Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód w mojej miejscowości


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 20
  • 5
  • 0

Światłowód w mojej miejscowości

Witam,

do napisania tego wątku zainspirował mnie podobny temat na tym forum. 

Na światłowód w mojej wsi (Śladków Mały) czekamy już ponad 6 lat. Pierwszy konkurs w naszej gminie wygrała firma Nettelekom, która doprowadziła światłowód do niektórych pobliskich wsi i gminnego miasta Chmielnik. Właściwie do końca ubiegłego roku sądziłem, że Nettelekom będzie doprowadzał internet do mojej wsi, tylko mają ogromne opóźnienie - tak przynajmniej to wyglądało z informacji na stronie gminy,  gdzie burmistrz jeszcze pisał w 2018 roku, że nettelekom nadal prowadzi projekt, który został zakończony w 2016 roku. Obecnie sytuacja wygląda tak, że kable światłowodowe wiszą na słupach od wiosny 2019 roku, i dopiero pół roku temu dowiedziałem się, że program POPC w mojej okolicy realizuje Nexera. Od tamtej pory sprawdzam raporty z gotowymi adresami, które co 2 tygodnie udostępnia Nexera, i szczerze mówiąc idzie to jak krew z nosa, np. w ostatnim raporcie dodali kilka gotowych adresów. 

 

Kable światłowodowe wiszą na słupach obok minimum kilkudziesięciu domów, w tym moim. Mimo tego w planowanych adresach w pliku Nexery znajduje się tylko 5-6 adresów. Oczywiście napisałem do nexery o dodanie mojego adresu, i niby otrzymałem jakąś wiadomość, ale to chyba kopiuj-wklej które wysyłają każdemu. Stąd moje pytanie. Kto przyłącza domy do sieci? Nexera czy operator z którym podpisuje się umowę? Rozumiem że Nexera musi wywiązać się ze swojej umowy i podpiąć wymienione adresy w swoim pliku, ale czy to prawdopodobne, że pominą mój dom, mimo że pociągnięte są obok niego kable? Tak samo na tej liście nie ma adresu mojego kolegi, który udostępnił miejsce na swojej działce, i stoi tam jakaś puszka od światłowodu. 

 

Jakieś półtora miesiąca temu w/w kolega spotkał obok swojego domu techników, i zapytał ich kiedy prace zostaną zakończone, to uzyskał informację że światłowód w naszej miejscowości buduje firma Wasko, która jest podwykonawcą nexery, i że ma być do połowy czerwca. Wysłałem swój kontakt do firmy Wasko, i dostałem wiadomość od kolejnego podwykonawcy Fonon, który potwierdził koniec projektu w czerwcu tego roku, ale od tamtej wizyty techników żadne prace nie ruszyły. Stąd kolejne pytanie. Czy wie ktoś co jeszcze jest potrzebne w takiej sytuacji, aby światłowód wystartował? Jak już wcześniej wspomniałem, kable wiszą ponad rok na słupach (wiszą też obok adresów zawartych w pliku planowanych adresów Nexery). Także jak będzie wyglądał drugi etap projektu? Czy pociągną kable pod pozostałe adresy, których nie ma w planach, czy też inne prace są potrzebne, żeby sieć wystartowała?

 

 

49 ODPOW. 49

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Światłowód w mojej miejscowości

@kryspin34 wychodzi na to ze Nexera w ramach POPC podpina tylko tyle adresow

Screenshot_20200629_145521.jpg

Screenshot_20200629_145439_com.huawei.browser.jpg


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Światłowód w mojej miejscowości

Tu najlepiej sprawę zaadresować do samorządu, który również może zgłosić białą plamę - punkt adresowy, gdzie nie ma internetu o min. prędkości 30 Mbps.

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 20
  • 5
  • 0

Światłowód w mojej miejscowości

W takim razie co z osobami, obok których na słupach znajdują się kable światłowodowe, a nie są na liście? Trochę to nielogiczne, że nie podepną innych osób, i zrezygnują z wielu klientów, do których można doprowadzić internet w taki sam sposób jak do tych z listy, z racji tego że obok mojego domu jak i tych adresów jest puszczony kabel. 

 

Tez nie rozumiem jak te adresy zostały wytypowane. Nie mieszkają tam osoby, którym bardzo zależałoby na szybkim internecie. W jednym z tych domów mieszka starszy pan, który nawet komputera nie ma.

 

Co mam w takiej sytuacji zrobić? Jeżeli nexera zakończy swoją pracę, podepnie te 5 adresów, internet będzie leciał przez te kable, to co będzie trzeba zrobić potem, aby mieć internet? Czekać na kolejny projekt, czy np. orange może wykonać podłączenie?


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 20
  • 5
  • 0

Światłowód w mojej miejscowości

Na UKE zgłosiłem popyt na internet światłowodowy. Jeżeli zgłoszę to do samorządu, to będzie trzeba czekać 2-3 lata na kolejny projekt, czy będzie można to podpiąć do obecnego?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Światłowód w mojej miejscowości

To już zależy od CPPC. Teraz wybory i sezon urlopowy to i tak się nie dowiesz.

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 20
  • 5
  • 0

Światłowód w mojej miejscowości

Jeszcze gwoli ścisłości - zgłosić do samorządu czyli do Urzędu Gminy czy CPPC?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Światłowód w mojej miejscowości

Można i tu i tu.

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 20
  • 5
  • 0

Światłowód w mojej miejscowości

Okej, dzięki wszystkim za odpowiedzi. Będę informował o postępach w sprawie.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Światłowód w mojej miejscowości

A z Twojej okolicy nie ma żadnego posła/europosła? Może by interpelację napisał.