Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

ROZWIĄZANE

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 5
  • 0

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

Witam,

 

Od paru dni przeniosłem orange światłowód (300mb/s) na nową lokalizacje.

Niestety ale jakość internetu po wifi jest tragiczna. Na telewizorze, na telefonie (kilku), na laptopie, ps4 maksymalna prędkość, którą otrzymuje, to 15-18mb/s. Nie ważne, czy jestem od routera kilka metrów, czy kilka centymetrów. Na wcześniejszej lokalizacji dostawałem maksymalne osiągi, na które pozwalał dany sprzęt.

Jeżeli chodzi o prędkość po kablu, to jest w porządku, tj. 300mb/s.

 

Najciekawsze jest to, że podczas przenoszenia usługi, pan "specjalista" w salonie podczas, gdy pytałem o to, czy nie musze czasem wymienić funboxa 2.0 na 3.0, dostałem odpowiedź, że jest to niepotrzebne. Natomiast, gdy monterzy, którzy podłączali mi usługę na nowy adres byli zdziwieni, że mam jeszcze starego funboxa 2.0 + stara "puszkę" (to urządzenia, przez, które było rozgałęzienie na internet i telewizje). Monterzy musieli się kontaktować się z jakimś pracownikiem orange, który nakazał wymianę "tylko" tej puszki (rozgałęźnika), a funboxa zostawić. Dodatkowo mam teraz jakieś 3 urządzenie - jakieś plastikowe, białe, kwadratowe "coś".

 

Czy wystąpił kiedykolwiek u kogoś taki problem? 

Wspomnę nawet o tym, że nawet yt się zacina, nie mówiąc już o oglądaniu czegoś na netflixie. W dodatku gdy drugie urządzenie podłączone jest do wifi (przeglądanie FB), to już nawet nie ładuję się główny ekran netflixa.. 

 

Próbowałem googlować jakieś rozwiązanie ale nic z tego. W sumie to nawet nie znalazłem takiego przypadku. Jak już to problem z prędkością 40-70mb/s zamiast 600. U mnie to nawet czasami jest na poziomie 1-3mb/s 😄 Dramat.

 

To wynik sprzed sekundy. Laptop - 30cm od routera.

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

@GuoX  jeżeli proponowanym urządzeniem (wzmaczniaczem WiFi) jest Smart Wi-Fi Box, to, przy podłączeniu do niego dekodera kablem, powinno się poprawić. Osobiście używam takiej konfiguracji sprzętu: Funbox 2 i Smart WiFi, połączonych po WiFi, a dekoder i telewizor kablami ze wzmacniaczem. Samo urządzenie obsługuje oba pasma, więc rozdzielenie nie powinno mu szkodzić.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

17 ODPOW. 17

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6514
  • 15891
  • 84

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

@GuoX  witam spróbuj  zmienić kanał Wi fi  ewentualnie użyj  jakiś wi fi analyzer i wybierz  kanał najmniej obciążony


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

@GuoX sprawdź z siecią, to co proponuje @Citi2017 i z kanałem na 2,4 GHz jak i na 5 GHz, tu masz opis, co prawda dotyczy 2,4 GHz, ale podobnie robi się z 5 GHz:

http://www.sloneczko.net/pomoc/pl/jak_znalezc_odpowiedni_kanal_sieci_wifi

Sprawdź również, czy czy wszystkie zalogowane urządzenia do routera są Twoje oraz czy któreś z Twoich urządzeń nie korzysta nadmiernie z WiFi, co może powodować obniżenie prędkości.

Zakładam, że hasło na WiFi masz założone na oba pasma, 2,4 GHz jak i 5 GHz. Może warto również zmienić.

Sprawdź jeszcze, czy nie masz na ruterze włączonego ograniczenia mocy na WiFi.

