Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

ROZWIĄZANE

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 15
  • 0

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

Witam, Mam ofertę światłowodu 1gb/s, ale pobieranie nigdy nawet nie zbliża się do tego poziomu, zmieniłem kabel idący do komputera bo wcześniejszy bardzo blokował szybkość. Dodam że posiadam w domu drugi komputer z taką samą płytą główną, połączony też przewodem i tam wszystko działa w dobrej prędkości. Chodzi mi głownie o to, że prędkość nie jest nawet bliska 1gb/s np. przy samej przeglądarce wszystko na speedtestach pokazuje tak jak powinno być, przy włączeniu aplikacji np. Discord speedtesty już pokazują spadek szybkości o +- połowę, a gdy tylko pobieranie jest włączone bez żadnych innych programów jest to max 50MB/s i to zależy od platformy, tak jak wspomniałem na drugim komputerze jest wszystko okej a jest ta sama płyta główna MSI B360M PRO-VDH. Czy wie ktoś czym to jest spowodowane? Jest jakaś możliwość by to naprawić?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

Jeżeli piszesz że w tej samej sieci na jednym komputerze jest okej a na drugim nie, to szukałbym problemu w sieci lokalnej lub ewentualnie na komputerze gdzie działa to wolniej. Na prędkość pobierania wpływa też prędkość zapisu danych na dysku (jeżeli to HDD). Speedtesty ładują dane do pamięci RAM.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

12 ODPOW. 12

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

@Cazex  powymieniaj kable I zrób testy na programie instalowantm na kompue ze strony UKE tj  pro.speedtest.pl a nie na przeglądarkach. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 15
  • 0

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

Zrobiłem test na tym programie i wyniki wyszły takie jakie powinny: 

Cazex_1-1672954027183.png

a pobieranie np. na Steam już tego nie pokazuje:

Cazex_3-1672954124749.png

Czy to może być problem z kablem? Największe pobieranie było na Epic Games ok. 70MB/s gdzie na tym drugim komputerze wszędzie jest pobieranie co najmniej 80MB/s, jest ogromna różnica 

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

@Cazex jeżeli na certyfikowanym programie i po wymianie okablowania pomiary prędkości są odpowiednie, a na serwerach streaming owych czy grach już tych prędkości się nie osiąga, to przyczyna leży w trasach routingu oraz w obciążeniu danego serwera.

Poza tym porównując wyniki to masz następujące prędkości:

  • Pomiary speedtestem: 939,73 Mbit/s daje 117,5 MB/s
  • Stream max jest 25,9 MB/s co daje 207,2
  • Epic Games około 70 MB/s to daje 560 Mbit/s

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 42
  • 88
  • 0

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

Speedtesty pokazują Mb/s (megabity na sekundę), a Steam, Epic i inne pokazują MB/s (megabajty na sekundę). 1 megabajt = 8 megabitów, więc przeliczając to plus minus na Orange Światłowód w opcji do 1 Gb/s maksymalna prędkość pobierania to teoretycznie 125 MB/s (1000 Megabitów). Nic złego się nie dzieje 🙂


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

@Monnqx w poprzednim poście właśnie też przeliczenia zrobiłem i nie bardzo widzę, czym @Cazex się martwi. Do tego dochodzą trasy i obciążone serwery, więc wyniki są niezłe.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 15
  • 0

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

@Monnqx @ketrasaArtur Więc skoro maksymalna prędkość pobierania to 125MB/s to by aż "uciekło" ok.100MB/s?, rozumiem że to może być kwestia serwerów ale nawet sprawdziłem na tej samej grze na steam na tym samym serwerze(Warszawa) na drugim komputerze i różnice są spore. Czyli możliwe że to wina trasowania routingu? Tylko o co z tym dokładnie chodzi, jeśli mógłbym prosić o jakieś wytłumaczenie


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością


@Cazexnapisał(-a)

Zrobiłem test na tym programie i wyniki wyszły takie jakie powinny: 

Cazex_1-1672954027183.png

a pobieranie np. na Steam już tego nie pokazuje:

Cazex_3-1672954124749.png

Czy to może być problem z kablem? Największe pobieranie było na Epic Games ok. 70MB/s gdzie na tym drugim komputerze wszędzie jest pobieranie co najmniej 80MB/s, jest ogromna różnica 

 


@Cazex  zwróć uwagę na jednostki Mb vs MB, druga sprawa to routing

Jednostki danych w sieciach (pasja-informatyki.pl)

Edit.

@ketrasaArtur , @Monnqx  sorki nie zauważyłem że już o tym pisaliście (piszę na telefonie).


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

@Cazex tracroute, to połączenie między kolejnymi serwerami routing-u. Jak łączysz się np. z serwerem w Warszawie, to tracroute nie musi iść tylko po krajowej sieci. Może łapać serwery zagraniczne, co powoduje wydłużenie czasu i jednocześnie spadek prędkości.

Możesz sobie sam sprawdzić, z jakimi serwerami się łączysz, zanim dojdziesz do docelowego.

Wpisz tracrert i adres strony/serwera z którym chcesz się połączyć, np: tracert onet.pl

 

@slav72 ja też palcuję smartfona i zanim przeliczę, to chwilkę zajmie 😁👍


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Światłowód nie pobiera z pełną prędkością

@ketrasaArtur  nie cierpię pisać na fonie 😩, strasznie mi to nie wychodzi 😖, a kompy pozajmowane 😡