Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami


@Anonimnapisał(-a)

...

3 dekodery, co stale zabiera 20-24Mbps.

...


Zasadniczo zgadzam się ze wszystkim co napisałeś, ale wydaje mi się że te dekodery to jednak nie zabierają Ci pasma. A przynajmniej nie powinny zabierać, chyba że już w LAN, dzieląc łącze z innymi urządzeniami. Z pasma internetowego nie powinny zabierać nic, IP TV jest dostarczana "osobno".

Przy niższych prędkościach IP TV na 100% nie zabiera pasma, to sprawdziłem eksperymentalnie.

No chyba że nie chodzi na nich IP TV tylko np. Netflix, to wtedy oczywiście tak jest jak napisałeś.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 33
  • 78
  • 0

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Jasne, że nie zabierają. Bo usterki TV są dla śmiertelników widoczne. Dramatyczne spadki przepustowości łączy są dla zwykłego Kowalskiego wręcz niezauważalne. Ci wszyscy klienci, podłączeni do takiego węzła są oszukiwani.

 

Może jakiś pozew zbiorowy? Jacyś prawnicy na forum?

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

@j131 źle to opisałem, chodziło mi bardziej o to, że to pasmo zajmuje całkowity dosył - on nie zabiera mi pasma z internetu, ale obciąża sieć dosyłową - ta która dochodzi do bloku (nie wiem jak to działa dalej). A te dodatkowe Mbity - to jakby nie patrzeć, obciążenie dla routera. Ten ruch idzie równolegle z internetem, ale w ramach jednego pasma (podzielone na VLAN'y) - pasmo dla internetu i TV jest jedno, jednak jest wirtualnie (przez wirtualne LAN'y) "oddzielne", dlatego nie zabiera przepustowości internetu - ale już pasmo ogólne tak. Czyli jak np. na 100 klientów każdy odpali jeden dekoder - to zużyje około 500-600 Mbps pasma. Na innym VLAN-ie, więc internet będzie działał bez spowolnień, ale już pojemność GPONa będzie zmniejszona jako całość.

 

Mogę się oczywiście mylić, bo nie znam dokładnej specyfikacji sieci Orange (może mają dwa światłowody - jeden dla TV i Internetu) - ale generalnie pojemność jest - tak mi się wydaje - dzielona między internet i telewizję.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

@Anonim 

No nie wiem, nie znam się na tym aż tak bardzo, ale gdzieś mi się obiło o uszy że IP TV jest transmitowana na innej długości fali tym samym światłowodem. Nie mam pojęcia czy to w ogóle ma sens, ale niezależnie od tego, pełna zgoda co do tego że mimo iż IP TV nie obciąża indywidualnego pasma przydzielonego klientowi, to jakoś się musi w ogólnym rozrachunku gdzieś zmieścić.

Bez wiedzy o tym co się właściwie dzieje na styku sieci operatora z modemem/ONT to i tak wszystko będzie spekulacja. Swoją drogą @Arkanis czy masz IP TV? Jeśli tak, to czy przy tych drastycznych spadkach pobierania widać jakiś wpływ na  tę usługę? Ale zdaje się że nie masz, więc się nie dowiemy...

 

PS. Przykład ze 100 klientami odpalającymi 100 dekoderów jest niezbyt trafiony, bo jeśli wszyscy oni oglądają ten sam program na żywo to zajmują tyle samo pasma z dosyłu co jeden dekoder. Multikast.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

@Anonim IPTV działa poza pasmem przeznaczonym ma net. Możesz mieć 3 dekodery, nagrywać na dyskach, a jednak net powinien mieć około 960Mb/ sek

Co do obciążenia sieci szkieletowej, to może byc... Ale trasy do serwerów inne. 

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Wiem, wiem. Na sieci własnej Orange IPTV nie wlicza się w pasmo internetu 🙂 

 

Co do tras do serwerów - jak sobie ktoś puści tracert do jednego z IP 10.0.0.0/8 to normalnie będzie szła trasa. Pytanie, czy to jest do IPTV czy do wszystkiego, co niezbędne do działania? 😄


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 33
  • 78
  • 0

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Tak, ale ostatecznie sieć nie jest z gumy. Nie wszystko możesz przekierować edit: wszystko możesz przekierować, ale nie zawsze to cokolwiek zmieni, im bliżej klienta, tym trudniej.

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Dlatego napisałem w drugim wątku, w którym piszesz - że Orange powinien odpowiednio wyliczyć, ile może "upchnąć" nawet z wysokim poziomem overbookingu na danym splitterze. Upychanie zbyt dużej ilości klientów na łączu 2,5G/1,25G przy tak tanich usługach musi się prędzej czy później źle skończyć. Bez modernizacji do XGS-PON nic się nie zmieni. Chyba, że kilku klientów u Ciebie zrezygnuje.

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Spokojnie, korzystam z Orange już serio długie lata, nie zdarzyło mi się mieć z nimi dużych problemów - jak były jakieś awarie, szybko zgłaszałem i naprawiali w maksymalnie 24 godziny. Nie było problemów z fakturowaniem. Jasne, masz prawo być zły ale nazywanie całej firmy nieuczciwą przez pryzmat lokalnego przeciążenia nie jest słuszne. Składaj reklamacje, Orange ma to do siebie, że monitoruje łącza. Jeśli widzi jakieś przeciążenia, podejmuje działania naprawcze. Sam miałem z tym do czynienia, wiele osób na forum również - było wiele wątków z tym związanych. Cierpliwości, na ten moment rób certyfikowane testy i reklamuj. W przyszłości jest wysoce prawdopodobne, że coś się u Ciebie poprawi. Nie da się tego jednak zrobić w dzień, dwa czy nawet tydzień. Trochę to niestety trwa. 


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 29
  • 0

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

U mnie technik był właśnie, ten sam co montował światłowód. Jedynie co stwierdził to że te prędkości czyli 550Mb/s są w normie i że to normalne wieczorami przeciążenia i kolejny jego przyjazd będzie już kosztował.