Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konfiguracja IPv6 na pfSense

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 54
  • 0

Konfiguracja IPv6 na pfSense

Witam

 

Próbuję skonfigurować swój router z systemem pfSense, żeby łączyć się jednocześnie z IPv4 i IPv6. Konfiguracja IPv4 przeszła bez najmniejszego problemu – VLAN, logowanie PPPoE i wszystko gotowe. Nie mogę jednak zmusić IPv6 do współpracy.

 

Dodaję kolejny interfejs PPPoE na VLAN-ie 35 i podaję w nim login z sufiksem /ipv6, a potem ustawiam klienta DHCP6, aby korzystał z PPPoE jako interfejsu-rodzica do pozyskiwania informacji. Mam też ustawiony prefiks adresu na 56 tak jak domyślnie FunBox.

 

I wszystko fajnie, pojawia się gateway IPv6, jest aktywny, system automatycznie robi z niego domyślny gateway dla adresów IPv6, ale w logach klienta DHCP6 pojawia się wpis, że na interfejsie nie ma żadnego adresu ani prefiksu. Próbowałem też z SLAAC i efekt był identyczny.

 

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak to skonfigurować, aby IPv6 działało poza FunBoxem na moim routerze? Próbowałem przeglądać informacje o połączeniu w zakładce wsparcia mojego FunBoxa 6 i surowe informacje JSON, które dostaje przeglądarka, ale nie znalazłem tam niczego, co by mi jednoznacznie pomogło.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 15
  • 33
  • 1

Konfiguracja IPv6 na pfSense

Z hurricane electrics jest jeden poważny problem - usługi streamingowe które wspierają IPv6 będą blokować dostęp do platformy twierdząc, że korzystasz z VPN (ogólnie IPki HE są zarejestrowane w USA) 

 

Ja bym na Twoim miejscu pokombinował jeszcze z IPv6, u mnie np w EdgeRouter trzeba było zaktualizować firmware żeby obsługiwał IPv6 w sesji PPPoE, ogólnie wszystko śmigało tylko nie byłem w stanie skonfigurować Dual-Stack (tunelowanie pakietów IPv4 wewnątrz sieci IPv6) więc wróciłem do IPv4.

 

Oprócz tego, bo mówisz, że nie otrzymujesz adresu IP. Sam interfejs PPPoE nie otrzymuje adresu IPv6, dopiero skonfigurowanie podsieci z prefixu /56 nadaje adres Twojemu routerowi. Nie wiem jak to skonfigurować w pfSense ale w EdgeRouter to się nazywało prefix delegation - wskazujesz podsieć np. switch0.1050 (vlan 1050) aby na niej propagować podsieć z prefixu /56 i nadajesz mu np. pierwszy adres w tej sieci dajmy na to ::1 (możesz oczywiście wybrac inny numer).

 

W ten sposób możesz stworzyć kilka podsieci, i każda z nich musi mieć przydzielony IP gateway (twojego routera) także będziesz mieć tyle IP routera ile skonfigurujesz prefix delegation. Pamiętaj, żeby odpowiednio skonfigurować firewall bo urządzenia w sieci IPv6 już nie są za NATem, wszystkie są widoczne i pingowalne w sieci.

 

Mam nadzieję, że nie jest to zbyt chaotycznie napisane i coś z tego pomoże Ci w konfiguracji w pfSense

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Konfiguracja IPv6 na pfSense

@Rail Sprawdzałeś w menu modemu, czy na samym FB6 jest możliwe wymuszenie IPV6 po dodaniu do loginu? Czy oba adresy wybierane celowo (V4 i V6) będą nadawane na FB6?


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 54
  • 0

Konfiguracja IPv6 na pfSense

@agat13Udało mi się uzyskać adres IPv6 i wyłącznie IPv6 po dodaniu /ipv6 do loginu PPPoE, ale tylko raz. Po restarcie FunBoxa znowu miałem tylko IPv4, mimo że konfiguracja v6 była wyświetlana w informacjach o połączeniu.

 

Niemniej wiem, że na 100% na samym FB6 da się zestawić IPv6, bo raz udało mi się to zrobić i zewnętrzne strony poprawnie wykrywały, że połączenie pochodzi z v6 a adres IPv4 nie był wykrywany.

