Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 22
  • 0

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze

Witam,

 

mam problem. Posiadam Internet jak napisałem w temacie - 1gb/s router FunBox 6. Kabel został wyprowadzony do komputera stacjonarnego na piętrze i po kablu speed_test pokazuje ~ 950 mbps, czyli super 🙂

 

Sygnał Wi-Fi na parterze bardzo dobry na komórce S10+ ten sam test pokazuje wynik ~750-800 mbps. Chciałem puścić sygnał Wi-Fi na piętro, niestety przy standardowym routerze sygnał zanika w połowie schodów. Podłoga piętra betonowa i nie przepuszcza żadnego sygnału. Przeczytałem na necie, że można użyć repeater (wzmacniacz sygnału) - kupiłem WiFi TP-Link RE300. Maksymalnie ile udało mi się uzyskać w jednym z pokoi na piętrze to 100 mbps. Niby wystarczające, ale nie tego oczekiwałem tym bardziej, że każdy z pokoi ma TV, gdzie będzie chodzić netflix...

 

Proszę o pomoc co mogę zrobić - wydaje mi się, że najlepiej zwrócić repeater i wziąć jakiegoś access pointa? router z funkcją AP?

15 ODPOW. 15

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18407
  • 52633
  • 708

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze

@Andriuu_eJaY wzmacniacz WiFi odbiera sygnał po WiFi i przekazuje dalej. Im dalej od routera głównego, tym mniejsza prędkość po WiFi. Żeby prędkość była większa, musi być mniejsza odległość.

Najlepiej by było pociągnąć kabel RJ-45 i podłączyć router ustawiony AP. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12924
  • 53106
  • 617

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze

@Andriuu_eJaY niestety nie obejdzie się bez wymiany sprzętu. Są dwa wyjścia. Pierwsze to wypożyczenie Smart Wifi boxa za 10zl miesięcznie, podłączenie go przy kompie na górze i podłączenie kompa z drugiego portu Switcha SWB po kablu tak jak było. Komp będzie dalej pi kablu i będzie miał GB/;sek a SWB zapewni takie samo wifi jak na dole i jeszcze opcje SMART czyli płynne przełączanie między nadajnikami. Druga opcja to zakup routera, chociażby to linka AX1500 i zrobienie sobie niego Access pointa że switchem. Nie podwójnego routera, tylko AP. To ważne. I znów będziesz miał wifi że switchem 3 portowym dla kompa . Żaden rangę extenderktory przecież pracuje w trybie "co otrzymam to przekażę dalej" nie dorówna AP po bezstratny kablu ETH. Jeszcze przy przekazywaniu pionowym przez strop jest zawsze problem.. Poza tym Twój RE jest typem wtyka nym do gniazda elektrycznego, więc ze słabszym odbiornikiem i nadajnikiem niż, stacjonarny przerobiony choćby z routera z opcją RE

Proste i wybór należy do Ciebie


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 22
  • 0

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze

Kolega jeszcze doradził, żebym pobawił się kanałami Wi-Fi, bo być może inne sieci korzystają z tego samego pasma, dodatkowo polecił reset wzmacniacza. 

 

Jeśli chodzi o Smart Wifi-Box to nie słyszałem o takim rozwiązaniu bardzo fajne szkoda tylko, że nie można go kupić, a ponosi się opłatę miesięczną. Chyba zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest router z AP?

 

Jeśli miałbym brać router z AP to który z dwóch opcji byście polecali:

 

1. TP Link Archer AX1500

 

https://allegro.pl/oferta/router-tp-link-archer-ax1500-wifi6-ofdma-mo-mimo-10464167350

 

2. Mercusys  MR50G AC1900 

 

https://allegro.pl/oferta/router-mercusys-mr50g-ac1900-1xwan-2xlan-1gb-11321267706

 

Proszę o pomoc.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12924
  • 53106
  • 617

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze

@Andriuu_eJaY  jeśli chodzi o Twojego AP zrób test

 Zepnij go mostem wifi z modemem i podlacz od spisu AP kablem ETH do lapka. Zrób speeftest. Ten pomiaru pokaże ile dostaje od modemu netu. Pomyśl ile jeszcze straci na retransmisji tego dalej i masz odpowiedź ile jest wart w tym miejscu... Sprawdź też w innych lokalizacjach. Z założenia te urządzenia są mało wydajne i mało elastyczne w działaniu. Roszada kanałami na niewiele się zda przy kiepskim zasięgu. Kanały są zmieniane dynamicznie i to co dziś jest ok, jutro będzie kiepsko działać w otoczeniu sieciowym

Ja mam w domu AX1500 i dzisla ok. Może 2,4 ma słabsze bo w N, ale 5 hula na moje domowe 300Mb/sek super. Drugiego jie znam z praktyki ani że slyszenia, ale zerknij na specyfikacje wifi, bo z każdego routera da się zrobić AP że switchem. Ten drugi ma tylko AC, a nie AX


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 22
  • 0

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze

Może inaczej  czy biorąc AX1500 będę miał na piętrze pomiędzy pokojami neta ~500-600 mbps lub lepiej ?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12924
  • 53106
  • 617

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze

@Andriuu_eJaY  prawdopodobnie tak, gdy po kablu połączywszy AP na piętrze z modemem i użyjesz dobrego AP z wifi 6 i odbiorniki wifi6


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18407
  • 52633
  • 708

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze


@Andriuu_eJaYnapisał(-a)

Może inaczej  czy biorąc AX1500 będę miał na piętrze pomiędzy pokojami neta ~500-600 mbps lub lepiej ?


Też uważam jak @agat13 , że podłączając ten router po kabelku RJ-45 powinieneś osiągnąć spodziewaną prędkość, ale najprawdopodobniej na WiFi 5 GHz lub po kabelku. Na WiFi 2,4 GHz raczej tych prędkości bym sienie spodziewał.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5473
  • 22042
  • 179

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze


@Andriuu_eJaYnapisał(-a)

Może inaczej  czy biorąc AX1500 będę miał na piętrze pomiędzy pokojami neta ~500-600 mbps lub lepiej ?


Nikt Ci tego nie zagwarantuje, ale tak, to jest najprostsze rozwiązanie za te pieniądze które daje na to szansę. Na Twoim miejscu poważnie zastanowiłbym się nad rozbudową nie tylko WiFi, ale także sieci eternetowej na piętrze, to daje 100% gwarancji pełnej prędkości. Wiem że nie o to pytałeś ale takie jest moje zdanie.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12924
  • 53106
  • 617

Światłowód 1GB/s - piętrowy dom, brak zasięgu na piętrze

@Andriuu_eJaY Słusznie radzi @j131 , tym bardziej, że założenie switcha i rozciągnięcie kabla w poziomie jest prostsze niż układanie w pionie z parteru na 1 piętro (co już masz zrobione). Wtedy masz pewne połączenie i możliwość podłączenia AP w odpowiednim dla zasięgu wifi miejscu