Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@pirenej 

Duchów nie szukam 😉 Zasilacz mógłby mieć na to jakiś wpływ?


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2079
  • 7645
  • 31

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

Sam napisałeś, że miałeś problemy z elektryką w swoim domu, skutkujące objawami nie tylko w kompie. 10 letni zasilacz mógł reagować na nie właśnie w ten sposób. Sprawdź też ustawienie w BIOS, co ma się dziać przy powrocie zasilania. Jeżeli jest power-on, to zmień na always-off lub last-state. Do sieci nikt Ci się nie włamał. I jeszcze jedno: jakby Ci ktoś doradzał: "format C:", to nie słuchaj.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1609
  • 12988
  • 2

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@Kamas21 , otwórz sobie Panel sterowania > System i zabezpieczenia > kliknij w Narzędzia administracyjne i zrób przegląd, w zarządzaniu komputerem, a konkretnie w Menedżerze urządzeń. Po kolei sterowniki posprawdzaj, czy masz aktualne. Albo, jak Ci @Anonim  radził, postaw Windowsa 7 od początku. 1 zarządzanie kompem.JPGnarzędzia administracyjne.JPG


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2079
  • 7645
  • 31

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?


@pirenejnapisał(-a)

 jakby Ci ktoś doradzał: "format C:", to nie słuchaj.


o, popatrz! jak na zawołanie!

 


@bronzubnapisał(-a)

Albo, jak Ci @Anonim  radził, postaw Windowsa 7 od początku. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1609
  • 12988
  • 2

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@pirenej , też jestem laikiem i mnie Windows 10 również połechtał problemem bez mego udziału. Więc czemu miałby kabel być jedynym, słusznym powodem? Nie ma 100% zabezpieczeń, tym bardziej, że Windows 7 oficjalnie nie ma wsparcia. Jak @Kamas21  lubi siódemkę, to co poradzisz? Trzeba zrobić przegląd i nawet bym sam poradził spróbować Nortonem zrobić porządek, albo cmd administracyjnie wpisać komendę sfc /scannow czy poczyścić co nieco w śmieciach. Na pewno się u niego znajdą. Chyba nie masz nikomu za złe, że chcemy pomóc na miarę swojej wiedzy?


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2079
  • 7645
  • 31

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?


@bronzubnapisał(-a)

Windows 7 oficjalnie nie ma wsparcia.


więc również doradzanie sprawdzania aktualności sterów jest bezsensowne

Anonim

Nie dotyczy

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@pirenej  przecież może @Kamas21  aktualizować Windowsa 7 do Windows 10, może ta aktualizacja jeszcze działa, wtedy obejdzie się bez antywirusa i formatowania dysku 😎


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5482
  • 22058
  • 181

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?


@Kamas21napisał(-a)

...

czy znowu jeśli to uszkodzenie czegoś w komputerze, to czy nie powinno się zdarzać częściej, jakoś bardziej regularnie?

Niekoniecznie. Niestabilna praca to jeden z objawów uszkodzenia. Trop wskazany przez @pirenej to doskonały przykład tego co mogło pójść nie tak.

"więc pozostaje jedynie możliwość włamania na rzeczony komputer, "z zewnątrz", przez sieć LAN raczej nikt nim nie "steruje"

Czyli dobrze rozumiem, że jedyna możliwość to po prostu wirus w komputerze, a nie coś co by się działo z poziomu sieci internetowej?

Sieć LAN jako taka to urządzenia w niej się znajdujące. Widzisz tam jakiegoś kandydata? Jak niby miałby Ci sterować wyłączonym komputerem? FB nie wspiera WoL więc nie ma takiej opcji.

"Bez tych logów pozostaje jedynie opieranie się na dowodach pośrednich."

Czyli jakie to na przykład mogą być dowody?

Podałem dwa przykłady.

Ten UPnP jest chyba automatycznie włączony.

Wiem.

Sam nic tam nie ruszałem w ustawieniach nigdy. Wyłączenie go nie spowoduje żadnych problemów z działaniem internetu, telewizji?

Nie spowoduje.

I czy to co wymieniłem, że się tam znajduje, to jest coś normalnego czy coś co może budzić jakieś wątpliwości?

Tam się nic nie powinno znajdować, chyba że masz w LAN jakieś serwery które muszą słuchać w internecie. Dlatego radzę wyłączyć na wszelki wypadek. Ale powodu do paniki też nie widzę.

...

Co do tej cyber tarczy, to wyświetliło mi się, że "nie jesteśmy w stanie określić poziomu bezpieczeństwa" "wystąpił błąd i nie jesteśmy w stanie przypisać klienta do adresu IP.". Nie wiem czy o tym pisałeś, że coś ze stroną jest nie tak, czy jednak to u mnie coś nie jest w porządku?

