Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne

Anonim

Nie dotyczy

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne

Wszystko OK... ale nie bardzo wiem po jakie licho gościowi kabel optyczny pod odbiornikiem TV.

Jak ma dobrze zrobioną sieć to na nic mu tam ten kabel optyczny nie jest potrzebny. Połączenia pomiędzy urządzeniami można wykonać na wiele innych sposobów... Pytanie kto jest dostawcą usług... i jakim medium wejdzie do lokalu...? Ale o tym wspomniałem w pierwszym moim poście. Wiec... 

...na razie tak zagmatwaliśmy ten wątek, że autor przestał głos zabierać...

 

Mam nadzieję, że nie z powodu naszych dyskusji a raczej z potrzeby chłodnej oceny sytuacji i... podjęcia właściwych działań. Ja proponuję wycieczkę do Projektanta. On to ogarnie bez najmniejszego trudu... a będzie potem wszystko super działać... no ale o tym już pisałem... 😄


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52606
  • 600

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne

@Anonim  Ile spojrzeń na sprawę, tyle pomysłów. Widziałem dziesiątki  instalacji i wydaje mi się, że te do końca ftth ( czytaj pod modem i tv w salonie) bez skomplikowanych cudów w szafie metalowej przy drzwiach wejściowych ( gdzie najchętniej technicy kończą  gniazdem ftth z lenistwa całą  instalacje) przysparzają  najmniej problemów zarówno z siecią LAN jak i wifi...

Ja tam za jakiegoś guru wszechwiedzącego się nie uważam i zgodzę się z Tobą, że dobry projekt i sprawdzony wykonawca, to podstawa..za dużo widziałem domorosłych sieciowcow i ich dzieł...

Dlatego traktuje nasze porady jako punkt wyjściowy dla naszego postodawcy, aby pojął  problematykę,  a nie sam dłubał...

Teraz zwróciłem uwagę na fakt pomysłu że skrętką  kat 6 , a nawet7...tylko po co? Trudniej się rozszywa, droższy kabel I osprzęt i nie słyszałem, aby na metry sprzedawali...Dobrze ułożony FTP kat5e załatwi sprawę 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21514
  • 173

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne


@Keszocajnapisał(-a)

...

 pomysł z przeciągnięciem skrętki (cat 6a lub na wszelki wypadek 7) po całym domu

 

To świetny pomysł, pod warunkiem że zrobi to ktoś fachowo. Te wyższe kategorie są wyraźnie grubsze i generalnie wymagają innego osprzętu. Ale co do zasady, świetny pomysł.

 

i podłączenie jak największej ilości urządzeń kablem do switcha, potem router i dopiero FB.

 

Ta topologia nie ma większego sensu. LAN z dwoma piętrowo polaczonymi ruterami nie jest normalnie potrzebny. IP TV od Orange raczej nie będzie na tym działać. Granie też będzie utrudnione. No i po co kupować dodatkowy ruter? W zupełności wystarczy podłączyć co się da do FB kablami, jeśli braknie gniazdek to ewentualnie ratować się prostymi gigabitowymi przełacznikami (switch), przy średnim mieszkaniu nie trzeba nawet osobnego AP kupować bo WiFi z FB powinno wystarczyć. Przy większym lokalu można alternatywne AP do kabli podłączyć. Dodatkowy ruter jest zbędny, chyba że masz jakieś konkretne powody by go planować.

Dekoder TV do odbioru, też potrzebuje jedynie sygnału internetowego? Żadne inne "anteny" nie są mu już potrzebne? Czy jest jakoś zabezpieczony i musi być podpięty bezpośrednio do FB czy może po drodze "przechodzić" przez router i/lub switch?

 

Nie są potrzebne żadne anteny, ale dekoder nie otrzymuje sygnału TV z internetu tylko z intranetu operatora. Dostęp do internetu, mimo iż potrzebny, nie wystarczy, musi być też dostęp do FB. Dekoder może być podpięty przez swich, ale nie każdy swich będzie OK. Przez ruter niekoniecznie, acz jest to możliwe. Tylko ten dodatkowy ruter musiałby mieć wsparcie dla sygnałów IGMP i generalnie rutingu multikastów, dekoder musi też korzystać z DNS zapewnianego przez FB. Jeśli ten dodatkowy ruter to ogarnie, to będzie działać. Ale jedyną osobą która raportowała sukces w takiej konfiguracji jestem ja, więc nie jest to zbyt popularne rozwiązanie. Inni którym się udało to ogarnąć nie pochwalili się tu. Znacznie prościej połączyć dekoder kabelkiem bezpośrednio do FB. To nie jest kwestia "zabezpieczenia" tylko braku wsparcia operatora dla obcego sprzętu.

