Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Światłowód Pro


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Orange Światłowód Pro


@impetiginisationapisał(-a)

@Czullocena routera swoje robi. Iliad PL pewnie sobie zrobi brandowany soft routera na PL. Moze nawet takiego jak juz jest w CH

 

Strasznie uzyszkodnicy klna na owy router ale coz, w PL jest UE i operatorzy nie maja prawa wymuszac wlasnych routerow.


Jak nie mają prawa? Przecież nie da się zawrzeć umowy bez wynajmowania rutera od Orange. I w dodatku trzeba za ten ruter płacić dzierżawę.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 54
  • 0

Orange Światłowód Pro


@the_woocashnapisał(-a)

@Katamari A jaki upload u konkurencji? Bo ja czekam na 2,5/2,5 lub chociaż 1/1 zamiast 5/150 🙂


Illiad chce się pozbyć całego HFC i zamienić to na FTTH, patrząc na to co oferują we Włoszech czy Francji to są opcje 2.5/600 i 5/700, przy czym pierwsza to GPON druga to EPON a w Polsce chcą od razu iść w XGS-PON czyli w teorii 10/10.

 

Jak Illiad to zrobi + da tryb bridge to ... w/g mnie pozamiata Orange... Jestem pierwszy do przejścia, bo uważam, że łącza PLAY'a/UPC (mam obecnie 2 łącza i FTTH od Orange 2Gbit/600 i HFC od UPC/PLAY 1Gbit/40, ale upload jest mi potrzebny więcej niż 40Mbit/s w UPC/PLAY dlatego mam też Orange) są o 1 level jak nie 1.5 levelu wyżej.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 54
  • 0

Orange Światłowód Pro

Sorry precyzując.

 

We Włoszech oferują 2.5/500 i 5/700 (pierwszy GPON, drugi EPON)

We Francji oferują 5/700 i 8/700 (technologia EPON)

 

Jak w PL poszli w XGS-PON no to będzie grubo... Wiem, że jest dużo nowych bloków gdzie wchodzi światłowód i sztucznie jest to konwertowane na HFC - to wszystko teraz odwracają, bo jest to dość proste i prawie zero kosztowe.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1253
  • 2

Orange Światłowód Pro

@j131ciekawe.

w CH swego czasu (czy nadal tak jest to nie wiem bo nie jestem klientem operatora wiodacego) to Swisscom czyli jak w PL Orange nie dopuszczal do zawarcia umow dla klientow z wlasnym sprzetem, czyli podobnie byloby teraz w Orange. Firmware ruterow Swisscomu bylo tak napisane, ze uzytkownik nie mogl za wiele ustawien zmienic - jego ruter zawsze sial sygnal dookola rownolegle jako Swisscomowy Hotspot.

 

Mogles sobie miec wlasna siec Wifi ale rownolegle do niej byles hotspotem Swisscomu. Klienci sie slusznie

moim zdaniem denerwowali, ale uzasadnienie bylo ze tak ma byc i koniec a w UE sa inne zapisy i w UE sie da w CH nie musza a jak nie musza to robia jak im pasuje.

 

W CH operator wiodacy jakis czas temu rozbudowal swoja siec ale w modelu Fiber to the Curb i byly duze starcia ze to ograniczy konkurencje, podobnie jak UPC/PLAY bedzie uciekac z HFC to Swisscom po latach przepychanek zdecydowal sie wymienic instalacje z Fiber to the Curb na FTTH/FTTB.

 

Do dzis zreszta szwajcarski operator wiodacy sprzedaje swoja oferte w oparciu na rutery z portem 2,5Gbit bo uwaza ze reszte po Wifi i nie widza w tym sprzecznosci ale jak specjalisci wiedza nie da sie po Wifi tyle wyciagnac i moim prywatnym zdaniem chodzi o oszczednosci. W CH wiecej ludzi stac na karty 10Gbit ale ilu widze z XGS-PON i karta 1000Mbit...albo kabel sieciowy Cat5...

 

Patrzac na oferte w PL to uslugi 2Gbit sa stosunkowo drogie w odniesieniu sily nabywczej.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Orange Światłowód Pro


@impetiginisationapisał(-a)

...

ruter zawsze sial sygnal dookola rownolegle jako Swisscomowy Hotspot.

...


Jakiś czas temu (wtedy nie miałem umowy z Orange) w Polsce funkcjonowało coś podobnego. Ślady po tym zresztą zostały w oprogramowaniu ruterów:

j131_0-1684685363770.png

 

Nie da się już tego włączyć, ale zostało więc kto wie...

Nie wiem na jakiej zasadzie to funkcjonowało i z jakiego powodu zostało zlikwidowane, ale może ktoś starszy stażem pamięta?

 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 54
  • 0

Orange Światłowód Pro

Swiss nie jest w EU, bo w realu dyrektywa EU mówi o tym, że każdy operator ma dawać opcję bridge a Orange to i tak łamie.

 

Ja sam osobiście nie widzę po co by mi było więcej niż np. 2/1 a nawet 1/1 ... A Illiad jak daje 8/700 to już w ogóle nie wiem po co to komu 😄

 

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Orange Światłowód Pro


@max121napisał(-a)

...

dyrektywa EU mówi o tym, że każdy operator ma dawać opcję bridge

...


A możesz podesłać namiary na tę dyrektywę?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1253
  • 2

Orange Światłowód Pro

a to nie jest poprzez lobbystow obwarowane jakimis zalozeniami (w miare mozliwosci technicznych)...

Dyrektywy dyrektywami - na przyklad o dostepnosci tych samych technologii co w sieci macierzystej.

Ograniczenia transferu mimo dostepnej technologii sa caly czas


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 389
  • 1752
  • 5

Orange Światłowód Pro

P4 ma swój światłowód 5Gbit a upload tylko 300 Mbit. 

6B67500A-F18B-48C7-B443-64EE9B35B487.jpeg


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1253
  • 2

Orange Światłowód Pro

a czy technicznie nie jest tak, ze upload jest realnym testem sieci? Slyszalem jako laik ze upload bardziej obciaza węzły i punkty wymiany ruchu miedzyoperatorskiego niz download.