Tak, o tym pisałem, masz pecha że akurat teraz jest z tym jakiś problem (chyba u wszystkich). To na pewno zostanie naprawione wkrótce, będzie wtedy można skorzystać.

Aha, to chyba jest płatne, tak? Więc chyba nie mam jej włączonej po prostu, stąd pewnie brak wyników.

Nie, to nie tylko nie jest płatne, to jest obligatoryjnie i niewyłączalne. Wszyscy klienci Orange są tym "zabezpieczeniem" objęci, przynajmniej w domyślnej konfiguracji. Istnieje płatna usługa na komórki o podobnej nazwie, ale to jest co innego.


PS. Według strzępów logów komputera, które zamieściłeś sprzęt Ci się sypie, IMHO. Pojawiają się błędy dysku, przekroczenia limitu czasu, generalnie nie wygląda to na problem z włamaniem tylko z uszkodzeniem.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@pirenej 

Tak, były jakieś problemy. Ten zasilacz co prawda ma 10lat, ale on nie był używany od początku, ten który jest teraz wstawiłem gdzieś może ok.2lata temu.

Do biosu próbowałem się dostać, ale nie wiem czemu mimo wciskania "delete" nie udaje mi się wejść. Specjalnie sprawdzałem w instrukcji jakim przyciskiem mogę się tam dostać i jest podane, że delete, ale póki co mi nie załapało. Jedyne co to w karcie sieciowej pozmieniałem tak jak pisałem i tak jak mi poradzono na innym forum "wybudzanie przy aktywności sieci" itp., bo to wszystko miałem powłączane. Co do powrotu zasilania, to przez lata nie zdarzyło się, by po jego braku komputer potem sam się uruchamiał, ale oczywiście postaram się wejść do tego biosu i sprawdzę co tam jest ustawione.

 

"format C", czyli postawienie Windowsa na nowo nie ma większego sensu?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@bronzub 

Przy nieaktualnych sterownikach będzie wykrzyknik? Tak mam tylko w jednym miejscu w karcie sieciowej, jest jakaś druga: "Teredo Tunneling Pseudo-Interface". Reszta (jeśli dobrze sprawdzam) jest napisane, że działa poprawnie, chociaż jak sprawdzam dokładnie, to większość sterowników z 2011-2012roku, więc pewnie są jakieś nowsze.

Brak sterowników mam w : programowany kontroler przerywań, procesor numeryczny; kontroler dma; głośnik systemowy; czasomierz zdarzeniowy wysokiej precyzji; czasomierz systemowy; AMD SMBus;

 

Nie, to nie jest tak, że jakoś kocham windows7 🙂 Po prostu przespałem ten okres, gdzie była aktualizacja do Windows10, a potem z tego co czytałem, to było tak, że teoretycznie można było przez jakiś czas aktualizować dalej jak ktoś miał 7, ale tak naprawdę nikt nie wiedział do końca czy to jest legalne czy nie, bo niby microsoft twierdził, że już aktualizować 7 na 10 po tym chyba 2016 nie wolno. Więc nie aktualizowałem potem, by nie było potem jakiś problemów, że mi system padnie jak się okaże, że aktualizować nie wolno było 🙂 Natomiast nie mam pojęcia czy nadal taka furtka aktualizacji istnieje, ale jeśli tak to nadal jest to pewnie na zasadzie, że teoretycznie takiej aktualizacji już nei można przeprowadzić. A poza tym, też się cały czas zbieram do zakupu nowego sprzętu. Więc wydawanie kasy na nowy system, by go zainstalować na tym starym komputerze nie miało żadnego sensu. A tak jak piszę, teoretycznie gdzieś od pewnie 2-3lat mam świadomość, że sprzęt trzeba zmienić, ale potem albo zawsze wypadały jakieś inne wydatki, albo przyszła pandemia i nagle ceny sprzętu, podzespołów ostro skoczyły i czekałem, licząc, że może jednak to pospada 🙂 A jako, że korzystam z komputera jak korzystam, czyli do typowy, prostych rzeczy, to nawet na takim gracie, mimo że widać już spowolnienie (mało pamięci itp.), to jednak nadal spokojnie da się jakoś funkcjonować i to też mnie jakoś nie zmusza do tego, że pilnie na już muszę kupić nowy sprzęt, bo na tym nic już się nie da robić. A wiadomo jak się nie pali, to człowiek odkłada, kasa jest potrzebna gdzieś indziej, więc stwierdza, że komp może jeszcze poczekać.