Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k

ROZWIĄZANE

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5498
  • 22134
  • 181

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k

Na NO przewijają się tematy dotyczące konfiguracji IP TV na własnym sprzęcie i generalnie w bardziej skomplikowanych niż trywialne konfiguracjach LAN. Nie ma sensu ich tu podsumowywać, napisze jedynie że trudności biorą się między innymi stąd, że transmisja sygnału IP TV do dekoderów operatora odbywa się z wykorzystaniem transmisji multicast, w dodatku jest to transmisja z intranetu Orange. Konkretnie to pakiety z sygnałem TV idą protokołem UDP z teoretycznie nierutowalnych, prywatnych adresów 10.0.0.0/8.

Pojawiły się jednak niepotwierdzone plotki, jakoby najnowszy dekoder (Stream 4k produkcji Shenzhen SDMC) nie korzystał z tego sposobu propagacji sygnału TV i zamiast tego posługiwał się protokołem (nomen omen) "streamingowym", przy pomocy transmisji unicast.

Wynająłem ostatni ten dekoder od operatora, i po krótkich testach potwierdzam co następuje.

Dekodery Stream 4k dostają całkowicie inny sygnał IP TV niż pozostałe dekodery operatora. Nie tylko jest to sygnał transmitowany protokołem unicast TCP (a nie multicast UDP), ale adresy źródłowe są w internecie (a nie w intranecie operatora). Co więcej, pomiędzy transmisjami jest około 25 sekund opóźnienia i ich zawartość jest inna. Dekodery Stream 4k nie dostają ścieżki dźwiękowej zawierającej dźwięk wielokanałowy. Co jest jeszcze dość istotne, po wstępnych pomiarach wydaje mi się, że transmisja IP TV do dekoderów Stream 4k normalnie wlicza się do pasma internetowego (w przeciwieństwie do transmisji IP TV do innych dekoderów, która nigdy nie wlicza się do limitów pasma internetowego).

Jest wielce prawdopodobne, że IP TV na tym dekoderze nie wymaga żadnej szczególnej konfiguracji i może normalnie działać po prostu po podpięciu do internetu.

PS. Poniżej garść wrażeń i opinii o działaniu.

Co do innych wrażeń to aplikacja Orange TV ma interface może nieco podobny do tego co widać w pozostałych dekoderach, ale jednak jest on znacznie bardziej intuicyjny. Najważniejszy plus to to, że na starcie nie pojawia się żadne irytujące menu. Drugi poważny plus to istnienie wbudowanej grupy kanałów "mój pakiet", ułatwiającej poruszanie się po programie. Trzeci plus, to znacznie lepsze wykorzystanie ekranu przy wyświetlaniu EPG. Poważnym minusem jest brak dźwięku przestrzennego, ale to na 99,99% wynika nie tyle z ułomności samej aplikacji, co z faktu że dźwięk jest tak do niej dostarczany (z przyczyn zapewne utajnionych dla dobra klienta). To ma jednak pewne negatywne konsekwencje. Inne niż Orange TV aplikacje streamingowe radzą sobie z dźwiękeim przestrzennym bez problemu. W związku z tym rekomendowane (i domyślne) ustawienie konfiguracji dźwięku (na automatyczny wybór formatu) ma swoje negatywne konsekwencje. Gdy mianowicie nie jest transmitowany dźwięk kodowany (DD), to regulacja głośności przez dekoder działa normalnie. Natomiast kiedy dekoder tylko przekazuje dźwięk DD do dekodowania w innym urządzeniu, to regulacja głośności w dekoderze jest wyłączona. Należy wtedy regulować głośnością jedynie w tym innym urządzeniu (KD czy inny podobny system). Pokusa by jednak użyć do tego pilota od dekodera jest jednak duża, co może wywoływać dziwne i trudne do zdiagnozowania problemy z regulacją głośności. Natomiast jeśli idzie o płynność działania czy samego odtwarzania to nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń: dekoder jest znacznie przyjemniejszy w obsłudze niż ICU100 i jakość wyświetlanego obrazu nie budzi żadnych zastrzeżeń. Niestety nie mam jak przetestować rozdzielczości 4k (bo ani takiego sygnału, ani TV nie mam), ale zauważyłem jedną ciekawostkę: z ICU100 raportowana jest 24-bitowa głębia koloru, ze Stream 4k raportowana jest 36-bitowa głębia koloru. Na oko, na starej plazmie 55" jest bez zarzutu na obu, no może z minimalnym wskazaniem na Stream 4k (ale jakaś konkluzja w tym zakresie wymaga dłuższego testowania).

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2084
  • 7667
  • 31

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k


@toleknapisał(-a)
Doprecyzucję, nie chodzi mi o dom/mieszkanie klienta ale urządzenia operatora. 

