Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?

► W temacie uporządkowano etykiety - Moderator Wiktor ◄

 

Hej!
Jestem od tygodnia użytkownikiem Orange Neostrada Światłowód 1 Gbps. W trakcie rozmowy z przedstawicielem handlowym zostałem poinformowany, iż odnowienie adresu IP będzie odbywało się o zgóry ustalonej przeze mnie porze co 24 h. Tymczasem router dokonuje tego co 22h.
Jest to na tyle uciążliwe, że mam w domu 2 zapalonych graczy online, dla których nawet chwilowe rozłączenie powoduje wyrzucenie z serwera.
Czy jest jakaś możliwość ustawienia tego parametru od mojej strony tak, aby dokonywało się to co 24h - zgodnie z rozmową z handlowcem - rozmowa była nagrywana, a ja na jej podstawie zaakceptowałem warunki techniczne świadczenia usługi, które mają się nijak do rzeczywistości.
Czy ewentualnie Orange po swojej stronie może ten parametr ustawić zgodnie z w/w deklaracją?

14 ODPOW. 14

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?

Nie masz wpływu na to. Możesz ewentualnie uniknąć zmian IP, jednak rozłączenia pozostaną, poprzez dopisanie ipv6 do loginu neo i wymuszenie ipv4.

Inna opcja do jakiś wyłącznik czasowy prądu postawiony przed zasilaczem funboxa i ustawiony na czas kiedy nie korzysta się z internetu.

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?

Uhh nie dobrze... Sam fakt zmiany IP mi nie przeszkadza, byleby dokonywał się on o stałej porze...
Zastanawia mnie w takim razie informacja przekazana przez przedstawiciela handlowego Orange o odnawianiu się IP co dokładnie 24h - w trakcie rozmowy poświęciliśmy temu zagadnieniu parę minut, podczas których usłyszałem instrukcję, aby wyłączyć prądowo modem o tej godzinie, o której nikt nie korzysta z Internetu w mieszkaniu (czyli ok 5 rano 🙂 ) co miało zagwarantować jego cykliczny "reset" o tej porze...

 

Edit: @Piotrekk85 - przejrzałem jeszcze raz forum, w innym temacie podałeś podobne rozwiązanie, z tym, że tam wpisałeż, iż :
"(...) Można to obejść dopisując w loginie /ipv6 i wymuszając ipv4. Zmiany IP są wtedy rzadsze (raz na kilka tygodni). (...)"
W świetle powyższego oraz Twojej odpowiedzi do mojego pytania chciałbym się upewnić czy dobrze Cię rozumiem - po zastosowaniu się do Twojej rady router będzie rozłączał się raz na parę tygodni aby pobrać nowe IP i będziemy cieszyć się paroma tygodniami nieprzerwanej łączności na danej sesji PPP? Czy też - nie będzie zmian IP przez parę tygodni ale nadal będzie się rozłączał w trybie 22h?
I jak rozumiem zachowujemy łączność via IPv4 ? (Pytam, ponieważ podobno część rzeczy nie działa przy IPv6).
 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?

Rozłączenie będzie zawsze. Tylko nie będzie zmiany IP. W Twoim pierwszym wpisie w tym wątku napisałeś dosyć niejednoznacznie, czy przeszkadza Ci jedno i drugie czy tylko zmiana IP.

 

Te ipv4 na dziś powinno działać przy takiej konfiguracji. Ale są jeszcze małe błędy, ale rzadko spotykane. Warto zgłaszać je na BOK to poprawią soft w tym zakresie w razie wu.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?

Ok. Dziękuję Ci @Piotrekk85  za odpowiedź i wyjaśnienie.

Swoją drogą może ktoś z Orange.pl zagląda na to forum i coś z tym zrobi (np doda funkcjonalnośc soft'u wyboru godziny odnowienia IP??)? Po ilości wpisów widać, że zagadnienie przeszkadza graczom online. Reszta użytkowników nawet chyba tego nawet nie zauważa 🙂


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?

To kwestie bezpieczeństwa. Swoją drogą w piątek na zlocie będzie coś o cyber-bezpieczeństwie, to postaram się podpytać czy są planowane zmiany.

A jak chcesz zrozumieć "myślenie" Orange, to poczytaj wpis https://cert.orange.pl/aktualnosci/czy-potrzebujemy-stalego-adresu-ip

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 1067
  • 1685
  • 7

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?

A skąd się wzięły te 22 godziny skoro wszędzie piszą o 24?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?

Bo to nigdy nie były równe 24h

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?

@Piotrekk85Dziękuję za informację i trzymam kciuki za Twoją jutrzejszą rozmowę 🙂 Daj znać! (szczególnie, że w artykule, który podlinkowałeś też jest mowa o 24h 🙂 - stąd też zapewne informacja przekazana mi przez przedstawiciela handlowego...).


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Automatyczne odnowienie IP w Funbox 3.0 Neostrada Światłowód 1 Gbps co 22h?

Tylko wiesz to nie jest tak, że ktoś na centrali siedzi i równo po 23:59:59 siedzi i odpina na złość klientom. Jest to pewien automatyczny skrypt. Kiedyś pora było bliżej pełnych 24h, tylko z jakiś względów "wydolnościowych" bywa to czasem przestawiane (ktoś mi to kiedyś tłumaczył ale moja głowa jest za mała by to zrozumieć).