Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry


@wicz40napisał(-a)

No dobrze, a co JA mogę zrobić? Przekierować porty i dać funboxową zaporę na minimum, co jeszcze?


IMHO nic apriori nie musisz zmieniać w domyślnej konfiguracji. Lepsze jest wrogiem dobrego. Jeśli coś nie będzie działało dobrze albo bardzo dobrze to wtedy pytaj o konkrety. Trudniej będzie pomóc jeśli już wcześniej coś namieszasz przez "optymalizację" i zapewne pierwszą radą będzie przywrócenie sprzętu do domyślnej konfiguracji poprzez "fabryczny" reset.

Odnosząc się do tej konkretnie sugestii to nie za bardzo rozumiem w czym przestawienie zapory na minimum miałoby pomóc. Coś ci grę blokuje? Jaką grę? Na jakim sprzęcie?

W domyślnej konfiguracji FB sam otwiera stosowne porty przez UPnP więc w zasadzie nawet otwieranie portów może nie być konieczne. Ale oczywiście YMMV.

 

Tak naprawdę znacznie ważniejsze niż konfiguracja FB (która daje bardzo ograniczone możliwości manewru) jest ogarnięcie swojego LAN, tak żeby jeszcze przed ruterem sztuczny tłok się nie robił z powodu np. źle zarobionego kabelka albo padniętego switcha albo zepsutej karty WiFi w którymś telefonie. Poza tym FB niestety nic w zakresie QoS w LAN nie robi więc jeśli łącze jest intensywnie dzielone to warto zastanowić się nad jakąś alternatywą.

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry

Obecnie mój pecet jest jedynym podłączonym urządzeniem do FB, więc nic nie zakłóca łącza od tej strony. Zrobiłem test na stronie dslreports, poniżej wyniki:

wicz40_0-1629325231197.png


Czy bufferbloat jest bardzo istotny w grach?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry


@wicz40napisał(-a)

Obecnie mój pecet jest jedynym podłączonym urządzeniem do FB, więc nic nie zakłóca łącza od tej strony. Zrobiłem test na stronie dslreports, poniżej wyniki:

wicz40_0-1629325231197.png


Czy bufferbloat jest bardzo istotny w grach?


Tak, jest istotny. Napisałem Ci o QoS - to o ten sam "problem" chodzi. FB nie udostępnia jawnie żadnych opcji związanych z buforowaniem ruchu i kolejkowaniem pakietów ergo nic nie możesz w tym zakresie zmienić, jeśli pozostaniesz przy FB. Wewnętrznie oczywiście FB dysponuje i stosuje dość złożone reguły zarządzania pasmem, ale to raczej w kontekście jakości usług VoIP i TV. Nie napisałeś jaką masz umowę i czy czasem nie "grozi" Ci interferencja z tymi usługami.

 

Korzystając z jednego komputera, jeśli nie będziesz jednocześnie grał i wykonywał speedtestu, to nie zapchasz łącza światłowodowego tak, żeby pojawiły się problemy.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry

Nie mam żadnych dodatkowych usług, kupiłem za to dodatkowy router z opcją QoS i ręcznie zmniejszam na nim prędkość tak, aby bufferbloat był na poziomie 10 ms. Ale nie zauważyłem, żeby miało to jakiś wpływ na gameplay.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry


@wicz40napisał(-a)

Nie mam żadnych dodatkowych usług, kupiłem za to dodatkowy router z opcją QoS i ręcznie zmniejszam na nim prędkość tak, aby bufferbloat był na poziomie 10 ms. Ale nie zauważyłem, żeby miało to jakiś wpływ na gameplay.


Zmniejszasz prędkość? Nie do końca rozumiem...

Jak to masz wszystko połączone? Dodatkowy ruter między FB a PC? To prosisz się o kłopoty...

No chyba że doskonale wiesz co robisz i po co, w takim razie przepraszam.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry

Tak, router był między FB i PC, po obniżeniu prędkości do ok. 90 Mb/s bufferbloat był na poziomie 10-15 ms. Ale tak jak pisałem, nie zauważyłem różnicy, więc odłączyłem go.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry

@wicz40  jeśli włączyłaś router pomiedzy FB a PC to możesz sobie dokonywać wszelakich zmian na nim... I tak nadrzędnym urządzeniem do netu jest FB i dlatego nie widzisz żadnych zmian... To na bramie ( w tej konfiguracji na FB) trzeba zmieniać ustawienia. Jeśli masz ten router ( o czym nie pisałeś) to zamieszkiwało wizytę technika i załóż dodatkowy ONT ( jeśli nie korzystasz z IPTV i VoIP) i wtedy podepnij Swój router i wprowadzaj zmiany. Wtedy będą skuteczne, bo Twój router będzie bramą... 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry

Ale ja dokonałem jedynie podziału łącza, z 300 zmniejszyłem do 90 Mb/s i na testach taką właśnie prędkość miałem. Nie przyniosło to jednak efektu w grach, więc odłączyłem.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry

@wicz40Ale zrobiłeś to na routerze podrzędnym, co nic nie wnosi dla routera nadrzędnego czyli FB


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Optymalizacja Funbox 3.0 pod gry

Może napiszę, na czym dokładniej polega problem. Kiedy ktoś stawia serwer (nawet mój kolega z miasta, który ma innego dostawcę internetu), ja odczuwam duże opóźnienia. Na serwerach publicznych nie mam żadnych problemów. Już jakiś czas temu znalazłem tamten wątek o trasach pakietów w Orange, czy to jest właśnie powodem moich lagów?