Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Kpina?!


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Kpina?!

Każdy inny dostawca nie musi się dogadywać, bo wymienia się ruchem w polskich IX'ach i żyje się dobrze. Po co się dogadywać, jak można zacząć się wymieniać chociaż selektywnie i "żyć lepiej" bez zbędnego czasu na "dogadywanie się". Ja już kończę ten temat, bo tu znowu zaspamujemy z Piotrkiem kolejny temat, my będziemy o gruszce, a on o pietruszce i tak w kółko.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36193
  • 1366

Kpina?!

Szanuje Wasze prawo do "nielubienia" Orange. Ale pisanie nie stworzonych rzeczy typu: całe Orange jest złe - jest nie prawdziwe. Tylko Neostrada (BB) jest taką usługą z problemami.

Kolejne głupoty, że za granicą jest lepiej. Ja akurat mam znajomych w różnych krajach. Nie jest lepiej poza dużymi miastami. Dostępność światłowodów jest o wiele miesza niż w Polsce. Pingi na liniach miedzianych lub koncentrycznych nie są wszędzie rewelacyjne. Uwzględnijcie też fakt, że w Polsce klienci nie płacą za sprzęty, aktywacji, obsługa techniczna jest prawie za darmo (albo pół darmo). Warto sprawdzić koszty pracy w danym kraju.

Na całym świecie usługi VPN powstały m.in. też po to, aby jeśli peering własnego dostawcy się nie podoba - była opcja na zmianę.

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Kpina?!

@Piotrekk85  Nie tylko Ty masz znajomych za granicą.

 

Ja też mam sporo, i to graczy - a więc grupa ludzi dla których ping jest najważniejszy i wiem jak to u nich jest. Często dzieliliśmy się ping testami do różnych serwerów i to ja przeważnie miałem najwyższy (jak jeszcze miałem Orange).

 

Bywało że znajomy z Moskwy ma lepszy ping do serwera w Anglii niż ja (on 50, ja 60+). Węgier miał lepszy ping do Danii niż ja (on 35, ja około 40). Ty tylko 2 przykłady a takich było więcej. Pewnie, różnice nie aż takie duże, ale trzeba zwrócić uwagę na dystans, bo ja miałem do serwerów znacznie bliżej 😉

 

Wiadomo, oni też psioczyli na swój internet, każdy ma jakieś powody by psioczyć, ale pingami niszczyli światłowód Orange w Polsce, a przynajmniej to co ja miałem 😉

Anonim

Nie dotyczy

Kpina?!

Zaczne od konca. VPN powstal dla bezpieczenstwa przede wszystkim, oraz po to aby moc zrobic zdalna siec lokalna, tunele w przypadku firm np.

I to kazdy - podkreslam kazdy - moze sobie wyczytac w absolutnie kazdej definicji Virtual Private Network.

W zadnej z nich nie ma zastosowania, zeby zmienic sobie routing kiedy dostawca nawala.

 

Powiedz mi tez po co mi swiatlowod, kiedy ja ping mam na nim wiekszy niz na LTE? W Rumunii i Moldawii jest jeszcze taniej niz w Polsce i jak wyjasnisz mi to, ze tam moga sie peerowac w ixach a w Polsce nie?

 

Co do wymieniania obslugi technicznej za darmo albo pol darmo to nawet nie bede komentowal, bo to praktycznie u kazdego dostawcy na swiecie jest wlasnie za darmo albo pol darmo w przypadku kiedy cos sie psuje z winy dostawcy.

 

Niech sobie kazdy zainteresowany uslugami od Orange w kontekscie gier online przeczyta wypowiedzi pana Piotrka i wyrobi sobie wlasne zdanie, jakie glupoty on plecie. To wina rzadu, dostawcow gier i contentu, ze Orange w Polsce jako jedyny z duzych dostawcow nie peeruje sie w zadnym ixie. VPN ponoc powstal po to, aby narzekajacy na pingi mogli sobie je poprawic (bajka nad bajki jak to raz rzecznik orange w pewnym filmiku powiedzial), a w Polsce sa niskie koszty uslug dlatego nie ma IXow.

Chociaz IXy sa wlasnie najtansze, a kraje ktore maja uslugi tansze od Polski maja ten peering w ixach i to nawet w ramach dostawcow z grupy Orange.

 

Ale to jest jednak bajka to co ja mowie, pan Piotr wie najlepiej.

Szkoda, ze u zadnego innego dostawcy nie ma takiego czegos, w zadnym kraju na swiecie, ze pakiet w ramach jednego miasta zamiast isc bezposrednio idzie przez zagranice, by wrocic do tego samego miasta...

