Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

ROZWIĄZANE

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 9
  • 28
  • 0

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

Witam,

na wstępie chciałbym przeprosić, jeśli źle wybrałem kategorię, jestem tu nowy.

Moja sieć wygląda tak:
lan.png
Dodatkowo powiem, że mam jeszcze ONT i to do niego podpięty jest router.
Ostatnio otrzymałem wreszcie Raspberry Pi5 i chcę postawić na nim kilka usług. Jedną z nich jest Pi-Hole.
Samo ustawienie Pi-Hole poszło bez większego problemu, jednakże, aby urządzenia dostawały adres Raspberry automatycznie muszę ustawić jego IP jako DNS w DHCP, a menu konfiguracyjne w FunBoxie na to nie pozwala. Postanowiłem więc skonfigurować na Raspberry również serwer DHCP (isc-dhcp-server), konfiguracja wygląda tak:

option domain-name "local";
option domain-name-servers 192.168.0.4;
option routers 192.168.0.1;
option subnet-mask 255.255.255.0;

subnet 192.168.0.0 netmask 255.255.255.0 {
  range 192.168.0.10 192.168.0.254;
  option routers 192.168.0.1;
  option domain-name-servers 192.168.0.4;
  option domain-name "local";
}

host switch {
  hardware ethernet MAC_ADDDR;
  fixed-address 192.168.0.2;
  option host-name "switch.local";
}

host ap {
  hardware ethernet MAC_ADDDR;
  fixed-address 192.168.0.3;
  option host-name "ap.local";
}

host pi5 {
  hardware ethernet MAC_ADDDR;
  fixed-address 192.168.0.4;
  option host-name "pi5.local";
}

Do konfiguracji wykorzystałem webmin, DHCP w FunBoxie oczywiście wyłączyłem.
Po restarcie routera i ponownym podłączeniu urządzeń pobrały one poprawne ustawienia. Zanim zrestartowałem router urządzenia podłączone po WiFi dostawały poprawne IP, maskę i DNS, ale jako gateway miały 0.0.0.0.
Wszystko było ok, do czasu, aż nie skończył się czas dzierżawy przydzielonych adresów...
I tutaj zaczęły się problemy. Switch ma wyłączone wszystkie opcje związane z VLANami.
I tu pojawiają się schody, np. TV (LG Smart TV) podłączony bezpośrednio do switcha do którego podłączony jest Raspberry nie wykazywał żadnych objawów istnienia takiego problemu, internet jest na nim nieprzerwanie od czasu konfiguracji i nic złego się nie dzieje. PC który podłączony jest do routera, a nie do switcha (router i switch są w innych pokojach, stąd taka topologia sieci) nie otrzymuje po czasie dzierżawy poprawnej bramy (reszta jest ok), to samo dotyczy urządzeń wpiętych po WiFi. Na forach związanych z Raspberry czytałem, że czasami podobne problemy są spowodowane przez Routery od dostawców.
Mam jeszcze opcję ustawienia DHCP na AccessPoincie, ale tam nie ma bardziej zaawansowanych opcji.
Wszystkie urządzenia, których używam mają najnowsze dostępne wersje oprogramowania.
Switch to TP-Link TL-SG105E, a AP Tp-Link RE200.
Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów mógłby mi coś poradzić, albo widzi gdzie zrobiłem błąd?

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8085
  • 63

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

@qaztyMusisz mieć jakiegoś babola w konfiguracji isc. Sprawdziłem, podłączając się przewodem bezpośrednio do FB3 (porty 1-3), i nie zauważyłem żadnych kłopotów z DHCP. Tak jak napisałem wcześniej serwerem jest Pi-Hole (dnsmasq-dhcp) na Rpi4 podłączonym do dodatkowego switcha a ten z kolei do FB3 (port 4). Jak chce Ci się debugować to zobacz, na przykład Wiresharkiem, co dostajesz z serwera:

Zrzut ekranu 2023-12-24 110316.png

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

12 ODPOW. 12

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

@qazty 

To zachowanie jest spowodowane przez FB. On "nie lubi" jak mu się w jego sieci pojawi inny serwer DHCP. Udaje mu się skutecznie utrudnić mu pracę, jeśli pakiety ARP mają przechodzić przez FB (chyba switch wbudowany w FB blokuje te pakiety od/do innych serwerów DHCP). Żeby to działało wszystko musi być na jednym kabelku (czyli np. jeszcze jeden switch między FB a PC trzeba by wstawić).