 

Ja próbuję zrobić konfigurację z dwoma adresami używanymi na raz na bardziej zaawansowanym softowo routerze i przez chwilę myślałem, że to może ograniczenie po stronie Orange, które sprawia że gdy aktywna jest jedna sesja PPPoE to druga automatycznie jest blokowana, ale nie, bo gdy wyłączyłem interfejs, na który poprawnie otrzymuję IPv4 i chciałem dostać tylko wersję v6, to dalej nie działało, w dokładnie taki sam sposób.

 

Podejrzewam, że Orange może używać niestandardowej konfiguracji po stronie serwera DHCP6 w swojej sieci, która wymaga podania odpowiednich parametrów w kliencie, żeby uzyskać adres, ale nie mam co do tego pewności.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Konfiguracja IPv6 na pfSense

Pytanie brzmi też czy wiesz, że ipv6 w orange to nie stricte ipv6 tylko dualstack. Nie wspominając, że wybierając ipv6 nie będziesz miał publicznego ip. To już lepiej wybrać ipv4 i zrobić tunel na huricanie. Ale jeśli oczekujesz czegoś innego to mam nadzieję, że ktoś rozwiąże twój problem.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 54
  • 0

Konfiguracja IPv6 na pfSense

@Emill1Hmm, nie, nie wiedziałem o tym. Sądziłem, że skoro Orange jest jednym z tych niewielu operatorów w Polsce wspierających IPv6, to jest to zrobione z sensem.

 

Brak publicznego adresu to dla mnie dość mocno no-go, bo używam DDNS-a, żeby mieć dostęp do sieci przez VPNa i potencjalnie hostować usługi w przyszłości (co działa bez zarzutu z IPv4, v6 to dla mnie bardziej chęć korzystania z najnowszych standardów, a nie twardy wymóg).

 

Ale wygląda na to, że tunel przez Hurricane będzie dobrym rozwiązaniem, i jest dobrze udokumentowany dla mojego routera – dzięki za sugestię!


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Konfiguracja IPv6 na pfSense

Polecam w szukajkd na forum wpisać ipv6. Co jakiś czas pojawiają się próby skofigurowania tego na własnym sprzęcie niestety bądź stety z nich wynika że póki co z marnym efektem końcowym. W jednym z postów jest właśnie mowa że Orange póki co ma dualstack i ktoś właśnie polecał jedyna sensowna póki co alternatywę konfigurację przez huricana. Mi osobiście się nie udało bo twierdziło mi że mam coś zablokowane w sumie nie przyglądałem się sprawie chciałem tylko sprawdzić czy u mnie zadziała może kiedyś pomyślę żeby znów pokombinować.z tego co pamiętam kolega @MrSnrub o Huricane pisał więc może się wypowiedzieć

Anonim

Nie dotyczy

Konfiguracja IPv6 na pfSense

Zanim ipv6 będzie standardem, minie pewnie z 5 czy nawet 10 lat, sporo starego sprzętu nadal jest i nikt tego nie wymieni, ot tak dla dobra klienta, to są spore koszty, lokami operatorzy udostępniają tylko ipv4,, tak jest u mnie i nie ma widoku na zmiany, da się to obejść jednak. Tak na marginesie to po LTE działa mi ipv6 w Orange, ale nie wszędzie i to chyba normalne dziś 😎


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 54
  • 0

Konfiguracja IPv6 na pfSense

@Emill1Już się zagłębiłem w temat i skonfigurowałem, wydaje się działać bez zarzutu, no – może poza jednym – pingi są spore. Wydaje mi się, że skoro tak to nie pozostaje mi nic poza czekaniem aż Orange prędzej czy później będzie wspierać IPv6 w bardziej zjadliwy sposób, Hurricane na ten moment działa i tego będę się trzymał.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Konfiguracja IPv6 na pfSense

Ps. Swoich postów na forum nie oznaczamy jako rozwiązanie . Jeśli rozwiązanie się pojawiło polecam zaznaczyć odpowiedni post.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Konfiguracja IPv6 na pfSense


@Emill1napisał(-a)

Ps. Swoich postów na forum nie oznaczamy jako rozwiązanie . Jeśli rozwiązanie się pojawiło polecam zaznaczyć odpowiedni post.


Nie jest to zabronione, ale ogólnie przyjęte jest nie oznaczanie swoich postów (chyba że akurat najbardziej spośród wszystkich pasują jako owe rozwiązania).