Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange światłowód czy warto?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21  W zestawie  jest 1,5m patchcord od gniazfa do modemu.Gniazdo więc musi  być blisko modemu I ewentualnie tv 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Orange światłowód czy warto?

Ok, czyli tutaj sytuacja jasna, gniazdko w takim razie musi się przenieść 🙂


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21 

Nie będzie żadnego "przenoszenia" gniazdka. Dostaniesz zupełnie nowe i zupełnie inne gniazdko. Załóż je jak najbliżej lokalizacji FB. I tyle. Kabelek łączący FB z gniazdkiem to światłowód (FB ma wejście na światłowód) więc nie należy nim za bardzo wywijać. Najprościej zostać przy tych króciutkich standardowo montowanych kabelkach.

j131_0-1670341559013.png

Tak wygląda gniazdko: pomarańczowy światłowód wchodzi z zewnątrz, biały wychodzi z gniazdka i wchodzi do FB opodal. To coś zupełnie innego niż gniazdko telefoniczne. Przede wszystkim jest znacznie większe.

 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21- odnośnie migracji to przedmówcy chyba już wyczerpali temat. Warto skorzystać z doświadczenia @agat13 oraz podpowiedzi @j131 .

Ja tylko dodam, że na światłowód przesiadłem się z 250 Mbps dostarczanej kablem koncentrycznym i poczułem wiatr we włosach 😉 szczególnie, że światłowód masz poprowadzony bezpośrednio do swojego lokalu.
Sprawdź czy nie będziesz miał możliwości zawarcia umowy na czas nieoznaczony. Może być ciut droższa ale ja wolę takie umowy.

Odnośnie lokalizacji "gniazdka" światłowodowego - ja zaplanowałem je dość wysoko (mieszkanie 2 poziomowe) tak aby WiFi pokrywało mi oba piętra w bloku (FB 6 daje radę). Wyzwaniem było podciągnięcie zasilania FB w wybranym miejscu ale też się udało. 😉
Generalnie przy obu instalacjach u mnie (przenosiłem się ze Służewca na Żoliborz) oraz przy instalacji u znajomych na Wilanowie w domkach jednorodzinnych (tam to było wyzwanie!) technicy byli bardzo zaangażowani i pomocni do tego stopnia, że oprócz położenia światłowodu i lekkiej korekty miejsca lokalizacji gniazdka (in plus) udzielili mi wsparcia w zakresie podciągnięcia zasilania.

Dekoder telewizyjny stoi u mnie całkowicie w innym miejscu i sygnał przesyłany jest po WiFi - bez uwag (wg. Netflixa strumień 4K z dźwiękiem 5.1 wykorzystuje ok 20 Mbps).

Ergo:
1. Jedyny słuszny kierunek to światłowód do swojego domu/mieszkania.
2. FB nie musi stać obok TV, o ile nie jest to przydatne w Twojej sytuacji. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Orange światłowód czy warto?

Mnie ciekawi, że na stronie teoretycznie u mnie jeszcze nie pokazuje w bloku światłowodu. Pytlem konsultanta na czacie, to powiedział, że jest zainstalowany, ale jeszcze nieaktywowany. Natomiast przez telefon miałem ofertę, że już mogę przejść i nawet na dniach technicy mogą go zainstalować. Tak więc nie wiem, nie chcę żeby potem się okazało, że starą usuługę mi odłączą, a wyjdzie, że nowej jeszcze się nie da podłączyć i na jakiś czas zostanę bez niczego. Czy jest możliwe, że jak ewentualnie okaże się, że nie da się podłączyć jeszcze tego światłowodu, to po prostu wrócę na ten czas do starej umowy?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21 

Tych wątpliwości tutaj na 100% nie rozwiejemy - różne cuda już to forum widziało. Ale jest ekstremalnie mało prawdopodobne żebyś został "na lodzie", ponieważ istniejąca linia telefoniczna nie będzie w ogóle zmieniana. Jeśli zamówienia na światłowód nie uda się zrealizować to nic Ci się nie zmieni. Ja bym składał zamówienie, jeśli tylko chcą je przyjąć.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21 zamówienie  możesz  złożyć,  byle nie zdjęli starej usługi przed założeniem nowej 

Dlatego  warto zgłosić  migrację. Jeśli przyjdą zakładać ftth,  to niech uruchomią światełko, pokażą, że działa i dopiero wtedy demontuja stara usługę.  Nie zapomnij o protokole zwrotu sprzętu. To ważne 

Anonim

Nie dotyczy

Orange światłowód czy warto?

@Morciak nie przejdzie migracją na umowę bezterminową. 

 

@Kamas21 zgodzę się z przedmówcami - składaj zamówienie. To usługa na zupełnie innych łączach. Więc najpierw niech Tobie nową uruchomią. Nikt przez ten nie będzie odłączał neośki. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Orange światłowód czy warto?

A z ciekawości jak to wygląda na zewnątrz? Tzn. chodzi mi o doprowadzenie kabla do mieszkania? Bo pewnie skoro piszecie, że to niekoniecznie będzie doprowadzone tak jak aktualne gniazdko telefoniczne, to raczej wydaje mi się, że pewnie pójdzie to z klatki schodowej. Nie widzę u siebie na klatce żadnych kabli na ścianach, więc jest szansa, że ten też będzie jakoś schowany? I rozumiem, że pewnie będzie jakieś wiercenie przy drzwiach wejściowych?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21  to zależy jak wykonają piony, a może wykorzystają obecna? Co budynek, to może być inaczej. Tu niestety niewiele podpowiemy, bo takie rzeczy weryfikuje się na miejscu 

Jeśli nie masz rurek z klatki do mieszkania, wiercenie bardziej  prawdopodobne...