Próbowałem z tym walczyć ale się poddałem, prościej było dokupić jeszcze jeden switch.

Reasumując: nie popełniłeś żadnego błędu w konfiguracji, jedynie założenie że FB zachowuje się typowo jest błędne. Nie ma też nigdzie informacji o tym patologicznym podejściu do ARP przez oprogramowanie FB, ale na NO kilkukrotnie pojawiały się dobrze udokumentowane opisy takich zachowań FB, więc to nie jest jakaś usterka czy uszkodzenie, to najwyraźniej jest umyślne działanie operatora mające na celu utrudnienie w korzystaniu z własnego DHCP.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 9
  • 28
  • 0

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

@j131 

Dzięki za pomoc, chyba zrobię tak jak radzisz i po prostu wstawię switch między FB a resztę sieci.
I tutaj mam pytanie, mam stary router TP-Link Archer AC1200, próbowałem nim na początku zastąpić FunBoxa, nawet mi się udało zalogować, tylko niestety prędkości zamiast 600 Mbps były na poziomie 100 Mbps, ale tak stoi i myślę sobie, czy nie dałoby się go skonfigurować w trybie mostka zamiast switcha?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5


@qaztynapisał(-a)

@j131 

Dzięki za pomoc, chyba zrobię tak jak radzisz i po prostu wstawię switch między FB a resztę sieci.
I tutaj mam pytanie, mam stary router TP-Link Archer AC1200, próbowałem nim na początku zastąpić FunBoxa, nawet mi się udało zalogować, tylko niestety prędkości zamiast 600 Mbps były na poziomie 100 Mbps, ale tak stoi i myślę sobie, czy nie dałoby się go skonfigurować w trybie mostka zamiast switcha?


To trochę dziwne, skoro udało Ci się nawiązać sesję PPPoE to ruter musiał obsłużyć VLANy (co jest zwykle głównym problemem), porty ma wystarczająco szybkie żeby łącze działało z pełną prędkością. Może coś nie do końca styknęło w gniazdku eternetowym? Bo to 100Mbps podejrzanie przypomina FastEternet... W trybie AP zapewne mógłby robić za normalny switch, nie widzę przeciwwskazań... Natomiast trybu mostka w nim chyba nie ma... No chyba że masz na myśli AP z wyłączonym WiFi. IMHO to całkiem dobry sprzęt, jakoś bym go próbował wykorzystać 😉.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8085
  • 63

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

@qazty Dlaczego nie użyłeś DHCP z Pi-Hole? Ładnie integruje się z PiVPN i poprzez ręczną edycję plików można konfigurować DHCP dla innych VLANów, jeżeli jest taka potrzeba.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 9
  • 28
  • 0

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

@Samotnick 
Też o tym myślałem, jednakże z jakiegoś powodu dostawałem błąd:
dnsmasq[76392]: failed to create listening socket for port 53: Address already in use
Nie miałem na tyle czasu, żeby to rozkminiać, a isc-dhcp-server już wcześniej konfigurowałem i pomijając to, że niektórzy klienci nie odnawiają się automatycznie to jest w miarę ok. Docelowo chcę zrobić tak, żeby to wbudowane w Pi-Hole DHCP było zamiast isc-dhcp-server.

Swoją drogą jeśli masz jakiś pomysł co może powodować ten błąd, to będę wdzięczny za pomoc, bo jak na razie to na tym Raspberry wystawione jest tylko SSH, Pi-Hole, VNC i xRDP.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8085
  • 63

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

@qazty Pi-Hole ma już taki pakiet wbudowany. Odinstaluj ten który dołożyłeś ręcznie. A sam DNS w nim to właśnie dnsmasq.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 9
  • 28
  • 0

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

@SamotnickW sensie dnsmasq? Nie pamiętam, żebym instalował go ręcznie.

pi5_screen.png
Zresztą niby go nie ma.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8085
  • 63

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

@qazty Chodziło mi o wbudowane DHCP.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8085
  • 63

FunBox 6 problem z własnym serwerem DHCP na Raspberry Pi5

@qazty Jaki system operacyjny ma PC podłączony bezpośrednio do FB3? Bo tylko na nim brama była ustawiana poprzez DHCP na 0.0.0.0?

PS. Postaram się sprawdzić czy rzeczywiście jest problem z DHCP (u mnie to Pi-Hole) na urządzeniu podłączonym do switcha w FB3. Na tablecie podłączonym do WiFi z FB3 nigdy kłopotu z DHCP nie miałem.