No, nie inaczej, a jakbyś chciał? Muszą być przede wszystkim odpowiedniki stacji czołowych serwujące kontent multicastem.  Pod tcpdump kontent wygląda np. tak:

 

$ sudo tcpdump -i vlan839  | head
tcpdump: verbose output suppressed, use -v or -vv for full protocol decode
listening on vlan839, link-type EN10MB (Ethernet), capture size 262144 bytes
15:22:18.120099 IP 10.1.61.8.5500 > 232.0.18.77.5500: UDP, length 1328
15:22:18.121616 IP 10.1.61.8.5500 > 232.0.18.77.5500: UDP, length 1328
15:22:18.123103 IP 10.1.61.8.5500 > 232.0.18.77.5500: UDP, length 1328
15:22:18.124627 IP 10.1.61.8.5500 > 232.0.18.77.5500: UDP, length 1328
15:22:18.126126 IP 10.1.61.8.5500 > 232.0.18.77.5500: UDP, length 1328
15:22:18.127630 IP 10.1.61.8.5500 > 232.0.18.77.5500: UDP, length 1328
15:22:18.129133 IP 10.1.61.8.5500 > 232.0.18.77.5500: UDP, length 1328
15:22:18.130636 IP 10.1.61.8.5500 > 232.0.18.77.5500: UDP, length 1328

To jest strumień prawdopodobnie z TVN24. Przełączając kanał na inny, można by zauważyć, że zmieni się też IP 10.1.61.8 na jakiś inny. Nie mogę tego teraz zademonstrować, bo nie jestem w domu (przydałoby się jakieś API do sterowania dekodera niepilotem).

Cały dostęp FTTH w Orange to taki "intranet" na LANie 10.0.0.0/8, po którym są wpuszczone na oddzielnych VLANach poszczególne usługi - owe sakramentalne: vlan35 - internet,  vlan839 - iptv. A jakie urządzenia operatora to obsługują? Na pewno bardzo drogie, bardzo zaawansowane i bardzo niezawodne.

A nawiązując do tego co "zostanie "docelowo", należy sądzić że pozostanie hybrydowo. Mówiąc o "dodatkowej" infrastrukturze należałoby tak zaklasyfikować raczej tę do serwowania unikastu, bo to ona pojawiła się (czy raczej ujawniła się?) później, na potrzeby najpierw Orange TV Go, a potem przedmiotowego Stream 4k.

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

36 ODPOW. 36

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 21
  • 72
  • 0

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k

@j131 byłbyś może w stanie wyciągnąć z boxa plik .apk z aplikacją Orange TV?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5498
  • 22134
  • 181

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k

@shafau 

Nie. Przynajmniej nie w żaden prosty sposób. Ale wydaje mi się że ta apka jest w sklepie dostępna.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2084
  • 7667
  • 31

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k

Podejrzewam, że Orange TV Go z Google Play i apka w deku 4K Stream to nie są te same apki, choć korzystają z tego samego API.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13002
  • 53408
  • 620

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k

@j131  brawo za analizę i opis. Według mnie ten post powinien trafić do Bazy Wiedzy 

Temat unicastow był roztrząsany wcześniej, a więc to nie nowina

https://nasz.orange.pl/t5/Dekodery-i-inne/Dekoder-4K-Stream-quot-przycinanie-quot-obrazu/m-p/281825


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5498
  • 22134
  • 181

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k


@pirenejnapisał(-a)

Podejrzewam, że Orange TV Go z Google Play i apka w deku 4K Stream to nie są te same apki, choć korzystają z tego samego API.


Nie, nie te same oczywiście. Nie wiem też czy faktycznie dzielą API. Ale wydawało mi się, że widziałem tą apkę od Stream 4k w sklepie (jako beta), jakieś posty na ten temat nawet były. Aktualizacje też tylko ze sklepu może pobierać (bo tak ma ustawione zabezpieczenia), więc ta apka tam być musi. Teraz się w wyszukiwarkach nie pokazuje, ale to chyba(?) kwestia do obejścia. Ale przecież zapewne i tak na żadnym innym sprzęcie nie będzie się chciała nawet zainstalować, o działaniu nie wspominając. Tak czy owak w dekoderze jest obecna jako zainstalowana z pliku apk który też widać, jest wersja, data wypuszczenia etc. Powoli do wszystkiego dojdę i się podzielę.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5498
  • 22134
  • 181

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k

@shafau, co do apki Orange TV to jest ona dostępna w sklepie, ale oczywiście objawia się tylko w kontekście tego konkretnego sprzętu (Orange/TV-Box/DV8555-KPO:10/QT/20220525:user/release-keys, istotne jest chyba tylko to, że to model DV8555 od Orange).

Tak czy owak można oczywiście oficjalny plik apk sobie sciągnąć choćby stąd:

https://apkcombo.com/downloader/#package=pl.orange.orangetv&device=tv

 

PS. Dodam dla porządku, że na dziś aktualna wersja ma numer 1.0.72.2


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5498
  • 22134
  • 181

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k

Hmm... W dekoderze jest jednak nowsza wersja 1.0.75.3


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 125
  • 626
  • 2

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k

Potwierdzam to co napisał @j131 w pierwszym poście. W weekend majowy podłączyłem swój router zamiast funboxa, ze skonfigurowanym jedynie vlanem pod internet i dekoder bez żadnego problemu i dodatkowej konfiguracji działa.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1443
  • 6253
  • 42

Tranmisja IP TV do dekodera Stream 4k

Ze strony sieci bardziej optymalne jest wysyłanie TV multicastem?

Z tego co zauważyłem są oferty innych sieci które wysyłają streaming unicastem do Androidowych boxów - zakładam że dlatego że jest to proste do zrobienia. Domyślam się że w przypadku multicastu trzeba zrobić dodatkową konfigurację sprzętową (np. osobne porty na usługę TV). Ale dzięki temu jest zajmowane stałe pasmo niezależnie od tego ile ludzi ogląda TV. 

W Orange obecnie są dwa rozwiązania w zależności od sprzętu i domyślam się że docelowo zostanie to świeższe rozwiązanie z unicastem?