Jeżeli powyższe zabiegi nie pomogą i dalej prędkość będzie na podobnym poziomie, to sugerowałbym wymianę routera z powodu uszkodzenia, chodź po WiFi nie spotkałem się, aby router uległ uszkodzeniu. Może jednak też warto pod tym kontem go sprawdzić, może w najbliższym salonie w Twojej okolicy:

https://salony.orange.pl/

Anonim

Nie dotyczy

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

@GuoX  mało technicznie piszesz, problemy masz to widać, ale z kiepskiego opisu... wnioskuję że Laptop ma kiepską kartę wi-fi (nie raczyłeś podać modelu), by uzyskać prędkości wysyłania i odbierania vs umowa, trzeba korzystać z pasma 5GHz a nie z 2,4Ghz (te akceptowalne dla telefonów), dziwne że nie dostałeś FunBox 3.0, jego szybkość po wi-fi jest lepsza, szczególnie w paśmie 5GHz, te pasmo powinienś używać na Laptopie, jeśli ma kiepską kartę wi-fi bez 5GHz, to kup na usb, jakbyś czegoś nie zrozumiał to śmiało pytaj 😉


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 5
  • 0

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

No to po wszelakich próbach :

 

Przy zmianie kanału łączą 2.4GHz na nr 13 (14 nie obsługuje funbox 2.0) jakość WiFi wzrosła w zależności od pory dnia.

W godzinach "szczytu" prędkość podskoczyla:

 a) w odległości około 8 metrów od routera do około 5mb/s

 b) w odległości kilkunastu centymetrów od routera do 13-16mb/s

 

W godzinach nocnych (jakoś po 24:00):

 a) do 23-25mb/s

 b) do 30-40 mb/a (dla telefonów max to 35mb/s)

 

 

 

I to nie ważne na jakim urządzeniu. 

 

Urządzenia testujące prędkość :

Huawei Mate 10 Lite

Samsung A70

Laptop z kartą sieciową - 

PS4

Telewizor 

 

Wszystkie urządzenia wykazywały takie same wydajności.

Jedynie telewizor, który jest w dalszym miejscu, maksymalnie łapał 3-4mb/s.

 

W dalszym ciągu jest straszny problem jeżeli chodzi o prędkość w dalszym pokoju, gdzie router a telefon/laptop/tv dzieli ściana. 

 

Rozmawiałem z działem obsługi i nie ma opcji wymiany na funbox'a 3.0.

Jeszcze będę z nimi walczyć. 

 

Tak więc postęp jest ale niezadowalający. W porównaniu z poprzednią lokalizacja to jest nadal masakra.

Głównie będę korzystać z PC stacjonarnego więc po kablu, lecz nadal podczas korzystania z TV smart, to nawet yt się nie załączy, jak już to w rozdzielczości 380p.

 

Dodam, że u rodziców, którzy dostęp mają maksymalnie do internetu Orange "do 10mb/s" o wiele lepiej WiFi śmiga. 

 

 

Anonim

Nie dotyczy

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

@GuoX  jest aplikacja Mój FunBox w sklepie Google Play > zainstaluj, poprzez tą aplikację można ustawić najlepszy kanał wi-fi dla urządzeń, co do obecnej lokalizacji, widocznie więcej urządzeń w pobliżu pracuje na wi-fi, masz zakłócenia i dlatego tak wolno po wi-fi, najlepiej wszystkie sprzęty spiąć kablem lan jak PC, tylko telefony po wi-fi, piszesz Laptop z kartą sieciową... ale nie piszesz jaką? Tak jak pisałem > jeśli korzysta tylko z 2,4GHZ to będzie bardzo wolny net miał, komputery tylko po wi-fi 5GHz albo kablu lan.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 5
  • 0

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

Witam ponownie. 

Po prawie 2 tygodniach wnioski są takie:

 

Sieć 2.4GHz wyciąga maksymalnie 35mb/s - w godzinach nocnych lub porannych. W dalszej odległości max 20mb/s. Podczas dnia spada o około 75%. Telefon, PS4, TV, laptop(2.4GHz karta sieciowa) 

 

Sieć 5.0GHz działa jak należy. Na telefonie Samsung A70 prędkość (nie ważne jaka odległość) wynosi 150-200mb/s. 