 

No ale - "poczytajcie podreczniki telekomunikacyjne" - tam gadaja bzdury, ze VPN jest po to by zmniejszac ping, tam pisza o tym, ze to rzad polski blokuje peering Orange Polska w plix, tam pisza o tym ze to dostawcy contentu maja peerowac sie z dostawcami internetu - a dodatkowo placic im za ten ruch!

 

Chyba tylko w podrecznikach wydanych przez Orange Polska. Bo u zadnego innego duzego dostawcy czegos takiego nie ma. I kazdy zainteresowany moze sobie wyrobic wlasne zdanie i podjac decyzje jakiego operatora ma wybrac i dlaczego nie Orange.

 

____________

* Wpis został poddany edycji - Wiktor


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36193
  • 1366

Kpina?!

Światłowód to tylko medium transmisyjne. I nic więcej. Np. Vectra ma w swojej ofercie prędkość 2Gbps wcale nie mają światłowodu w trybie dostępu FTTH w ofercie dla klientów indywidualnych. Ulubione przez wszystkich na tym forum UPC też nie oferuje światłowodu.

Jeśli jesteś wymagającym klientem i zależy Ci na konkretnych serwisach, od tego jest looking glass i inne tego typu bajery.

Co do VPN - przedstawiasz jego zastosowania na poziomie sieci komputerowej, a nie na poziomie sieci telekomunikacyjnej. To co napisałem - to tylko jedna z możliwości.
Anonim

Nie dotyczy

Kpina?!

Raz powiesz jedno, by potem z tego powoli i niezauwazalnie sie wycofac. Napisales, ze zagranica pokrycie swiatlowodami jest wielokrotnie nizsze niz w Polsce.

Odpowiedzialem Ci, ze co mi po swiatlowodzie skoro ping na FTTH mam wyzszy niz na LTE (!!!!) od konkurencji?! To teraz piszesz, ze swiatlowod to tylko medium transmisyjne i atakujesz innych dostawcow, ktorych peering jest o niebo lepszy od tego pomaranczowego bo nie masz juz innych argumentow. Niezla konwersacja z toba XD

 

Vectra ma kilka IXow dla klientow, niewazne czy to HFC czy FTTx - po prostu dziala i te pingi sa akceptowalne

 

"Ulubione" UPC peeruje sie chociaz selektywnie w plix i nie tylko. I co mi po medium transmisyjnym?

 

TO nie ma nic do rzeczy. Kwestia podejscia operatora

 

Ja to tu tylko zostawie dla potomnych, jak wedlug Piotrka i jego podrecznikow telekomunikacyjnych wyglada prawidlowy routing - odpowiednimi kolorami zaznaczylem

Pokaż szczegóły

Plus - 4G LTE wedlug Piotrka nieprawidlowo

traceroute to plix.pl (46.28.245.18), 30 hops max, 60 byte packets
1 _gateway (172.20.10.1) 4.626 ms 4.565 ms 5.021 ms
2 * * *
3 * * *
4 10.220.92.122 (10.220.92.122) 35.962 ms 35.068 ms 35.036 ms
5 wawgro-i1-BE6-309.plusnet.pl (212.2.102.201) 45.007 ms 45.028 ms 45.013 ms
6 wawbal-i1-BE9.plusnet.pl (212.2.102.174) 35.893 ms 30.267 ms 30.781 ms
7 equinix.core-rt1.wa1.plix.pl (195.182.219.121) 30.630 ms 29.630 ms 29.430 ms
8 46.28.246.111 (46.28.246.111) 29.962 ms 28.541 ms 29.657 ms
9 46.28.245.18.as34209.plix.pl (46.28.245.18) 29.262 ms 29.079 ms 28.938 ms


Orange - Swiatlowod FTTH - wedlug Piotrka prawidlowo

traceroute to plix.pl (46.28.245.18), 30 hops max, 60 byte packets
1 funbox.home (192.168.1.1) 1.396 ms 1.944 ms 1.734 ms
2 war-**2.neo.tpnet.pl (***.**.***.***) 6.943 ms 16.823 ms 16.600 ms
3 war-r12.tpnet.pl (80.50.146.97) 8.923 ms 7.988 ms 8.396 ms
4 war-r2.tpnet.pl (194.204.175.62) 7.996 ms ae102-10.ffttr7.-.opentransit.net (193.251.248.153) 26.739 ms 26.074 ms
5 ae102-10.ffttr7.-.opentransit.net (193.251.248.153) 26.284 ms verio-1.gw.opentransit.net (193.251.247.156) 27.868 ms ae102-10.ffttr7.-.opentransit.net (193.251.248.153) 25.821 ms
6 ae-3.r20.frnkge13.de.bb.gin.ntt.net (129.250.6.33) 30.373 ms 30.736 ms verio-1.gw.opentransit.net (193.251.247.156) 28.026 ms
7 ae-6.r01.wrswpl01.pl.bb.gin.ntt.net (129.250.8.186) 49.876 ms 44.696 ms 45.017 ms
8 82.112.96.78 (82.112.96.78) 51.403 ms 51.244 ms 49.617 ms
9 82.112.96.78 (82.112.96.78) 52.350 ms 52.133 ms 46.28.246.111 (46.28.246.111) 46.016 ms
10 46.28.245.18.as34209.plix.pl (46.28.245.18) 45.773 ms 47.693 ms 48.177 ms

