Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Światłowód + własne ONT


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 15
  • 0

Orange Światłowód + własne ONT

Cześć,

Wiem, że powyższy temat był już nie raz wałkowany na wielu forach ale mam pytanie..

Niedługo podłączają mi światłowód. Dowiedziałem się, że jest już problem z uzyskaniem zewnętrznego ONT, bo teraz dają tylko FunBox'y 3.0, które to już ma wbudowane.

Czytałem też o problemach z autoryzacją innych ONTków niż firmowe w sieci.

Moje pytanie:

Przecież ONT to nic innego jak zamiana sygnału FIBER na ETH, więc o jakiej autoryzacji mowa?
Zakupiłem już router ASUS RT-AC68U i chcę z niego korzystać, a nie z FB 3.0.

Korzystanie z FB jako translatora sygnału mija się z celem, więc jeśli nie uda mi się wywalczyć zewnętrznego ONTka od Orange to planuję zakup takiego:
https://www.eltrox.pl/sprzet-it/swiatlowody/konwertery-swiatlowodowe/media-konwerter-tp-link-mc112cs...

Jeśli to nie zadziała to chyba wywołam bonanzę 🙂

A piszę posta tylko dlatego, ponieważ bardzo intryguje mnie kwestia autoryzacji, o której tak głośno się pisze wszędzie.

22 ODPOW. 22
Anonim

Nie dotyczy

Orange Światłowód + własne ONT

Było już pisane, wlasnego ONT operator ci nie autoryzuje, ba skąd konfiguracjie dostaniesz, można załatwić ONT od Orange wraz z FunBox 3.0, to tylko kwestia umotywowania takiej potrzeby, 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 15
  • 0

Orange Światłowód + własne ONT

Wiem, że było pisane ale próbuję zrozumieć o jaką autoryzację chodzi?
Przecież to tylko zamiana sygnału, cała konfiguracja połączenia (login + hasło = (dla mnie) autoryzacja w sieci) odbywa się na routerze, a nie na ONTku.
Oczywiste, że walczę o zewnętrzne ONT. Umotywowałem to myślę dość precyzyjnie. We will see.. 🙂

Anonim

Nie dotyczy

Orange Światłowód + własne ONT

@BartekF  ONT jest nie tylko konwerterem, po MAC jest identyfikowany w sieci Orange, trzeba trochę wiedzy, by temat ogarnąć, odpuść sklepowy ONT, walcz o zestaw ONT i FunBox 3.0, mniej problemów 😎


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Orange Światłowód + własne ONT

@BartekF Wlasny ONT nic Ci nie da bo autoryzacji od Orange nie dostanie, trzeba usilnie domagac sie o ich ONT. Jak to umotywowac to już w Twoja sprawa co tam nawymyslasz😜


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Orange Światłowód + własne ONT

Autentykacja PPPoE, ta z loginem *@neostrada.pl, odbywa się na routerze, zazwyczaj jako opcja adresacji interfejsu WAN (statyczna/DHCP/PPoE...) i odnosi się do interfejsu sieci IP (w praktyce oznacza to łącze Ethernet). Natomiast ONT jest abonenckim zakończeniem sieci GPON (Gigabit-capable Passive Optical Network), który, w praktyce, na wejściu ma światłowód, na wyjściu port Ethernet. Z perspektywy użytkownika sieci IP, ONT jest takim konwerterem ze światłowodu na Ethernet, tylko że to jest bardzo duże uproszczenie, za którym kryje się protokół G.984, który obsługuje m.in. autentykację/autoryzację zakończenia abonenckiego ONT przez zakończenie centralowe OLT. Krótko mówiąc: podstawienie własnego routera jest sprawą dość prostą. Podstawienie własnego ONT - już nie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Orange Światłowód + własne ONT

Anonim

Nie dotyczy

Orange Światłowód + własne ONT

Ja jeszcze dodam, amatorzy bez szerszej wiedzy, co rusza zakładają takie tematy, to wymaga sporej wiedzy i ONT nie byle jakiego, temat znam, ale nie pomogę bo to zabronione, ba w razie usterki  wlasnego ONT, jest spora kara, więc to robię dla dobra użytkowników 😎


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Orange Światłowód + własne ONT

@Anonim 

Oj tam oj tam. Zastąpienie FB3 własnym urządzeniem wymaga wiedzy, dla jednego ona będzie spora, dla innego to będzie tylko kwestia znajomości kilku parametrów konfiguracyjnych, tak czy inaczej jest to do zrobienia i nie musi wymagać prowadzenia wojen z nikim. Kto naprawdę chce, to na tym forum i w ogólnych materiałach dot. sieci, znajdzie wszystkie potrzebne informacje.

Anonim

Nie dotyczy

Orange Światłowód + własne ONT

@larma  ci co mają wiedzę, nie zakładają takich tematów, pomaganie w konfiguracji ONT, ja odpuszczam, bo to trudny temat, co i jak jest w sieci, ale trzeba wiedzieć jak to użyć, ja polecam nadal, najbezpieczniejsza opcja, ONT od Orange, da się go załatwić 😎