Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 35
  • 0

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT

Zakladam temat żeby inni mieli swiadomosc tego z czym ja sie spotkalem podczas upgrade'u ze swiatlowodu 1Gbps na 2Gbps (Pro).

Składając wniosek o zwiekszenie predkosci na 2Gbps wiedziałem, ze 2Gbps nie pójdzie po zewnętrznym ONT i wlasnym routerze, bo port na zewn ONT jest jedynie 1Gpbs. 

Jednak roznica w cenie miedzy 1Gbps a 2Gbps wynosila u mnie jedynie 4,5 PLN wiec uznalem ze jest to cena ok zeby uzyskac dodatkowe 300 mbps na uploadzie ( zmiana z 300 mbps na 600mbps).

 

Po wdrozeniu zmian okazuje sie, ze nie da się uzyskać wspominanego uploadu 600 mbps bo tak skonfigurowany jest ONT przez Orange i taki ma wgrany "profil". I port 1Gbps nie jest tutaj jedynym ograniczeniem jak mogloby sie wydawac. Taka informacje uzyskalem o technika, ktory naprawial zgloszona przeze mnie usterke. 

 

Czy ktos jeszcze spotkal sie z podoba sytuacja? 

 

 

 

52 ODPOW. 52

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13127
  • 53941
  • 633

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT

@Dend  usługa nie powinna być instalowana z zewnętrznym ONT, bo to przeczy idei 2Gb/sek


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 35
  • 0

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT

dlaczego? 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2410
  • 10000
  • 86

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT

Hej @Dend tak jak pisze @agat13 usługa nie powinna być instalowana z zewnętrznym ONT. Oferty 2 Gbit nie dostaniesz z zewnętrznym ONT. W starszej ofercie tak się da.   W ostatnim pytaniu  to jest na stronie https://oferty.orange.pl/swiatlowod-pro/ Czy mogę podłączyć własny router, zamiast urządzenia dostarczanego przez Orange?  W ofercie 2.0 koniecznie jest wypożyczenie Funboxa 6. O czym informuje Orange na stronie z ofertą. "Do korzystania ze Światłowodu Pro 2.0 wymagane jest wypożyczenie modemu Funbox 6 z naszej oferty. Na innych modemach, które nie przeszły restrykcyjnych i wnikliwych testów, nie moglibyśmy zapewnić wysokiej jakości świadczonych usług."

Pozdrawiam 🙂


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 35
  • 0

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT

  • Co to znaczy "Uslugi nie dostaniesz z zewnetrznym ONT" ? Mam i funboxa i zewnetrzne ONT i Orange podpisalo ze mna taka umowe 🙂
  • Nie rozumiem dlaczego nie powinna być instalowana. Czy dlatego, ze jest to problem z punktu widzenia technicznego? raczej nie bo GPON technologicznie bez problemu zapewnia 2,5Gbps/1.25 Gbps wiec on sam w sobie nie jest problemem. Czy problemem jest brak wsparcia sprzętowego ze strony zewn ONT? 
  • Bardzo chętnie poznam "ideę 2Gb/sek" i jakiś link do tej idei 🙂 

Licze na jakieś konkrety 🙂 

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2531
  • 9071
  • 45

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT

Ale co to za 2Gb/s jak na jednym urządzeniu wyciąga 1Gb/s. Znów jakaś marketingowa zagrywka jak w pewnej sieci komórkowej z 5G. 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 35
  • 0

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT

Bo to wyglądało tak:

- Panowie, musimy wcisnac ludziom nowe umowy i pochwalic sie w necie ze mamy najszybszy Internet

- szefie, ale funboxy maja 1 Gbps porty, zewnetrzne ONT mają 1Gbps porty, ludzie mają 1Gbps porty w kompach, to sie nie sprzeda. Ludzie beda narzekac ze nie widza 1Gbps

- Panowie, to sprzedamy im to i powiemy ze musza jednoczesnie puscic speedtesta na dwoch urzadzeniach, troche pojdzie po kablu, troche po wifi na funboxie i bedzie, że jest

 

I tak też zrobili. Mnie też dzisiaj techniczni wciskali na infolinii, że musze puscic na dwoch urzadzeniach na raz zeby sie cieszyc.  Ale jak im powiedzialem ze ja chce tylko rozmawiac o uploadzie 600mbps to bylo zdziwienie i nie wiedzieli co począć.

I ja to kumam, ze ta usluga jest upośledzona i Orange ma taki chwyt marketingowy. Nie kumam jednak czemu zewn ONT nie moze miec puszczone 2Gbps/600 i byc po prostu ograniczone przez fizyczne ograniczenia portu Eth na zewn ONT. 

 

P.S. Oczywiscie o wlasnym GPON ONT na SFP+ wpiętym do UDM SE nie wspominam, bo sie zaraz dowiem ze to przeczy Idei 2Gbps 😄 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 76
  • 243
  • 2

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT

Potwierdzam, mam dokładnie taki sam problem. Infolinia zamówiła wizytę montera <facepalm> by rozwiązał problem. Ale to chyba standard. Obecna migracja zajęła mi już 2 wizyty kuriera, moją wizytę u kuriera i z 30 połączeń telefonicznych. Wliczając przeprosiny od Orange. A dalej nie jest dobrze 😕

 

Źródło tkwi wyłącznie w softowym ograniczeniu ONT, bo sprzętowo takie ONT wspiera wysyłanie też do 1Gbps.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13127
  • 53941
  • 633

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT

@Dend  każda usługa ma jakieś ramy techniczne i założenia. Ta ma takie, że modem FB6 ( bo jest przeznaczony dla tej konkretnej opcji) , że ONT wewnętrzny, że 2x1Gb/sek na każdym z portów itd. 

Używajmy usług zgodnie z ich przeznaczeniem. Założenie zewnętrznego ONT automatycznie niejako nie da 2Gb/sek na sieci wewnętrznej, stąd zostało wykluczone jako konfiguracja dopuszczalna i ja to rozumiem. Chcesz tą opcję, weź FB6 i tyle..

Dopuszczenie to jak strzał w kolano na starcie... wyobraź sobie te speedtesty UKE i notoryczny pomiar 1Gb/sek 

Durne pytania i reklamacje 

Jak widać mówi się tylko o downloadzie, a tak naprawdę nikt nie wpadł na genialne zastosowanie podniesienia tylko uploadu kosztem posiadania połowy downloadu...Ty tak i jesteś w tym odosobniony, bo tak szczerze, spodziewałem się narzekań na niepełne 2Gb/sek, a nie na małe 600, czy 300 Mb w uploadzie...przyznam, że mnie rozbawiłeś 

P.S.  gdzie w umowie jest mowa o zewnętrznym ONT? To urządzenie powoduje brak możliwości technicznych i tyle...

 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2410
  • 10000
  • 86

Orange Światłowód Pro 2.0 - upload na zewnętrznym ONT

@agat13wyczerpująco to opisałeś