Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

ROZWIĄZANE

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

Witam!

Piszę z pytaniem na temat łącza internetowego aka Neostrada. Kwestia wygląda tak, że kupiłem dom w którym były kable 6 żyłowe (nie całe, tylko skręcane - cienkie). Samo doprowadzenie do domu to kabel 4 żyłowy pełny. Z tego co widziałem w puszcze i czytałem jedna para to internet druga to zapas. I tu kwestia się komplikuje. Podczas generalnego remontu ciągle coś było nie tak, bo w domu kabel był przez chyba 2-3 puszki poprowadzony. W trakcie wiadomo ktoś coś kuje, ktoś wierci upadnie na gniazdko czy kabel i się zrywa. Kilka razy naprawiłem, ale stwierdziłem dość, bo i tak w końcu muszę się go pozbyć. Znajomy co siedzi w prądzie i trochę w internecie mówił kup skrętkę 8 żył i podłącz to. I teraz tak (obrazek) Do domu wchodzi ten kabel 4 żyłowy. Dwa kable zostawiłem i dwa podpiąłem z dwoma od 8 żyłowego. Pozostałe 6 zostaje puste. Użyłem do tego szybkozłączek typu UY2 (wcześniej podobnie spięto poprzednią instalację - tym się sugerowałem jeśli chodzi o złączki). Potem kabel po murze idzie aż do środka domu obok routera (bez gniazdek, połączeń itd.) Na samym końcu przeczytałem, że tylko jedna para wystarczy do internetu 100Mbps/s. Sam mam pakiet 80/8, lecz obecny internet który działa to jakieś 30/3. te same dwa kable które podpiąłem w puszcze wsadziłem do końcówki telefonicznej (na 4 żyły) ale jak wspomniałem tylko 2 żyły (te po bokach zostały puste). Internet działa, loguje się, ale działa zdecydowanie wolniej niż powinien. Moje wyniki z routera wysyłam tutaj:

prędkość synchronizacji DSL w górę 3424 Kb/s

prędkość synchronizacji DSL w dół 27670 Kb/s

margines szumu w dół 8.9 dB

Zastanawiam się, czy coś źle podłączyłem, czy coś ogólnie źle zrobiłem i co mogę zrobić, by poprawić jakość mojego internetu, by to znów wynosiło 80/8. Wiem, że jest to osiągalne, bo tak było ale nie wiem, czy spiąć jakoś kable by na końcu zamiast 2 żył były 4 jednak połączone 4 czyli jedna żyło rozchodziła się na dwie? Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

@Gratis Też mi się wydaje że to nie kwestia błędnego połączenia tylko ogólne kiepskiego stanu linii. Samo podłączenie powinno wyglądać tak: od puszki na budynku (puszka elektryczna PK-3), prowadzisz kabel do domu. Kabel jednoparowy, ostatecznie dwuparowy. W puszce podpinasz jedną parę, zazwyczaj biało-niebieską za pomocą złączek UY2. Robisz przewiert możliwie jak najbliżej puszki aby po elewacji domu kabel instalacyjny biegł w minimalnej ilości. Następnie prowadzisz go w domu przez pokój i kończysz gniazdkiem telefonicznym. Kabelki przykręcasz na dwa środkowe piny RJ-11. Później wpinasz w gniazdo i router kabelek telefoniczny i po sprawie. Wtedy masz 100% pewność że Twoja domowa instalacja jest bez zarzutu. Jeśli coś się dzieje to gdzieś na linii i jest to niezależne od Ciebie.

PS. Zapomnij o 8 żyłowych kablach. Szkoda było tylko kasy. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5469
  • 22027
  • 179

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer


@Gratisnapisał(-a)
...
Samo doprowadzenie do domu to kabel 4 żyłowy pełny.

Znaczy się chodzi Ci o to że masz do domu doprowadzony klasyczny, czterożyłowy kabelek telefoniczny.
Z tego co widziałem w puszcze i czytałem jedna para to internet druga to zapas.
Tak, używana jest tylko jedna para, do wszystkiego (internet, telefon). Druga nie jest używana ale nie jest wszystko jedno która - o tym decyduje ten kto połączył to wszystko na drugim końcu linii.

...
Znajomy co siedzi w prądzie i trochę w internecie mówił kup skrętkę 8 żył i podłącz to.
To generalnie jest lekka przesada, wystarczyłaby w zupełności zwykła skrętka telefoniczna, nawet dwóżyłowa, ale tak oczywiście też może być.

