Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konfiguracja VLAN do TV Ubiquiti EdgeRouter


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 14
  • 0

Konfiguracja VLAN do TV Ubiquiti EdgeRouter

Witam, posiadam usługę Orange Światłowód 600 Mbps na sieci NEXERY i chciałbym używać własnego routera zamiast FunBoxa. Router, który posiadam, to Ubiquiti EdgeRouter X SFP. Udało mi się skonfigurować połączenie z internetem, podłączając ONT NEXERY do portu eth0/WAN na routerze, wpisując dane logowania do Neostrady w PPPoE oraz ustawiając otagowanie VLAN 35.

Chciałbym jednak, aby działała również telewizja. Posiadam dwa dekodery — jeden podłączony kablem, a drugi przez Wi-Fi (używam Linksys WRT1900ACS jako access pointa, choć to może się zmienić). Wiem, że VLAN ID do telewizji to 838 i 839, ale nie bardzo wiem, jak to skonfigurować. Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby ktoś mógłby mi pomóc krok po kroku.

Z góry dziękuję!

13 ODPOW. 13

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2042
  • 9867
  • 82

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13931
  • 57335
  • 691

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 14
  • 0

Konfiguracja VLAN do TV Ubiquiti EdgeRouter

Niestery nie bardzo wiem co mam zrobić tym linkiem, bo mój router ma system EdgeOS a nie OpenWRT i nie chcę go przerzucać bo Ubiquiti w tej serii routerów daje fajne narzędzia do zdalnej konfiguracji. W poradniku Ubiquiti nie widzę jakiejś konkretnej konfiguracji do VLANów ani nic, a wątpię że jak dam po prostu VLAN na LAN to coś się zmieni. Jeśli mógłbyś jakoś bardziej szczegółowo mi to opisać to bym był niezmiernie wdzięczni, z góry dziękuję!


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2042
  • 9867
  • 82

Konfiguracja VLAN do TV Ubiquiti EdgeRouter

@kubab945 Ja Cię nie zachęcam do zmiany systemu tylko do przeczytania i wyciągania wniosków. A wnioski są takie, że potrzebujesz tylko VLAN 839 z jakimś adresem IP (statycznym) oraz działające igmpproxy. Miło będzie jak podzielisz się działającą konfiguracją chociaż to już sprzęt bez przyszłości.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2231
  • 8358
  • 33

Konfiguracja VLAN do TV Ubiquiti EdgeRouter


@kubab945napisał(-a)

mój router ma system EdgeOS a nie OpenWRT i nie chcę go przerzucać bo Ubiquiti w tej serii routerów daje fajne narzędzia do zdalnej konfiguracji.


OpenWRT też daje narzędzia do zdalnej konfiguracji, nie wiem czy fajne (bo na czym polega "fajność"?), ale na pewno skuteczne. Tak przez web GUI, jak i przez ssh, a więc nieograniczone.

 


@kubab945napisał(-a)

wątpię że jak dam po prostu VLAN na LAN to coś się zmieni.


VLAN nie jest potrzebny po stronie LAN. Oczywiście możesz sobie robić co tam umiesz i zechcesz w swojej sieci, w tym VLAN do dowolnych celów, ale orangowe IPTV go tutaj nie potrzebuje i nie używa.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 14
  • 0

Konfiguracja VLAN do TV Ubiquiti EdgeRouter


@Samotnicknapisał(-a)

A wnioski są takie, że potrzebujesz tylko VLAN 839 z jakimś adresem IP (statycznym) oraz działające igmpproxy.


Igmpproxy uruchomiłem ale co do VLAN to nie bardzo wiem jak to zrobić. to ma być po prostu dodany kolejny VLAN na WAN? zadałem pytanie też na forum Ubiquiti:

https://community.ui.com/questions/how-to-get-IPTV-working/4f5e623f-e203-4978-aac0-80736af91afd

 

 

IGMPPROXY upstream włączyłem na eth4 bo tam jest wpiętety switch a downstream na eth0 czyli WAN 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2042
  • 9867
  • 82

Konfiguracja VLAN do TV Ubiquiti EdgeRouter

@kubab945 Tak, musisz dodać kolejny VLAN na WAN i użyć go w konfiguracji igmpproxy.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6016
  • 24518
  • 207

Konfiguracja VLAN do TV Ubiquiti EdgeRouter

Igmpproxy upstream od strony internetu, downstream od strony lan. I koniecznie altnet 10/8.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2231
  • 8358
  • 33

Konfiguracja VLAN do TV Ubiquiti EdgeRouter

tak mnie naszło na offtopicowe przypomnienie tego, co napisałem juź raz gdzieś tu.

 

Cała usługa dostępowa Orange osadzona jest na czymś co można nazwać intranetem Orange. Powiedzmy, na sieci prywatnej 10.0.0.0/8. To szkielet. A VLANy są nośnikami poszczególnych składników usługowych: VLAN 35 - dostęp do Internetu. VLAN 839 - usługa TV. Inne VLANy w przyszłości - inne usługi nieznane jeszcze dziś. Warto o tym pamiętać, bo ułatwia zrozumienie i uwalnia od mitów.