To i poprzednie wypowiedzi inzyniera sieciowego pana Piotra niech bedzie solidnym fundamentem dla decyzji czy warto brac Orange czy nie.
Jesli chcecie grac w gry online - to nawet LTE z Plusa bedzie lepsze od swiatlowodu Orange. I wlasciwie kazda kablowka, kazdy inny dostawca mobilny, DSL-owy tez bedzie spoko - bo Orange jako jedyne z najwiekszych dostawcow nie peeruje sie w plix.

 

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36193
  • 1366

Kpina?!

@Anonim: Podręczniki nie są wydawane operatorów. Pisałeś, że jesteś z Warszawy. Na PW jest jakiś wydział zajmujący się telekomunikacją. Popytaj znajomych - może ktoś się tam uczy/studiuje. Na sieci co pewien czas można znaleźć też wypowiedzi osób pracujących w Orange - tam znajdziesz wyjaśnienie dlaczego tak robią a nie inaczej. Choć ta informacja pewnie nie jest Ci potrzebna.

Poczytaj wątek https://nasz.orange.pl/t5/Inne/Por%C3%B3wnanie-oferty-z-konkurencj%C4%85/td-p/138252 który powstał kiedy startowała oferta TM na łączach światłowodowych Orange. To jest dobry przykład jak informacje przekazywane na forach na wielu różnych forach internetowych są bezkrytycznie powtarzane wiele razy. Duży operatorzy mają kilka różnych "sieci" - często rozłącznych. Sieci stacjonarna TM nie jest powiązana z mobilną. Takiej wiedzy nie przeczytasz na forach. Tak samo działa Orange, Vectra, UPC na mobile też ma inne parametry/trasy niż na fixie.

Czy warto brać Orange czy nie - to chyba pokazują statystyki.

Każdy musi sobie też odpowiedzieć co dla niego jest istotne. Dla jednych serwisy gier. Dla innych jakieś inne usługi w sieci np. netflix. Szanuję Twoje prawo do bycia niezadowolonym z oferty Orange. Ale Twoje przemyślenia co do funkcjonowania współczesnych sieci telekomunikacyjnych są dosyć archaiczne i nie zawsze zgodne z tym co oczekuje się od dobrze funkcjonującej sieci. Obecnie to głównie ekonomia rządzi takimi sieciami. Efekt skali robi swoje - no i niestety to doświadczasz.

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Kpina?!

Nie ma co bronić Orange. Ich wina jest ewidentna. Znając polskie realia komuś taki układ jest na rękę żeby nie powiedzieć do ręki. U nas zawsze znajdzie się jakiś kombinator który chce coś ugrać i zrobić "złoty" interes. 

Anonim

Nie dotyczy

Kpina?!

Nie dociera do Ciebie podstawowa - absolutnie podstawowa rzecz.

 

Mówisz mi o efekcie skali.
Rozumiem, ze jestes osoba absolutnie nie majaca pojecia o dzialaniu sieci telekomunikacyjnych - ale jak ja nie znam sie na polityce, to nie zajmuje stanowiska w tych kwestiach.

 

Dlaczego jest tak, ze maly lokalny dostawca potrafi wykupic odpowiednia ilosc pasma, aby obsluzyc wszystkich swoich klientow oraz odpowiednia czesc ruchu obsluguje przez openpeering w ixach?

Dlaczego jest tak, ze sredni dostawca miejski potrafi wykupic odpowiednia przepustowosc w ixach?

Dlaczego jest tak, ze duzy polski dostawca jak Netia/Plus potrafi miec w IXach prawie 900 Gbps przepustowosci dla swoich klientow?

Dlaczego jest tak, ze UPC/Vectra jest obecna w wielu ixach?

 

I na koniec - dlaczego jest tak, ze Orange nie jest obecne w ZADNYM ixie?

 

Bedziesz ich zajadle bronil? Serio? Ja nie patrze na sieci inne niz te dla klientow domowych - w tych sieciach ktore wymienilem sa obecne IXy dla uzytkownikow indywidualnych. Mozna? Mozna. I to niezaleznie od skali. Maly, sredni czy duzy dostawca potrafi - Orange w Polsce nie.