I teraz tak (obrazek) Do domu wchodzi ten kabel 4 żyłowy. Dwa kable zostawiłem i dwa podpiąłem z dwoma od 8 żyłowego. Pozostałe 6 zostaje puste. Użyłem do tego szybkozłączek typu UY2 (wcześniej podobnie spięto poprzednią instalację - tym się sugerowałem jeśli chodzi o złączki).
Super.

Potem kabel po murze idzie aż do środka domu obok routera (bez gniazdek, połączeń itd.)
Bardzo dobrze. Żadnych rozgałęzień. Ale zaraz, ta skrętka idzie po murze na zewnątrz domu?? Na pewno jest to typ kabla do przystosowany do warunków zewnętrznych? Chyba że źle zrozumiałem i skrętka idzie już wewnątrz domu, wtedy OK.

Na samym końcu przeczytałem, że tylko jedna para wystarczy do internetu 100Mbps/s.

To informacja dotycząca wykorzystania skrętki komputerowej do połączeń eternetowych, w tym wypadku wykorzystujesz ją jako kabel telefoniczny więc kompletnie bez znaczenia.

Sam mam pakiet 80/8, lecz obecny internet który działa to jakieś 30/3.
To dotyczy umowy którą masz: vDSL do 80/8 Mbps, na miedzianym kablu telefonicznym. W praktyce nigdy nie jest osiągalne to teoretyczne maksimum. Ile jest osiągalne zależy od dwóch głównych czynników: jakości linii i jej długości.

te same dwa kable które podpiąłem w puszcze wsadziłem do końcówki telefonicznej (na 4 żyły) ale jak wspomniałem tylko 2 żyły (te po bokach zostały puste). Internet działa, loguje się, ale działa zdecydowanie wolniej niż powinien. Moje wyniki z routera wysyłam tutaj:

prędkość synchronizacji DSL w górę 3424 Kb/s

prędkość synchronizacji DSL w dół 27670 Kb/s

margines szumu w dół 8.9 dB

Zastanawiam się, czy coś źle podłączyłem, czy coś ogólnie źle zrobiłem i co mogę zrobić, by poprawić jakość mojego internetu, by to znów wynosiło 80/8. Wiem, że jest to osiągalne, bo tak było ale nie wiem, czy spiąć jakoś kable by na końcu zamiast 2 żył były 4 jednak połączone 4 czyli jedna żyło rozchodziła się na dwie? Będę bardzo wdzięczny za pomoc!


Nie wydaje mi się żebyś popełnił jakieś kardynalne błędy (choć osobiście widzę potencjał na kiepskie zaciśnięcie wtyczki RJ11 na kablu RJ45; lepiej byłoby posiłkować się gniazdkiem telefonicznym i modem podłączyć do niego normalnym, krótkim kabelkiem telefonicznym), ale jeśli chciabyś mieć pewność że nic na "swojej" skrętce nie tracisz, to musiałbyś podpiąć modem z jej pominięciem i sprawdzić czy to coś da. Innej metody nie ma. Ogólny spadek synchronizacji może być spowodowany wieloma obiektywnymi czynnikami na które nie masz wpływu. Zawsze możesz to reklamować i, jeśli będziesz bardzo asertywny, to może uda Ci się wymusić kontrolę linii oraz, prawdopodobnie, zresetowanie parametrów. Jeśli jednak połączenie nie będzie utrzymywało wyższej synchronizacji to będzie niestabilne i prędkość znowu spadnie. Podobne do Twojego pytania są na tym forum zadawane regularnie (choć może nie aż tak konkretnie), zachęcam do poczytania tych wątków. Niektóre z nich aż roją się od pouczających historii innych klientów operatora.

 

PS. Tutaj masz przykłady takich wątków:

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Zrywanie-synchronizacji-Neostrada-20-mb-s/td-p/284107

 

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Internet-cyklicznie-spowalnia/m-p/282668#M32225

 

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Przerwy-w-dost%C4%99pie-do-internetu-utrata-synchronizacji...

 

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/20mb-zamiast-80mb-przez-wiele-lat/m-p/277019#M31890

 

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Neostrada-po%C5%82owa-pr%C4%99dko%C5%9Bci-i-pytanie-o-rout...

 

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Ci%C4%85g%C5%82e-roz%C5%82%C4%85czanie-internetu-pod-obci%...

