Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 174
  • 0

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu.

Odkopuję 😅

Kupiłem dzisiaj takie gniazdko https://allegro.pl/oferta/gniazdo-telefoniczne-legrand-forix-rj11-natynkowe-13967294427

 

Ciężko dostać coś sensownego natynkowego bez wiercenia dziur i przy użyciu szpachli 😕 nawet gniazdka telefoniczne typowe ciężko dostać... W castoramie jak powiedziałem, że potrzebuję gniazdka telefonicznego do internetu adsl/vdsl to patrzyli na mnie jak na jakiegoś jaskiniowca 🤣 Jeden gość ogarnięty, wyhaczył z zaplecza takie gniazdko i powiedział, że to wycofują z castoramy w najbliższych dniach ale udało się kupić. 

 

Chcę teraz jakiś kabel żelowany kupić (najlepiej siwy lub biały) i to jakoś połączyć. Moglibyście mi pomóc z połączeniem tego? Najlepiej jakiś kabel jak ten co monter montuje siwy, z 4 kabelkami w środku, żeby nie było za dużo kombinowana, ale żeby był dodatkowo zabezpieczony, żelowany, dostanę taki? zdjęcia za chwilę podeślę jak wygląda gniazdko w środku z instrukcją

 

 

Planuję z kumplem na dniach poprowadzić dobry kabel z tego miejsca, nie chcę tego siwego tylko coś lepszego, żelowanego, żeby to było na perfekt zrobione. Monter przyjdzie na gotowe i może uda mu się do podłączyć do tej skrzynki. 


IMG_20240508_202557.jpg

 

________________
* Wydzieliłem z tematu Orange ADSL2+ 10/20Mbs Ping – Wiktor

27 ODPOW. 27

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13073
  • 53656
  • 626

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu

@Cwaniak  skąd oni takie gniazdo wytrzasneli? Mam nadzieję, że to szybki montaż , znaczy nie używasz żadnych narzędzi do wbijania żył????

Kabel żelowany gdzieś na allegro widziałem na metry. Takiego dwuparowego zelowanego raczej nie dostaniesz ..tym bardziej krótkich odcinków. Jak nic nie znajdziesz, napisz, pokombinujemy 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 174
  • 0

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu

Jest w środku jakiś przyrząd plastikowy do wciskania żył, ale nawet nie wiem którą gdzie wcisnąć i jaki kabel ostatecznie brać

 

@agat13 to gniazdko będzie git? 

 

 

ps. najłatwiej będzie z tym siwym co monterzy zakłądają kat5e. Miałem go w pokoju położony, tam są 4 kabelki, zostało mi go dużo z pokoju i mógłbym się wziąć na weekend za kładzenie go, zostało mi go sporo. Pytanie, czy to nie będzie problem na zewnątrz... Monterzy orange mają tylko ten kabel? czy używają jeszcze innego rodzaju na zewnątrz? 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13073
  • 53656
  • 626

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu

@Cwaniak  gniazdko może być. Kabel jest jeden, więc ten będzie dobry 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8422
  • 64

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu

@Cwaniak Masz ładnie narysowany sposób podłączenia. Nie sposób się pomylić. Jeżeli użyjesz przewodu dwuparowego to jedną parę podłączasz do 4 i 5 a drugą do 3 i 6.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 174
  • 0

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu

Dziękuję, a bez różnicy którą parę podłączę do 4/5?  może być (niebieski+biały) po lewej albo po prawej?  Drugie pytanie, bez różnicy który biały kabelek podłączę do pomarańczowego czy niebieskiego? 

 

 


IMG_20240509_223028.jpg

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13073
  • 53656
  • 626

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu

@Cwaniak  tak naprawdę podłączasz tylko jedną parę  Zdejmij izolacje ( tą rurkę na żyłach) na długości 10-15cm 

Jak wyjmiesz z niej te żyły, to powinny ułożyć się parami. Ważne, aby zrobić to delikatnie i z wyczuciem. Parowanie i to prawidłowe jest najważniejsze w rozszyciu kabla z obu stron. 

Jak zobaczysz, że biała jest skręcona z niebieską, a druga z pomarańczową, to skręć je mocniej u nasady izolacji.

To pozwoli na identyfikację par w przyszłości.

Połącz biało-niebieskią parę do zacisków 4 i 5 w gniazdku. Bez znaczenia którą żyłę do którego numeru.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 174
  • 0

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu

Faktycznie, jak wyciągnąłem więcej kabla z tej rurki, to już są ładnie skręcone obie pary ^^ Już wiem skąd potoczna nazwa skrętka  😌 

 

Dwa pozostałe kabelki (para biały-pomarańczowy) wcisnąć do dziur wyżej prawa-lewa czy zostawić je luzem? I czy biały również musi być w 6?  po prawej stronie?rj11.PNG

Ps. na schemacie pomyliłem białe kabelki, powinny być po prawej czy bez różnicy? 

 

__________

* Wpis poddany edycji - Wiktor


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13073
  • 53656
  • 626

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu

@Cwaniak Ja zostawiam wolne...nigdzie nie podłączone. Jak będzie potrzeba ich wykorzystania i tak musisz przełączyć na miejsce 4 i 5. 

Dawno temu specjalnie nie podłączałem, bo czasem stwarzało to problemy przy internecie wdzwanianym. 

Pary 3 i 6 dla przewodu 4 żyłowego podłączonego do gniazda dawniej w modemie były traktowane jako wyjście sygnału telefonicznego. Zwarcie, lub czasem obce napięcie, które czasem występowało na wolnej parze miało wpływ na transmisję. Stąd moje założenie, że nie należy włączać niepotrzebnych żył...


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8422
  • 64

Gniazdko telefoniczne ADSL/VDSL natynkowe - montaż, kabel żelowany, pomoc w podłączeniu

@Cwaniak W RJ45, niebieski masz na 4 a biało-niebieski na 5. Podłącz również pomarańczowa parę, będzie estetyczniej, albo utnij bo ciężko ją będzie schować.