 


Gdybyś miał wiecej pytań lub potrzebował doprecyzowania odpowiedzi to wal śmiało.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne


@pirenejnapisał(-a)

Wciągnij w ten peszel patchcord jakiś domowy, od razu. Po co masz się dowiadywać od montera w chwili prawdy, że swojego światłowodu nie przepchnie.


I co mu to da jak nie wie gdzie taki patchcord będzie wpięty? Nie zna długości bo nie wie czy MSN-ka jest w szachcie na jego piętrze czy może piętro niżej a może bezpośrednio będzie wpinany do OPP które jest w jego piwnicy a może nawet w sąsiedniej. Nie wie też czy ma być z obu stron zakończony złączem SC/APC czy tylko z jednej bo nie wie czy monter będzie spawał czy wpinał w ODF.

@Keszocaj Tak się składa że też robię remont mieszkania. Jeśli wymieniasz również elektrykę to połóż w ścianie peszel z pilotem od punktu centralnego mieszkania gdzie będzie gniazdo optyczne + Funbox i wyprowadź go na klatkę schodową do szachtu. Od punktu centralnego połóż sobie kable minimum kat. 5e lub 6 z ekranem do tych pomieszczeń gdzie będziesz korzystał z komputera, konsoli, TV. Kup też koniecznie metalowe gniazdka ethernetowe bo inaczej całe ekranowanie nie ma sensu. Kable ethernetowe możesz już położyć bezpośrednio w bruzdach gdzie biegną kable elektryczne. I to w zasadzie tyle. Pamiętaj tylko że do pomieszczeń gdzie będzie drugi TV najlepiej położyć sobie dwa kable ethernetowe. Jeden do dekodera drugi bezpośrednio do TV (będziesz musiał wykupić usługę multiroom).    

 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne


@mardernapisał(-a)
I co mu to da jak nie wie gdzie taki patchcord będzie wpięty?

 


przy wejściu, we wnęce z przestrzenią na zapas i gniazdo abonenckie. Robiąc taki remont, można jego projekt o wykucie takiej niewielkiej wnęki uzupełnić, jak i nie szczypać się z kosztem 20zł za patchcord. U siebie bym tak zrobił. Co więcej, okablowałbym ciemnym włóknem wszystkie salony, w których obecnym i przyszłym lokatorom może przyjść do głowy chcieć mieć TV. Zmiana upodobania -> przełączenie wtyczki we wnęce.

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne

@pirenej Różne cuda można robić tylko po co komplikować sobie życie. Coś strzeli na odcinku od gniazdka do Funboxa to monter powie: sorry ale ja tylko sprawdzam do gniazdka abonenckiego, co Pan tam dalej porobił mnie nie interesuje. A co do światłowodów to rozumiem że zakładasz że wkrótce będą same urządzenia na światłowody że tak przyszłościowo chcesz okablować? 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52606
  • 600

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne

@marderTu całkowicie się z Tobą zgadzam. Dlatego zawsze twierdzę, że najbezpieczniej jest miec gniazdo optyczne w centrum mieszkania, najlepiej przy modemie (po pełnym FTTH) i dekoderze po krótkim patchcordzie. Mniej wtedy przekonywania operatora co do swoich racji...


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne

A ja mam w kotłowni i dalej przedłużka własna patchcordem na salony. Po co komplikować życie monterom? Byli mi wdzięczni. Kto jak kto, ale Wy obaj, Koledzy, na pewno to rozumiecie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52606
  • 600

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne

@pirenej  oczywiście,  że rozumiem. Takich "technicznych" jakWy nie musze uświadamiać i wierzę  że dacie radę w przypadku problemów. Tu jednak czasem pytania zadają ludzie  nie mający tak wielkiego doświadczenia  w sieciach i musimy się dostosować poziomem rad  do ich możliwości i zapewnić rozwiązania proste i konkretne jednocześnie przybliżając zagadnienie 

Cieszy to, że nasza wiedza przydaje się innym...

Anonim

Nie dotyczy

Instalacja Światłowodu - kwestie techniczne

@agat13 ... tylko to "pomaganie" musi mieć też swoje granice...

Można komuś podpowiedzieć jak coś powinno być zrobione i jak ma funkcjonować, ale pytanie czy powinieneś też dawać wskazówki jak to samemu zrobić... Wiem, że z jednej strony to fajnie bo może ktoś zaoszczędzi trochę kasy...ale nie wyobrażam sobie, że na podobnej zasadzie ktoś sobie sam robi instalację elektryczną w domu... Ktoś kto nie umie dobrać zabezpieczeń, przekrojów kabli, etc... Bo w końcu po co są ludzie, którzy maja do tego uprawnienia...? Po co uczą się pół życia ? Ja myślę, że chyba potem chcieliby na tym zarabiać... a nie, żeby siedzieli "na bezrobociu" a wszyscy po domach sami sobie elektrykę "ogarniali". Podobnie chyba jest z instalacjami teletechnicznymi... Tak czy nie ? ;-D