 

Dodam także, że dobralem telewizję w pakiecie. Po kablu wszystko jest jak najbardziej ok (w pokoju gdzie jest router). Obiecano mi, że po WiFi nie będzie problemu z telewizja. Niestety ale dekoder Samsung icu 100 raczej obsługuje sieć tylko 2.4GHz (nie znalazłem specyfikacji, które opisuje możliwości karty sieciowej) i telewizja w godzinach dziennych, w drugim pokoju, nie działa. 

 

Podczas rozmowy z pracownikiem salonu i wyjaśnianiu tematu słabego WiFi zaproponowano mi wymianę routera na inny ale także tylko i wyłącznie na funbox 2.0. Jeżeli nadal jakość będzie słaba, to zaproponował jakiś wzmacniacz sygnału do routera (?) bez żadnych dodatkowych opłat. 

 

Teraz pytania:

 

1. Czy wymiana funbkxa na inny model może pomóc sieci 2.4ghz?

2. Czy zmiana routera na jakiś lepszy (poprosiłbym o propozycję) mógłby pomóc sieci 2.4ghz?

3. Co z dekoderem telewizji - pracuje tylko w paśmie 2.4ghz? 

4. Wzmacniacz sygnału w czymś pomoże? 

 

 

Edit. Opisuje tutaj tylko Download. Jeżeli chodzi o Upload to nie ma problemów i jest na odpowiednim poziomie. 

 

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

Weź ściągnij sobie na telefon jakiś Wi-Fi Analizer i poszukaj najmniej zatłoczonego kanału i go ustaw.

Wymiana na innego Funboxa 2.0 Ci nic nie da, ICU z tego co kojarzę może działać też i po 5GHz, rozdzielales sieci na dwa osobne SSID, czy działają na wspólnym, że urządzenie wybiera po jakim się połączyć?. Jak ustawienie kanału nic nie da, to będziesz musiał się zaopatrzyć w jakiś WiFi Booster albo zrobić sobie Access Point, podłączony po LAN i doprowadzony do tego pokoju albo najlepiej.. Dociągnąć kabel pod dekoder TV, bo jak ci przy routerze 35Mb/s odbiera, to żaden AP i Booster raczej nie da dobrego efektu. Jest  jeszcze PLC (transmiter sieciowy), co działa po sieci w gniazdku, ale różnie to działa, przeważnie w starym budownictwie są duże problemy z prędkością.

Pobaw się tymi kanałami Wi-Fi i daj odpowiedź, czy pomogło, choć sądząc po tym, że już tu pisałeś, to raczej to robiłeś, więc zostanie Ci tylko kabel do dekodera lub ten PLC i spięcie przewodem LAN PLC z dekoderem.. Niestety masz tak zapchany eter, że Wi-Fi Ci nie wyrabia po 2.4GHz. Zobacz też, czy masz rozdzielone na pewno te SSID i czy dekoder łączy się po 5GHz a nie 2.4GHz.


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 2
  • 0

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

Witam. Miałem ten sam problem. Wystarczy wejść w ustawienia routera (mam funbox 3.0), następnie wejść w zakładkę zaawansowanych ustawień wi-fi, rozdzielić ustawienia częstotliwości na 2.4 i 5 Ghz, zmienić nazwę sieci 5 Ghz (np, zmienić jedną liczbę), zapisać zmiany i się połączyć z siecią 5 Ghz. Przy wyłączonej 2.4 Ghz albo na wspólnej nazwie sieci wi-fi nie działała z pełną prędkością. Mi pomogło. Na laptopie używam sieci 5 Ghz, a na tel 2.4 Ghz. Pozdrawiam.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Światłowód. Dramat wifi max 15mb/s

Jak już zaczęliśmy temat...przy połączonych częstotliwościach wifi odbiorniki odbierają zwykle silniejszy sygnał i do niego się podłączają. Z praw fizyki wifi 2,4GHz będzie zawsze mocniejsze bo ma większy zasięg ( samo przez się rozumiemy). Stąd przy braku Smart w odbiorniki zawsze z automatu wybierze wolniejsze, ale silniejsze 2,4 GHz i przez co i speedtesty słabsze. Po rozdzieleniu wybieramy celowo szybsza, więc i osiągi wieksze