 

Tak - pokazuja statystyki. I dlatego Orange na prawie 5 milionow gospodarstw domowych w zasiegu swiatlowodu nie ma nawet 20% utylizacji sieci dla wlasnych uslug i musi sie ratowac sprzedaza swojej sieci innym dostawca, bo nikt nie chce tego szajsu brac.


Powiesz mi ze ma tylu klientow ilu ma - ale ile ma na xDSL, tam gdzie nie ma alternatywy.

 

I teraz niech kazdy sobie wyrobi wlasne zdanie. Dlaczego praktycznie 80% potencjalnych klientow swiatlowodu korzysta z uslug konkurencji. Cena - jest to jeden z czynnikow, ale wielu patrzy na cena/jakosc - ktora dla nawet najgorszej kablowki bedzie lepsza niz dla Orange. Dlaczego? Bo ludzie patrza na gry, ktore nie wymagaja duzo pasma ale niskich pingow - a te moga byc osiagniete tylko przez lokalne ixy. Poza tym - skoro konkurencja za nizsza cene potrafi peerowac sie w IXach a Ty piszesz, ze w Orange za malo sie placi dlatego nie ma ixow - to o co tu chodzi? Oni maja inne koszta? Nie. Oni po prostu patrza na klienta nie jak na cyferke - niewazne czy UPC czy Vectra czy Netia czy T-Mobile. a patrza jak na czlowieka i chca mu zapewnic przynajmniej we wlasnym kraju dobra siec. A Orange nie umie nawet w kraju zapewnic niskich pingow przez obecnosc w ixach - to niech kazdy sobie odpowie co jest za granica.... Jeden wielki dramat.

 

To niezly efekt skali. W Warszawie Orange nie ma nawet 100 tysiecy klientow - dlaczego? Bo cena? TAK - inni oferuja o wiele wyzsza jakosc za nizsza cene. I tu masz racje.

 

____________

* Wpis zgodnie z netykietą został poddany edycji - Wiktor


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36193
  • 1366

Kpina?!

Nie chce mi się odnosić do wszystkich sformułowań. To zwykle tylko półprawdy powtarzane przez zawiedzionych nastolatków w sieci oczekujących za kilkadziesiąt złotych cudów, jeśli chodzi o internet. Poruszę kwestię mały vs duży. Mały operator nie przejmuje się hejtem w sieci. Niestety generalizując w Polsce mamy duzo heavy userów sciągających i udostępniających wiele pirackich czy nielegalnych treści. Jakieś pół roku temu Orange zablokowało usługę pewnego patostreamerowi. Od razu zrobiła się afera na wszystkie ogólnopolskie media od lewa do prawa. A jak pewna firma, której nazwę wymieniłeś zablokowała komuś transmisję na Youtubie o aborcji - to kilka prawicowych mediów w sieci napisało bez większego rozgłosu. Niestety Orange poza tym, że nie chce płacić, to też mało interweniuje, jeśli chodzi o nadmiarowe pobieranie/wysyłanie treści. Usługi masowe nie są tworzone przez obciążenie przez 100% czasu 100% pojemności. Zwykle to koło 30%. Stety czy niestety wielu takich klientów jest w Orange. Mniejszej firmie też łatwiej wysłać wypowiedzenie pojedynczemu klientowi, który spamuje firmę reklamacjami czy nadmiernie wykorzystuje pojemność jego sieci. Jak poczytacie branżowe serwisy, to co kilka miesięcy slyszy się o takich przypadkach.

Nie wiem skąd masz dane o klientach w Orange. Orange nigdy nie wygra w dużych miastach tylko dlatego, że każdą ofertę musi zgłaszać do UKE. Więc konkurencja na tydzień wcześniej wie jakie ceny będą w Orange. Kolejna kwestia to tzw. promocje adresowe. Ewidentnie widać to w Vectrze - tam gdzie jest konkurencja to usługi są o 5 lub 10 zł tańsze niż u konkurencji. A tam gdzie Vectra jest jedyna - oferta lokalna często bywa droższa niż ta dostępna na jej stronie www. Orange czegoś takiego nie może zrobić, bo każdą promocję musi zgłosić do UKE - na co zwykle poza małymi wyjątkami się nie decyduje. Kolejna kwestia to jest obowiązek oferowania oferty hurtowej przez Orange. Więc jeśli dla klientów końcowych (tzw. detalu) stawki będą niższe, to konkurencja w hurcie może oferować to samo zwykle ok 10-20 zł taniej. Płacimy za regulacje. Wolnego rynku tu nie ma.