Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Nagłe skoki pingu


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 10
  • 0

Nagłe skoki pingu

Hej, mam od półtora tygodnia problem z Wi-Fi ze światłowodu. Co 5-15 minut mój ping skacze w górę, do 150-300ms, po czym spada do normalnego. Dzieje się to na każdym urządzeniu podłączonym do WiFi, na komputerze podłączonym kablem nie ma tego problemu. O ile nie przeszkadza to w przeglądaniu internetu, gry komputerowe stały się prawie niegrywalne.

Zaczęło się, kiedy przy przedłużaniu umowy wymieniałem router na nowszy (również od orange), wcześniej wszystko działało poprawnie, praktycznie bez problemów. Przeszukałem połowę googla, ale nie mogę znaleźć żadnego rozwiązania, może tutaj ktoś wie co się dzieje.

Zrzut ekranu 2021-10-06 122649.pngZrzut ekranu 2021-10-05 235534.png

7 ODPOW. 7

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5320
  • 21246
  • 170

Nagłe skoki pingu

@AssumingCtrl 

  • O jakich ruterach mowa konkretnie?
  • Jakie jest obciążenie WiFi w czasie anomalii?
  • IMHO granie po WiFi to taki sobie pomysł. Co oczywiście nie znaczy że opisane zachowanie sprzętu jest usprawiedliwione.

PS. Zgadując odpowiedź na pytanie pierwsze: miałeś FB3, masz FB6, dopytam:czy próbowałeś rozdzielenia pasm WiFi? To jest najczęściej proponowane remedium a wszelkie WiFi-problemy z FB6.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12697
  • 52255
  • 596

Nagłe skoki pingu

@AssumingCtrl  sądzę, że to się dzieje na FB6.. Spróbuj wyłączyć na testy wifi6 ( zostsaw wifi5) i ustaw szyfrowanie na WPA2 PSK

Sprawdź na rozdzielonych sieciach robiąc te zmiany po jednej i wykonując testy... 

Masz przy nowym modemie ONT wewnetrzne i czy przy starym też tak było, czy może masz, dodatkowego ONT? 

Warto zweryfikować w tym czasie jak wygląda to po kablu.. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 10
  • 0

Nagłe skoki pingu

Zgadza się - był FB3, jest 6. Odnośnie obciążenia to wydaje mi się że nie ma znaczenia, problem występuje zarówno, kiedy podpięty jest wyłącznie mój komputer, jak i wtedy gdy dochodzą do tego inne urządzenia. Marzę kiedyś o kablu, ale niestety aktualne ułożenie pokoi w mieszkaniu nie pozwala mi go pociągnąć przez cały dom.

Próbowałem rozdzielać pasma, próbowałem również wyłączać 2,4ghz, nic to nie zmieniało.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5320
  • 21246
  • 170

Nagłe skoki pingu

@AssumingCtrl 

No to kicha. Z dwojga złego próbowałbym grać raczej na 2,4GHz ze względu na lepszy zasięg.

Zgłoszenie awarii FB6 oczywiście też wchodzi w grę, może ten egzemplarz ma jakiś problem, zawsze jest jakaś szansa że po wymianie będzie lepiej.

Ale docelowo to jednak poważnie bym do tego kabla podszedł.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12697
  • 52255
  • 596

Nagłe skoki pingu

@AssumingCtrl  mam propozycję. Wypożycz na testy SmartWifiboxa. Miesiąc kosztuje 10zl. Oddać możesz w dowolnym czasie i za ten czas dostaniesz opłatę ( nawet tydzień). Sparuj go z FB i po kablu podłączany do kompa. Zrobisz taki most wi-fi, LAN-wifi-LAN. 

Oczywiście SIĘ i FB ustaw w jak najlepszej polaryzacji sprawdzając w apce "mój funbox " i robiąc speed testy. Ustaw w "najszybszym miejscu" dla SWB i optymalnym dla podłączenia go do kompa później po dłuższym kablu ETH. 

Nie wiem jak pinga, ale jakość połączenia powinna ulec poprawie. To mała cena za testy... więc możesz sprawdzić


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1373
  • 7118
  • 54

Nagłe skoki pingu

@AssumingCtrl  Sprawdź czy kanał jest ustawiony na sztywno czy na auto. Nie korzystaj z automatycznego wyboru kanału.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 10
  • 0

Nagłe skoki pingu

@agat13 Od jakiegoś czasu używam Smartwifi boxa w ten właśnie sposób. Zawsze zapewniał dobrą jakość połączenia. Teraz problem występuje kiedy łącze się zarówno przez niego, jak i omijając go. 

Próbowałem wyłączenia wifi6 i nic nie pomogło :c

@Samotnick  Próbowałem obu opcji, wynik niestety taki sam