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

@Gratis Też mi się wydaje że to nie kwestia błędnego połączenia tylko ogólne kiepskiego stanu linii. Samo podłączenie powinno wyglądać tak: od puszki na budynku (puszka elektryczna PK-3), prowadzisz kabel do domu. Kabel jednoparowy, ostatecznie dwuparowy. W puszce podpinasz jedną parę, zazwyczaj biało-niebieską za pomocą złączek UY2. Robisz przewiert możliwie jak najbliżej puszki aby po elewacji domu kabel instalacyjny biegł w minimalnej ilości. Następnie prowadzisz go w domu przez pokój i kończysz gniazdkiem telefonicznym. Kabelki przykręcasz na dwa środkowe piny RJ-11. Później wpinasz w gniazdo i router kabelek telefoniczny i po sprawie. Wtedy masz 100% pewność że Twoja domowa instalacja jest bez zarzutu. Jeśli coś się dzieje to gdzieś na linii i jest to niezależne od Ciebie.

PS. Zapomnij o 8 żyłowych kablach. Szkoda było tylko kasy. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12921
  • 53103
  • 611

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

@Gratis  przy usłudze VDSL prędkość zależy od dwóch rzeczy. Długości linii i jakości kabli użytych do instalacji. Ważną rzeczą jest to, że absolutnie nie może być na linii odczepów, czyli gniazdek równoległych oraz fakt, że im mniej znaczek, tym linia lepsza. Jeśli możesz, dołącz modem prowizorycznie do kabla wchodzącego do domu, gdziekolwiek to jest i sprawdź na ile wyżej łączy się modem. Będziesz znał wtedy stratę na sieci domowej. To jedyne, co możesz zrobić i otrzymać odpowiedź


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12921
  • 53103
  • 611

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

@GratisW poście wyżej chodziło mi oczywiście o to, że im mniej złączek, tym lepiej. Obejrzałem obrazek i pytanie: czy te kolory są odzwierciedleniem tych z kabli? Jeśli tak, to znaczy, że już jeden problem widzę. Te kable są przeznaczone do domofonów, a nie do transmisji szerokopasmowych. Dlaczego? Nie są parowane. Każda żyła jest osobna, na co wskazują kolory. Tylko kabel parowany (2 żyły to jedna para odpowiednio oznaczona kolorystycznie) i najlepiej komputerowy kat5e spełnia wymogi dla VDSL-a

Podtrzymuję zatem opinię, że konieczne są pomiary na wejściu kabla do domu, w pierwszej puszce

Najlepiej zrób foto tej puszki, podpowiemy co i jak


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

Kabel z tego co wiem jest kategorii 6 i jest w oplocie (w sensie same kable).
Kabel nie idzie również sam po murze tylko w rurce plastikowej która jest pozakleja na łączeniach (ma schować się pod styropianem).
Kwestia internetu dziwi mnie o tyle, że wcześniej nie miałem problemu z prędkościami. Normalnie działało. Wiadomo nie będzie zawsze 100%, ale wyniki 76/7,8 byłem w stanie wyciągnąć, a teraz jakoś tak to padło i myślałem, czy nie przez nowe kable czy coś. 
Kwestia dystansu to raczej nie to bo kabla na domu jest ok. 10 metrów, a sama puszka czy skrzynka od internetu jest po drugiej stronie ulicy, więc od puszki na budynku będzie to z 50-60m?
Czyli w sumie najlepiej odpiąć wziąć router i podpiąć na krótko przy samym wejściu do domu dodając złącze rj11 by wpiąć się do routera i dopiero sprawdzić?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12921
  • 53103
  • 611

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

@Gratis  tak. Założyć gniazdko i wpiąć router na krótko...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

@Gratis Jak dobrze zacisnąłeś UY2 w puszce to raczej wyniki będą takie same. Nowy kabel i 10 metrów to różnica może być praktycznie zerowa. Może na starej instalacji DLM ściął ci prędkość bo miałeś kiepski stan linii (kabel miał kilka złączy). Możesz zadzwonić na infolinię aby zrobili reset. 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5469
  • 22027
  • 179

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

@Gratis 

I jak? Poprawiło się cokolwiek?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Orange Neostrada - wymiana kabla - słaby transfer

@Gratis  delikatna uwaga... to co koledzy pisali o dystansie odnosi się do odległości od ciebie do portu VDSL na centrali, a nie z domu do słupka.