będzie uruchamiał całej ścieżki inwestycyjnej. Sprawa jest bardziej złożona niż się wydaje.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL

niestety, ale masz rację - POPC to jest zapychanie dziur, gdzie i tak będzie małe pokrycie. A że duża część projektów jest dofinansowana i Ci którzy to współorganizują często nie mają pojęcia nt potencjalnego zainteresowania... Widzisz...i tu jest paradoks, bo u mnie cała masa ludzi składała wnioski, petycje i ta batalia trwa 8 lat a ktoś komu nie zależy to ma... Gorzej, że jest wiele obszarów otoczonych zewsząd światłowodami gdzie nie można ich podpiąć...
to jest zbyt skomplikowany problem, niemniej nic nie zrobimy...jesteśmy zbyt mali aby cokolwiek w tym temacie ruszyć....

a co do pokrycia to to jest śmieszne, że np projekt obejmuje domy 1,2,3,7,8,9 a 4,5,6 już nie mimo że leżą w jednym ciągu nie ma przeszkód technicznych...nie rozumiem tego...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL

@marder to nawet nie chodzi o jednego klienta ale bardziej o to, że ktoś nie wpadł na to, że np na pustej działce za jakiś czas będzie dom i będzie taka czarna dziura. W mojej okolicy było 100 domów które były czarnymi dziurami, ale lokalny ISP w porę się skapnął by część podłączyć zanim ruszyło POPC i np tam inwestycja Orange nie ma sensu, bo już ktoś im ten kawałek tortu zwinął...

z tego co widziałem następne projekty całkowicie ominęły moje okolice (o ile bieżące terminowo się zakończą) i weź tu człowieku bądź mądry...

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL


@pablusnapisał(-a)

a co do pokrycia to to jest śmieszne, że np projekt obejmuje domy 1,2,3,7,8,9 a 4,5,6 już nie mimo że leżą w jednym ciągu nie ma przeszkód technicznych...nie rozumiem tego...


A może mieszkańcy tych domów nie byli zainteresowani światłowodem ? O ile wiem to Orange wysyła ludzi którzy chodzą po domach (domki jednorodzinne) i wypełniają ankiety żeby sprawdzić jakie jest potencjalnie zainteresowanie.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL

Tu nie chodzi o to, czy byli zainteresowani czy nie. Nawet jak nie są, to jak biegnie kabel obok, to nie powinno być problemu z podłączeniem. Zostawienie wyjścia/podlaczenia na etapie ciągnięcia kabla to nie problem.

 

Jest dużo osób na tym forum gdzie cała okolica była podłączona a oni jedyni nie, technicy nawet robili pozytywny wywiad a system nie przepuszczał podłączenia.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL

To są wszystko dodatkowe koszty. I muszą być na to papiery. Operator nie może bez zgody właściciela działki coś mu wieszać czy kopać. Jeśli nie chciał to jego problem. Dlatego mogła być taka sytuacja że dwa domki są podłączone a ten pośrodku nie. Jeśli jednak projektant myślał przyszłościowo to zapewne pozostawił możliwość podłączenia go kiedyś tam w przyszłości. Technicy robią wywiad na etapie podłączania usługi a my mówimy o etapie inwestycyjnym FTTH.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Przeciążenie centrali - neostrada ADSL

Ale końcówki nie zostawia się na posesji właściciela, tylko na słupie lub studzience. A na słupie przy okazji innych podłączeń da się dodatkowe zostawić. Po to są splittery.